Aké to je nosiť v kabelke náhradné spodné prádlo kvôli urputným hnačkám? Aké to je, keď si kvôli chronickej chorobe nemôžete dať orechy, ovocie a zeleninu, ktorú milujete?
Toto všetko s vami zdieľam v kurze Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba – ako žiť a jesť kvalitne. A v tomto článku vám zase predám tie najdôležitejšie tipy pre plnohodnotný život a stravu so črevnými zápalmi. Tieto rady samozrejme nájdete aj v kurze a predovšetkým vo videách zdarma.
Kto som?
Ulceróznu kolitídu mi diagnostikovali v mojich 20 rokoch. Bola som v druháku na vysokej škole a počas niekoľkých rokov sa môj stav zhoršil natoľko, že mi hrozil trvalý vývod hrubého čreva.
Nakoniec pomohla biologická liečba a zmena životného štýlu vrátane alternatívnych terapií a pozitívneho myslenia. Dnes žijem spokojný život, mám rodinu a cez opakované tehotenské neúspechy mám dokonca tri zdravé deti a som už viac než štyri roky (po 15 rokoch intenzívnej liečby) úplne bez liekov.
Vďaka svojim osobným skúsenostiam, výživovému, potravinárskemu a biochemickému vzdelaniu učím ostatných pacientov, ako zvládať nástrahy črevného zápalu a žiť naplno aj cez obmedzenia spôsobené jednou z chronických chorôb.
Kombinujem racionálne základy a podklady s osobnou skúsenosťou a dnes som už na ceste životom s ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou podporila osobne aj online desiatky až stovky pacientov s IBD (z angličtiny: Inflammatory Bowel Diseases),
Napriek tomu, že ulcerózna kolitída a Crohnova choroba majú niekoľko odlišností, jedno majú spoločné: Je to na celý život. Ale aj tak ide ten život mať spokojný a naplnený.
Jak se vyrovnat s diagnózou chronické celoživotní nemoci?
„Najhoršie je sa srovnať s tým, že je to na celý život. Často vrátane celoživotného užívania liekov,“ hovorila som vždy každému novo diagnostikovanému. „Dôležité je ale pochopiť, že choroba nie je za trest a často môže spíš byť cestou. Dokonca táto cesta môže viesť k plnohodnotnejšiemu životu než predtým."
A taktiež vždy hovorím, že je dôležité sa k chorobe postaviť čelom. Nebáť sa žiť, cestovať a pracovať. Je dobré si napríklad aj nájsť kamarátov s jednou z chorôb a zistiť si od nich, ako sa im žije. Ale pozor, nie všetci sú v pohode. Preto sa obracajte na tých, ktorí sú psychicky vyrovnaní a nebudú vás strašiť najrôznejšími komplikáciami.
- Pokiaľ sa chcete opýtať na život so črevným zápalom, obráťte sa na svojho lekára, nie do diskusií na internete. Alebo sa obráťte na pacientské združenie Pacienti IBD z.s.
Nádej je dôležitá a ja zo svojej skúsenosti viem, že väčšina z nás môže mať rodinu, deti a venovať sa svojim koníčkom, práci alebo dokonca podnikať.
K starostlivosti o seba (ako je primeraný pohyb, odpočinok, kvalitná strava) okrem spolupráce s lekármi môžete pridať aj spoluprácu s psychológom alebo psychosomatickým lekárom. Prípadne aj podpůrné alternatívne možnosti.
O diétach, výžive a metabolizme nielen pri ulceróznej kolitide a Crohnovej chorobe
U črevných zápalov je dôležité poznať základy výživy a základné pravidlá stravovania. Najznámejšou odporúčanou diétou pri Crohnovej chorobe aj ulceróznej kolitíde je takzvaná bezezbytková diéta. V posledných rokoch sa ale ukazuje, že nie je úplne nutná v stavoch remisie (klidovom štádiu choroby).
Bezezbytková diéta
Znamená stravu šetriacu a s čo najmenším množstvom „zbytkov“, teda nestráviteľných vláknin. Predovšetkým z ovocia a zeleniny. To ide trochu proti základným výživovým odporúčaniam, kde práve vláknina je považovaná za dôležitú preventívnu súčasť jedálnička proti rakovine hrubého čreva.
Čo s tým môžu pacienti s kolitídou alebo crohnom robiť? Znížiť množstvo ovocia a zeleniny v jedálničku, predovšetkým v období aktívneho zápalu alebo ich upravovať čo najviac bezezbytkovo. Napríklad si lúpať jablká, nejesť šupky, zeleninu upravovať na pare alebo tepelne, prípadne si odšťavňovať ovocie a zo zeleniny si variť hutné polievky a vývary.
Napriek tomu predovšetkým v remisi nie je úplne nutné dodržiavať bezezbytkovú stravu. Iba pacienti so stenózujúcou formou Crohnovej choroby sa naozaj vláknine musia v niektorých prípadoch a podľa individuálnej znášanlivosti vyhýbať.
Metabolické typy, lepok a mlieko
Nie len ľudia so zápalom hrubého alebo tenkého čreva, prípadne žalúdka alebo dokonca pažeráka, môžu profitovať z informácie, že existujú tzv. metabolické typy. Táto typológia vychádza z toho, že každý z nás je buď tzv. bielkovinový, zmiešaný alebo sacharidový typ.
Bielkovinový typ dokáže dobre fungovať a je zdravější, keď je viac bielkovín (mäso, vajíčka a pod.) a tukov, sacharidový profituje skôr zo sacharidovej a polysacharidovej stravy (obilniny, ovocie, niektoré druhy zeleniny). Zmiešaný typ zase bez problémov zvláda odporúčanú stravu podľa výživových pyramíd.
Tento koncept pekne vysvetľuje úspech alebo prípadne neúspech jednotlivých diét a smerov výživy u rôznych osôb. Každý z nás je proste iný a má iný metabolizmus. Takže zatiaľ čo jednému robí naozaj dobre nízkosacharidová diéta, druhý môže jesť oveľa viac „sacharidovo“ a neublíži mu to.
Práve u ľudí so črevnými zápalmi sa spomínajú diety z oboch strán metabolického spektra. Napríklad paleo strava, SCD, nízkosacharidové diety, FOAD MAP z tej skôr „bielkovinovej“ strany. Z tej „sacharidovej“ zase napríklad makrobiotika, strava podľa ajurvédy alebo čínskej medicíny a ďalšie.
O každom z týchto druhov diét sa zmieňujem a vysvetľujem jej princípy vo videách a bonusovom e-booku k kurzu. Napriek tomu podľa môjho názoru existuje jedna platná rada. Tá platí pre takmer všetkých pacientov so črevnými zápalmi:
Obmedzte množstvo pečiva, buchiet, mlieka a mliečnych výrobkov vo svojom jedálničku. Predovšetkým v období aktívneho zápalu. Nemusíte jesť úplne bezlepkovo a bez mlieka, ale znížte ich príjem.
Je to preto, že niektorí pacienti s ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou môžu trpieť nielen intoleranciou lepku a laktózy (predovšetkým v čase aktívneho zápalu), ale taktiež môžu zle tráviť vysoko sacharidové, škrobové jedlá alebo mliečne bielkoviny.
Ak vás zaujímajú diétach pri črevných zápaloch viac, zájdite si vypočuť jednotlivé videá do videokurzu Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba – ako žiť a jesť kvalitne. Dozviete sa tam mnoho informácií a to aj o pohybe, psychosomatickom prístupe i alternatívach ku klasickej liečbe črevných zápalov.
A čo ešte? Získate pocit, že v tom nie ste sami a taktiež pokoj a navodenie pocitu nádeje, že vám hnačky, bolesti brucha a ďalšie ťažkosti nezničia váš doterajší život.
Vaša Veronika Hanzlíková
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.