Popis kurzu:
Chcete, aby vám niekto konečne vysvetlil, ako na pestovanie na balkóne? Potrebujete pochopiť rozdiely medzi nádobami a substrátmi a zistiť, akým rastlinám sa bude na vašom balkóne dariť? Nie ste si istí, ako všetko usporiadať, aby to vyzeralo esteticky? Potom je tento kurz presne pre vás.
Videokurzom „Premena balkóna: Vytvorte si zelenú oázu krok za krokom“ vás prevedie skúsená balkónik Lenka Železná, ktorá vás navedie na cestu k vysnívanému balkónu bez zbytočných pokusov a omylov. Vytvorte si také miesto, kde budete radi tráviť čas.
V kurze sa dozviete:
- aký vplyv má orientácia balkóna a prečo len svetové strany nestačia
- ako si balkón rozdeliť na funkčné zóny
- aké pestovateľské nádoby zvoliť a prečo
- ako si namiešať vlastný substrát
- ako vybrať tie správne balkónové rastliny presne pre vás
- aké sú najčastejšie chyby pri pestovaní na balkóne
- 5 princípov pre krásny a funkčný balkón
Či už máte malý mestský balkón, alebo priestrannú terasu, či už ste úplný začiatočník, alebo už ste pár rastlín zahubili, v tomto kurze sa dozviete, ako si balkón naplánovať, vysadiť a zútulniť tak, aby vyzeral dobre, dlhodobo fungoval a prinášal vám radosť. Súčasťou kurzu sú aj bonusové materiály v PDF, ktoré nájdete v 20. dieli pod videom.
(zobraziť celý popis kurzu)
✅ Kurz je pre vás, ak:
– máte balkón alebo terasu a chcete ich krásne a udržateľne upraviť
– začínate a neviete, aké rastliny vybrať, aby prežili a prospievali
- chcete balkón, ktorý bude dlhodobo fungovať a nebude to len krátkodobý experiment
- už ste pár vecí skúsili, ale nejako to stále nefunguje
❌ Kurz nie je pre vás, ak:
– hľadáte kurz o klasickom zahradničení
– chcete detailné odborné pestovateľské postupy
– ak ste pokročilý záhradník a hľadáte tipy na konkrétne odrody rastlín
– ak hľadáte kurz o pestovaní zeleniny na balkóne
Lekcie kurzu:
V prvom dieli tohto kurzu si vysvetlíme, ako sa naučiť pozorovať svoj balkón. Povieme si, prečo je dôležité vedieť, koľko hodín slnko na balkón svieti, a do akých kategórií balkóny rozdeľujeme.
Vysvetlíme si, ako zastrešenie ovplyvňuje starostlivosť o rastliny a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov balkónov.
V tomto dieli si vysvetlíme, že pri výbere rastlín a plánovaní balkóna alebo terasy je potrebné zohľadniť aj zábradlie. Ukážeme si aj niekoľko trikov, ako využiť konkrétne druhy zábradlia vo svoj prospech.
Aj na zasklených balkónoch je možné niečo pestovať. Vo štvrtom dieli si povieme, ako sa na týchto balkónoch pestuje, aké sú ich výhody a nevýhody a aké rastliny sú pre nich vhodné.
V tejto časti si zhrnieme, čo sme sa naučili v prvom module a dáme si prvú praktickú úlohu.
V ďalšom module nás čakajú zóny. Povieme si, ako si na balkóne alebo terase vytvoriť funkčné zóny, ktoré nám umožnia využiť priestor na maximum.
Vysvetlíme si, ako sa na balkóne pracuje s mikroklímou, čo to vlastne je a aký vplyv to má na výber pestovaných rastlín.
V tomto diele si povieme niečo o tom, aké výhody má zosadzovanie rastlín dohromady a ako ho správne pojať.
Zhrnieme si, čo sme sa v tomto module naučili a dáme si ďalšiu praktickú úlohu.
V treťom module sa môžete tešiť na pestovateľské nádoby. Povieme si, aké sú medzi nimi rozdiely, do akého priestoru sa ktoré hodia a aké rastliny do nich zasadiť. Začneme keramickými a terakotovými nádobami.
Povieme si o tom, na ktoré rastliny sa hodia plastové nádoby, a kedy sa im radšej vyhnúť.
V tejto časti si vysvetlíme, na čo sa používajú samozavlažovacie nádoby, ako fungujú, aké sú druhy a pre ktoré rastliny sú vhodné.
Ukážeme si, ako vyzerajú a fungujú textilné nádoby, ako ich správne využiť a aké sú ich hlavné výhody a nevýhody.
V ďalšom dieli sa pozrieme na možnosti využitia drevených nádob a ako ich najlepšie zakomponovať do vášho priestoru.
Na záver tretieho modulu si zhrnieme, čo sme sa v tejto časti dozvedeli a povieme si niečo o tom, ako vybrať tú najvhodnejšiu nádobu na pestovanie pre vaše konkrétne podmienky.
V ďalšom module sa zameriame na substráty a ich vplyv na pestovanie. Najprv si povieme, aké sú základné zložky, z ktorých sa substrát skladá, a prečo je dôležité ich poznať.
Povieme si niečo o tom, aké sú základné pomery zložiek, z ktorých môžete substrát doma miešať, a povieme si aj o dôležitosti recyklácie substrátu.
Ukážeme si niektoré ďalšie zložky, ktorými môžete svoj substrát doma obohatiť a povieme si, pre aké rastliny sú vhodné.
V poslednom dieli tohto modulu si povieme o tom, ako môžeme doma substrát upraviť pečením, a prečo a kedy je vhodné to urobiť. Zopakujeme si všetko, čo sme sa v rámci tohto modulu naučili a dáme si ďalšiu praktickú úlohu.
Ak si neviete rady s výberom samotných rastlín na váš balkón alebo terasu, v tejto časti si povieme, ako k tomu pristúpiť. Pod videom si navyše môžete stiahnuť bonusové materiály v PDF.
V tomto diele si povieme niečo o rozdelení rastlín do skupín podľa nárokov na pestovanie. Dozviete sa, ako od seba jednotlivé skupiny rozoznať a ako s tým pracovať.
V ďalšom module si predstavíme princípy, ktoré vám uľahčia rozmiestnenie rastlín na balkóne alebo terase a navedú vás, aby všetko pôsobilo harmonicky a esteticky. Ako prvé si povieme niečo o princípe opakovania.
Ďalej si povieme o tom, prečo sa oplatí umiestňovať rastliny do skupiniek, a aké to má efekty.
Ako do vášho priestoru dostať výšky a rôzne textúry? A prečo je to vlastne také dôležité?
Jeden z najdôležitejších princípov balkónovej estetiky je pohyb. Ako ho na svoj balkón alebo terasu dostať? To si povieme v ďalšom videu.
Prečo je tak dôležité mať na balkóne vodný prvok? Ako ho do vášho priestoru zakomponovať? To si povieme v ďalšej časti.
Predstavili sme si 5 najdôležitejších princípov z hľadiska estetiky. Poďme sa ale pozrieť ešte na jednu zásadu, bez ktorej nikdy nedosiahnete krásny kvitnúci alebo úrodný balkón. Tým posledným princípom je hnojenie.
V tomto videu si opäť zhrnieme, čo sme sa v rámci šiesteho modulu naučili o najdôležitejších princípoch balkónovej estetiky a pestovania a dáme si ďalšiu praktickú úlohu.
Aké sú najčastejšie chyby, ktoré v pestovaní na balkóne môžete urobiť? V tejto časti si ich trochu zhrnieme a snáď vám to pomôže sa im vyhnúť. Jednou z najčastejších chýb je prepálený štart.
V rámci kurzu sme už hovorili o podmienkach pestovania a ako k nim pristupovať. Teraz si to poďme trochu zhrnúť.
Môžete mať vybranú sebavhodnejšiu rastlinu, ale keď ju dáte do nevyhovujúcej nádoby alebo použijete zlý substrát, môžete ju zbytočne uškodiť. Poďte zistiť, ako sa tomu vyhnúť.
V tomto diele si povieme niečo o tom, ako veľmi rastlinám škodia výkyvy v zalievaní a ako tomu môžeme predchádzať.
Na záver malé poďakovanie a rozlúčka. Ďakujem, že ste so mnou prešli týmto kurzom. Verím, že vám novo nadobudnuté znalosti uľahčia plánovanie vašej malej zelenej oázy, a prajem vám veľa úspechov s pestovaním. A možno sa zase niekedy uvidíme pri ďalšom kurze!
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Lenka Železná - balkónik
1 kurz
Balkonistka telom i dušou, popularizátorka mestského zahradničení a sprievodkyňa svetom zelených oáz. Zakladateľka projektu Balkonistka.cz , ktorý pomáha ľuďom premeniť ich balkóny na krásne a funkčné priestory.
Má za sebou šesť sezón pestovania na štyroch rôznych balkónoch, od úzkeho panelákového minipriestoru až po dvanásťmetrovú terasu. Svoje skúsenosti, úspechy aj prešľapy zdieľa na webe Balkonistka.cz , na Facebooku a Instagrame , kde inšpiruje tisíce sledujúcich k tomu, aby si vytvorili vlastný zelený kútik – či už na balkóne, terase, alebo len na parapete.
Spolupracovala so značkami ako Plastia , Český kenzan alebo môj.diár . Objavila sa v programeSama doma . Venuje sa aj výrobe florárií a organizuje na túto tému workshopy.
? Verí, že pestovanie nie je len o kvetináčoch a hline, ale o radosti, cyklickosti prírody a priestore, kde si môžete vyčistiť hlavu.