Popis kurzu:
Kurzem „Reflexná terapia nohy“ vás prevedie lektorka Miroslava Kuprová Stodůlková. Naučí vás základy reflexológie, názorne ukáže, ako nájsť reflexné plošky jednotlivých orgánov či častí tela a povie vám, kedy je terapia vhodná.
Reflexná terapia patrí k technikám alternatívnej medicíny. K jej praktikovaniu nepotrebujeme žiadne vybavenie, stačia nám iba ruky, ktorými pôsobíme na reflexné plošky a môžeme tak sebe alebo svojim blízkym pomôcť od radu neduhov a ťažkostí a podporiť tak svoje zdravie.
V kurze sa dozviete:
- aká je história tejto techniky
- aké sú kontraindikácie reflexnej terapie
- aké sú základné princípy tejto metódy
- ako sa vyznať v anatómii nohy
- aké sú orientačné body na nohe
- ako a kde nájdeme reflexné plošky jednotlivých orgánov, systémov a tkanív
- akými spôsobmi môžeme ovplyvňovať reflexné plošky
Technika reflexnej terapie je storočnými overená. Vďaka moderným poznatkom anatómie nohy a možnosti naučiť sa základné orientačné body na nohe pomocou videí, môžete do tejto techniky počas krátkej doby preniknúť i vy
(zobraziť celý popis kurzu)
V kurze reflexnej terapie plosky nohy sa vám pokúsim túto techniku bližšie predstaviť a zároveň vás naučiť, ako s jej pomocou zlepšiť svoje zdravie. Mými kurzami prešlo už stovky účastníkov – od laikov po lekárov. Vďaka tomu som sa naučila, ako čo najefektívnejšie predávať svoje znalosti a skúsenosti. Jednou z možností je aj online vzdelávanie, ktoré nám umožňuje učiť sa z pohodlia svojho domova.
Vo svojej praxi som spoznala mnoho systémov reflexnej terapie a každý z nich ma obohatil. V tomto kurze sa zameriam na „európsku“ reflexnú terapiu nohy. Má síce pramene prakticky celosvetové, ale z posledných terapeutov ju najviac rozvíjala Hanne Marquardt z Nemecka a u nás potom Jiří Janča a jeho žiak Július Pataky.
Reflexná terapia je krásnym dedičstvom minulých civilizácií, ich pozorovacieho talentu a intuície. Vďaka mnohým terapeutom, ktorí ju využívali ako liečebnú techniku, ju dnes môžeme používať aj my. S úctou som túto techniku prijala tak, ako mi bola predaná, a len som si upravila svoj prístup k nej. Premítam si do nej anatómii a fyziológiu ľudského tela, princípy čínskej medicíny a k tomu všetkému jemnejší prístup. Mnoho ľudí sa diví, že reflexná terapia nemusí bolieť, aby pomohla. O svoj prístup a lásku k tejto technike sa teraz rada podelím aj s vami, v tomto kurze reflexnej masáže nôh.
Lekcie kurzu:
V prvom diele kurzu reflexnej terapie chodidla sa dozviete, na čo všetko sa môžete tešiť. Poďme sa na to spoločne pozrieť.
V tejto časti si povieme niečo o histórii reflexnej terapie, ktorá siaha hlboko do minulosti. Máme to šťastie, že sme túto techniku mohli „zdediť“ od našich predkov, ktorí pochopili jej silu, nenechali si toto tajomstvo pre seba, ale odovzdali ho ďalej.
Neviete, či je pre vás reflexná terapia vhodná? Vypočujte si, aké sú jej výhody a nevýhody, a potom sa sami rozhodnite.
V štvrtom diele si povieme, ako reflexná terapia funguje a aké sú jej princípy.
V tejto časti sa dozviete o teórii prenášania zón z tela na chodidlo.
V šiestom diele si ukážeme, akým spôsobom môžeme stimulovať reflexné plôšky na nohe.
Pozrime sa na to, kedy je vhodné reflexnú terapiu použiť.
Nie vždy je táto terapia vhodná. V ôsmom diele sa preto pozrieme na to, kedy reflexnú terapiu použiť nesmieme.
Pre začiatok je dôležité porozumieť tomu, ako noha vyzerá, preto si v tejto časti povieme niečo málo z anatómie kostí a kĺbov nohy.
Okrem kostí a kĺbov potrebujeme vedieť niečo aj o svaloch na nohe.
V tejto časti si predstavíme dôležité miesto na nohe, podľa ktorého sa budeme na chodidle môcť orientovať pri vyhľadávaní jednotlivých reflexných plôšok.
V dvanástom diele si ukážeme, ako vyhľadať ďalšie orientačné body. Ide o kĺbové štrbiny prstov a nártne kosti.
Ďalšie miesto, podľa ktorého sa môžeme orientovať, je štrbina medzi kosťou nártnou a kosťou klinovou.
V štrnástom diele sa budeme venovať škáram medzi článkami prstov.
Pozrime sa na štrbinu medzi I. a II. článkom palca.
V šestnástom diele si ukážeme ďalší veľmi dôležitý orientačný bod – drsnatinu malíkového nártnika.
Dole pod videom máte na stiahnutie pracovné listy. Sú interaktívne, takže si vezmite pastelky a podľa jednotlivých videí s reflexnými ploškami si do vytlačených materiálov zakreslite jednotlivé plošky.
V prvom diele platené časti si ukážeme reflexné plošky jednotlivých častí chrbtice.
V tejto časti si ukážeme, kde nájdeme reflexné plošky veľkých kĺbov.
V dvadsiatom diele sa budeme zaoberať hlavnými vnútornými orgánmi. Začínam vnútornými orgánmi podľa princípov tradičnej čínskej medicíny (TCM). Kolobeh energie v našom tele začínajú pečeň a k tomuto orgánu do jeho energetického systému patrí žlčník a oči.
V tomto a ďalšom dieli sa budeme zaoberať srdcom. Podľa čínskej medicíny do tohto energetického okruhu patrí aj osrdiečník – obal srdca (ten v reflexnej terapii nemáme samostatne). Ďalej sem patrí tri ohňe (hormonálny systém) a tenké črevo. Z tkanív sem patrí ešte cievy, ktoré tiež nemajú reflexnú plochu, ale môžeme použiť plochu sleziny ako krvotvorného orgánu (podľa čínskej aj západnej medicíny).
Ukážeme si druhotnú plošku srdca na nárte, pri ktorej používame iba vyhladzovanie.
V tomto diele kurzu reflexných masáží nôh si nájdeme reflexnú plošku sleziny. Podľa TCM je slezina a slinivka brušná jedným energetickým orgánom. Do jej kompetencie patrí trávenie, a preto do jej energetického systému z ďalších orgánov radíme aj žalúdok.
Reflexná ploška pankreasu je z pohľadu TCM veľmi dôležitá (patrí do energetického okruhu slezina-pankreas). Z pohľadu západnej medicíny patrí tiež k hormonálnemu systému, pretože okrem tráviacich štiav produkuje aj hormón inzulín. POZOR! Masážou reflexnej plošky nie je možné nahrádzať inzulínovú liečbu!!!
Ukážeme si, kde sa nachádza reflexná ploška pľúc. Podľa TCM do tohto energetického systému okrem pľúc zaraďujeme aj hrubé črevo a pokožku. Pokožka nemá svoju reflexnú plošku, ale práve pri kožných ťažkostiach vyberáme na stimuláciu plošku pľúc a hrubého čreva.
Reflexnú plošku pľúc, ktorá je na nártnom strane, stimulujeme iba vyhladzovaním.
V tejto časti sa budeme zaoberať obličkami. Ide o hlavný orgán energetického systému obličiek. Z pohľadu TCM sem ďalej radíme celé močové a pohlavné ústrojenstvo, kosti (ktoré opäť nemajú svoju plošku) a uši.
V 28. diele sa budeme zaoberať reflexnou ploškou žlčníka. Podľa TCM aj západnej medicíny radíme žlčník k pečeni.
V ďalšom diele si ukážeme, kde sa nachádza reflexná ploška prvej časti tenkého čreva – dvanástnika alebo tiež dvanástnika. Tu sa z pohľadu západnej medicíny nachádza dôležité miesto nášho trávenia, vyústenie žlčových ciest a tráviacich štiav zo slinivky brušnej. Túto plošku teda môžeme využívať pri rôznych tráviacich ťažkostiach.
Pozrieme sa aj na reflexnú plošku dvanástnika na nártnom strane.
V tomto diele kurzu reflexnej terapie si nájdeme reflexnú plošku tenkého čreva (a ďalších častí – lačníka a kyčelníka). Môžeme ju stimulovať pri rôznych tráviacich ťažkostiach (najmä v oblasti okolo pupka), ale aj na podporu energetického systému srdca, ku ktorému patrí. Tenké črevo je tiež veľmi dôležité pre imunitu nášho tela.
Ukážeme si nártnú plôšku tenkého čreva, pri ktorej používame iba vyhladzovanie.
V 33. diele kurzu sa budeme zaoberať žalúdkom. V prípade žalúdočných ťažkostí nezabudneme ani na reflexnú plošku pankreasu, prípadne sleziny, do ktorých energetického systému žalúdok patrí. Často sa tiež pri narušení funkcie žalúdka podieľa zdvíhajúca sa pečeňová energia. Zvlášť pri refluxe (GERD) je vhodné ošetriť okrem žalúdka aj plošku pečene, pankreasu a dvanástorníka.
Stimuláciou reflexnej plošky hrubého čreva si môžeme pomôcť pri rôznych ťažkostiach s trávením a vylučovaním. Nemali by sme zabudnúť ani na nadriadený orgán – pľúca, do ktorých energetického okruhu hrubé črevo patrí. Nezabudneme ani pri rôznych druhoch kožných ťažkostí či alergií.
Nájdeme si reflexné plošky močového ústrojenstva, ktorých nadriadeným orgánom sú obličky.
V tejto časti sa budeme zaoberať hormonálnym systémom a hlavnou reflexnou plochou hypofýzy (podvěsku mozgového), ktorá má vedúcu úlohu pre ďalšie žľazy s vnútornou sekréciou. Plochu stimulujeme do hĺbky – vrypom a nevynecháme ju pri žiadnom ošetrení, kde potrebujeme ovplyvniť akúkoľvek časť hormonálneho systému.
Ak je hypofýza vedúcim orgánom – generálnym riaditeľom hormonálneho systému, štítna žľaza je majstrom na dielni. Stimuláciu reflexnej plošky štítnej žľazy opäť nevynecháme pri žiadnom ošetrení akéhokoľvek hormonálneho nerovnováhy.
Nájdeme si druhotnú reflexnú plošku štítnej žľazy na nártnej strane nohy.
Brzlík patrí z hľadiska reflexnej terapie k harmonizačným bodom (spolu s bodom C2, ktorý je zaradený až na konci), a tak je to opäť jeden z bodov, ktorý by nemal chýbať v žiadnej zostave. Európska medicína mu pripisuje dôležitosť pri správnom raste tela v detstve a je tiež veľmi dôležitým orgánom pre našu imunitu.
V tejto časti si vyhľadáme druhotnú reflexnú plôšku brzlika na nárte nohy.
Nadobličky sú podľa európskej medicíny dôležité pri akomkoľvek zápalovom ochorení. K ich produkcii patrí aj tzv. stresové hormóny a preto sú veľmi preťažené pri strese.
V tomto diele kurzu reflexnej terapie si vyhľadáme reflexné plošky pohlavných orgánov – vaječníkov u žien a varlat u mužov. Z pohľadu TCM nezabudneme na nadradený orgán z energetického systému – obličky.
Pozrieme sa aj na reflexné plošky vajíčkovodov u žien a semenovodov u mužov. Z pohľadu TCM opäť nezabudneme na nadriadený orgán z energetického systému – obličky.
V neposlednom rade sa budeme zaoberať aj stimuláciou reflexných plošiek maternice u žien a prostaty u mužov. Z pohľadu TCM nezabudneme na nadriadený orgán z energetického systému – obličky.
V tejto časti sa budeme zaoberať reflexnými ploškami pohlavných orgánov, respektíve všetkých orgánov ukrytých v malej panve, a to vrátane konečníka (ktorý je poslednou časťou hrubého čreva) a vonkajších genitálií. Z pohľadu TCM nezabudneme na nadriadený orgán z energetického systému – obličky.
TCM radí bolesti a ťažkosti prsníkov k akupunktúrnej dráhe žalúdka (ktorá prechádza mimo iného priamo prsníkovou bradavkou). Pri ťažkostiach prsníkov teda stimulujeme okrem reflexných plôch prsníkov aj plochu žalúdka a pankreasu a nič nepokazíme, ak nezabudneme na obličky.
V 47. diele kurzu reflexnej terapie sa budeme zaoberať zmyslovými orgánmi, konkrétne očami. Okrem reflexnej plochy očí pridáme aj plochu nadriadeného orgánu zo systému, ktorými sú pečeň.
V tejto časti budeme pokračovať so zmyslovými orgánmi. Tentokrát si nájdeme reflexnú plošku uší a pridáme aj stimuláciu plošky nadriadeného orgánu zo systému, ktorými sú obličky.
Budeme sa zaoberať lymfatickým systémom (taktiež dôležitá súčasť imunitného systému), konkrétne reflexnou ploškou mandlí. Plošku stimulujeme, aj keď sú mandle odstránené.
Ďalšou súčasťou lymfatického systému sú uzliny hlavy a krku. Vyhľadáme si teda aj ich reflexné plošky.
Pokračovať budeme stimuláciou reflexných plošiek podpazušných uzlín.
V tomto diele sa budeme zaoberať stimuláciou reflexných plošiek trieslových uzlín, ktoré taktiež spadajú pod lymfatický systém.
V ďalšom diele si nájdeme reflexnú plošku lymfatického systému panvy.
Reflexná ploška apendixu, ktorú nájdeme na nártnom strane, je tiež veľmi dôležitá, ale nikdy ju nesmieme stimulovať pri podozrení na apendicitídu („zápal slepého čreva“). Toto podozrenie vždy vyžaduje lekárske vyšetrenie!!!
V poslednej časti kurzu reflexnej terapie chodidla sa budeme zaoberať reflexnou ploškou tzv. C2 bodu (centrálny bod). Ide o jeden z dvoch harmonizačných bodov, druhým harmonizačným bodom je brzlík (ten je zaradený v bodoch hormonálneho systému).
Pri tonizačnej stimulácii (stimulujúcej, keď potrebujeme orgán alebo časť tela vyburcovať k činnosti) používame silnejší tlak a palec je v pozícii, že tlačí na plošku takmer kolmo. Tlak a smer pritlačenia je kolmo, aj keď palec nie je natiahnutý. Rovnako aj pri tlaku prstami.
Pri sedatívnej stimulácii (upokojujúcej, keď potrebujeme orgán alebo časť tela upokojiť) používame jemný tlak a palec je na ploške skôr položený. Palec môže byť natiahnutý, ale voľne, aby mohol vyhladzovanie alebo krúžky vykonávať plynulo. Rovnako aj pri vyhladzovaní ostatnými prstami.
Pri stimulácii do plochy postupne "vstupujeme a vystupujeme". Aj pri stláčaní, aj pri krúžkoch či vyhladzovaní tam a späť ide o akési "zanořovanie a vynořovanie". Rozdiel je samozrejme v sile pritlačenia pri tonizácii a sedácii. Ak si nie sme istí, či tonizovať alebo sedovať, vykonávame stimuláciu "ani tak - ani tak". Je niečo medzi sedatívnou a tonizačnou stimuláciou, krúžky sú hladivé (sedatívna stimulácia), ale sú razantnejšie a idú viac do hĺbky (tonizačná stimulácia). Uhol pritlačenia je asi 45°.
Sila pritlaku musí rešpektovať fyziologickú bariéru tkaniva. To znamená, že tlak je "akurát". Tlak nesmie byť tak silný (drtivý), aby odradil klienta od ďalšej terapie a navyše aj preto, aby nám neuberal silu a energiu na stimuláciu ďalších plôch. Stimulácia by nemala pôsobiť veľkú bolesť. Jediná bolesť, ktorá je dovolená, je bolesť príjemná (láskavo vlezlá).
Ak je ploška väčšia, volíme posúvanie. Palec sa po nej plynule posúva vždy len o pár milimetrov, aby sme plošku celú postupne ošetrili stredom bruška. Rovnako aj pri ploške, ktorá vyžaduje jemnú stimuláciu (napr. vajcovody, trieslové uzliny alebo močovody) sa po ploške jemne posúvame akýmsi "húsenicovým prísunom". Ten zaručí reflexný "posun" a tým stimuláciu smeru peristaltiky - t.j. prirodzený smer postupu (vajíčka, lymfy, moču) v orgáne či tkanive.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Irena Kolářová
5. 12. 2024
Děkuji za kurz reflexní terapie nohy, kde jsou názorně ukázaná potřebná místa a kde je i podrobně popsáno, kde přesně je najít. K ukázkám se vracím a už se orientuji dobře.
Kurzy pro radost
Zdravíme Vás, Ireno,
děkujeme Vám za krásné hodnocení a Vašich pět hvězdiček! 😊 Máme velkou radost, že Vám kurz reflexní terapie nohy pomohl a že se v něm už dobře orientujete. Názorné ukázky a podrobný popis jsou skvělými průvodci na cestě k osvojení této zajímavé techniky, a je úžasné, že se k nim vracíte.
Pokud budete mít chuť, napište nám, jakých pokroků se Vám podařilo dosáhnout, nebo jak Vám kurz pomohl. Budeme moc rádi! 😊
Víťa z Kurzů pro radost
Miroslava Kuprová Stodůlková
Milá paní Ireno,
děkuji za krásná slova. Moc mě těší, že kurz splnil Vaše očekávání a že je pro Vás užitečný. Přeji hodně zdaru s touto krásnou technikou (mojí srdcovou záležitostí :) a také hodně zdraví Vám i Vašim blízkým.
Mirka