Popis kurzu:
„Kurz tejpovania – Ako si uľaviť od bolesti pomocou tejpovacích pások“ je tu pre všetkých, ktorí by sa chceli naučiť pracovať s tejpovacími páskami. Fyzioterapeutka Mgr. kĺbov a svalov pomocou týchto pružných pások.
V kurze sa naučíte:
- ako sa používajú tejpovacie pásky a čo to vlastne tie tejpovacie pásky sú
- ako pripraviť kožu na aplikáciu tejpovacej pásky
- aké sú základné techniky aplikácie
- ako tejpovať základné kĺby
- ako zatejpovať svaly
Tejpovanie, známe tiež ako kineziotaping, je rehabilitačná technika, ktorá využíva špeciálne pružné pásky, tzv. tejpovacie pásky, na podporu telesných funkcií. Tieto pásky sú navrhnuté tak, aby napodobňovali pružnosť a hrúbku ľudskej kože, čo umožňuje voľný pohyb bez obmedzenia.
(zobraziť celý popis kurzu)
Tejpovanie sa využíva z rôznych dôvodov. Môže ísť napríklad o podporu svalovej funkcie, úľavu od bolesti, podporu regenerácie alebo zlepšenie stability a pohyblivosti.
Tejpovacie pásky sa obvykle nanášajú na kožu v určitých vzoroch, ktoré závisia od cielenej anatomickej oblasti a požadovanom terapeutickom účinku. Tieto pásky sa môžu nosiť niekoľko dní bez toho, aby spôsobovali nepohodlie alebo obmedzenie pohybu.
Tejpovanie je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou technikou, ktorá sa využíva ako u vrcholových športovcov, tak u ľudí trpiacich chronickými bolesťami. Tejpovacie pásky pomáhajú nielen s úľavou od bolesti chrbta a svalov, ale tiež je možné ich využiť na lepšie postavenie kĺbov. V prvej časti tohto kurzu tapingu sa zameriame na tejpovanie základných kĺbov, zatiaľ čo v druhej časti sa budeme venovať tejpovaniu svalov.
Práca s tejpovacími páskami je jednoduchá a zvládne ju každý. Staňte sa majstrami kineziotapingu s naším tejpovacím kurzom!
Lekcie kurzu:
V prvom dieli tohto kurzu tejpovania sa pozrieme na to, ako zatejpovať kolenný kĺb.
V tomto diele sa budeme zaoberať tým, ako si pomôcť od bolesti hlavy a krčnej chrbtice. Naučíme sa, ako zatejpovať šiju, aby sme sa týchto nepríjemných bolestí rýchlo zbavili.
Rameno je pomerne zložitý kĺb, ktorý je náchylný na rôzne problémy. Vo štvrtom dieli tohto tejpovacieho kurzu si preto ukážeme univerzálne tejpovanie ramenného kĺbu, ktoré môže uľaviť od bolesti a pomáha kĺb stabilizovať.
V poslednej dobe je medzi ľuďmi stále častejšie tzv. syndróm tenisového lakťa. V piatom dieli si preto ukážeme najčastejší spôsob tejpovania lakťového kĺbu, ktorý možno okrem iného využiť práve pri týchto problémoch.
V šiestom diele kurzu tapingu sa budeme zaoberať krížovo-bedrovým kĺbom. Zatejpovanie tohto kĺbu môžeme využiť pri bolestiach bedier, krížovej oblasti alebo pri blokádach.
Ak ste si niekedy podvrtli členok, potom by sa vám mohla hodiť technika, ktorou sa budeme zaoberať v siedmom dieli kurzu tejpovania. Pomocou tejto techniky môžeme kĺb stabilizovať.
V predchádzajúcich dieloch sme sa venovali kĺbom a predovšetkým ich stabilizácii. V ôsmom dieli nášho kurzu si vysvetlíme základné techniky tejpovania svalov.
Univerzálnu techniku tejpovania predlaktia, ktorú si ukážeme v deviatom diele tohto kurzu kineziotapingu, využijete pri syndróme karpálneho tunela, syndróme tenisového lakťa alebo pri preťažení predlaktia z manuálnej práce. Možnosti využitia tejto techniky sú skutočne široké.
Jedna z najčastejšie využívaných techník je rozhodne tejpovanie bedier, teda spodnej časti chrbta. Túto techniku je možné použiť pri preťažení chrbta zo sedenia, manuálnej práce alebo pri ľahkých blokádach. Je možné ju tiež skombinovať s tejpovaním krížovo-bedrového kĺbu.
Preťaženie iliotibiálneho traktu je najčastejšie u ľudí, ktorí často chodia, alebo u bežcov a cyklistov. Toto preťaženie sa prejavuje bolesťou vonkajšej časti kolena. Technikou, ktorú si ukážeme v predposlednom dieli tohto kurzu, môžeme zmierniť napätie v oblasti iliotibiálneho traktu.
Skrátenie a preťaženie lýtok alebo napätie Achillovej šľachy – to všetko sa dá zmierniť využitím tejpovania lýtka.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Mgr. Eliška Peterková - fyzioterapeutka
1 kurz
Som absolventkou Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej. Pôsobím ako registrovaná fyzioterapeutka, lektorka kineziotapingu a taktiež cvičiteľka I. triedy zdravotnej telesnej výchovy. Okrem toho vyučujem na seminároch a školeniach pre trénerov, cvičiteľov, personál nemocníc, ale aj pre laikov. Vo svojej praxi okrem tapingu najviac využívam techniky mäkkých tkanív, mobilizáciu, baňkovanie, individuálne cvičenia a inštruktáže na doma i do práce. Mým cieľom je viesť ľudí k zdravému a funkčnému pohybu.
Evita Češpivová
30. 3. 2025
Moc děkuji za velmi srozumitelný a přínosný kurz, věřím, že ho využiji i v praxi. Výklad byl velmi efektivní, každé slovo mělo své místo, nebylo nic navíc ani méně, takto si představuji odborný výklad pro nás "laiky" (byť pracuji tak trochu v oboru), víc nemám co dodat, skvělý a velmi užitečný kurz! 🙌