Ak máte v hlave myšlienku, ako natočiť vlastný videokurz, spísal som pre vás prehľadný a zrozumiteľný návod, ako postupovať. V úvode sa pozrieme na otázky, ktoré naskočí každému hneď na začiatku.
Bude o môj videokurz záujem? Koľko času a peňazí bude tvorba vlastného video kurzu stáť? Nebudem vyzerať trapne pred kamerou? Ako sa bude môj videokurz predávať? Akým spôsobom a kde vlastný videokurz predávať?
Tieto otázky sú úplne na mieste a sám som ich mal plnú hlavu, keď som pripravoval môj prvý videokurz. To bolo v roku 2012.
Čo sa v tomto článku dozviete:
- S akými typmi videokurzov sa môžete na internete stretnúť?
- Bude o môj videokurz záujem?
- Čo všetko budem potrebovať pre tvorbu a predaj videokurzu?
- Kam nahrať videá môjho videokurzu?
- Jak prijímať platby za môj videokurz?
- Jak u môjho videokurzu zabezpečiť automatické odosielanie e-mailov?
- Jak u môjho videokurzu zabezpečiť zákaznícku podporu?
- Jak vytvoriť predajnú stránku môjho videokurzu?
- Jak mám môj videokurz propagovať?
- Je dobré využiť k propagácii affiliate partnerov?
- Akú techniku potrebujem pre tvorbu videokurzu?
- Mám natáčať videokurz na foťák, kameru alebo telefón?
- Aké osvetlenie použiť pre natáčanie videokurzu?
- Zvládnem natočiť videokurz sám alebo si mám najať kameramana?
- Mám si predom pripraviť scenár videokurzu?
- Jak stanoviť cenu svojho videokurzu?
- Jak má byť môj videokurz dlhý?
Kto pre vás návod na tvorbu videokurzu spísal:
Pavel Fara, zakladateľ portálu Kurzy pre radosť.
S natáčaním videokurzov má skúsenosti od roku 2011.
So svojím produkčným tímom vytvoril viac než 200 videokurzov pre Kurzy pre radosť a 20 veľkých kampaní kurzov, v ktorých bol sám v úlohe lektora.
Jedným z najúspešnejších videokurzov bol videokurz Radosť z predaja, ktorý si kúpilo takmer 3.000 zákazníkov.
V úlohe konzultanta sa podieľal na vzniku ďalších niekoľkých desiatok videokurzov a scenárov.
V tomto článku nájdete návody a tipy, ale ukážem vám tiež, na čo si dať pri tvorbe kurzu pozor. Nie je to žiadna teória. Všetko vychádza z mojej praxe. Prvý kurz som natočil v roku 2012. Od tej doby som vytvoril viac než 200 kurzov.
V dvadsiatich z nich som sám učil a tie ostatné som vytváral s inými lektormi pre portál Kurzy pre radosť. Pretože mi často píšu a volajú ľudia, ktorí sa chcú poradiť s tvorbou vlastného videokurzu, zhrnul som všetko do tohto článku, ktorý by vám mal dať odpovede na všetky otázky súvisiace s natáčaním a predajom videokurzu.
Rád by som vám hneď v úvode povedal niečo ako „je to ľahké a zvládne to každý”. Moje skúsenosti však hovoria niečo iné: Nie je to ľahké a nezvládne to každý.
Ak teda dôjdete k rozhodnutiu, že to sami nedáte, mám pre vás inú dobrú správu: V natáčacom štúdiu Kurzov pre radosť sme natočili množstvo skvelých kurzov a lektori u nás za natáčanie nič neplatí. Iba inkasujú svoj podiel z predaja. Ak by ste chceli tejto možnosti využiť, pozrite sa, ako to u nás chodí.
V nasledujúcich odstavcoch vám budem ukazovať nielen, čo všetko budete musieť urobiť po technickej a kreatívnej stránke, ale tiež čo a ako musíte urobiť pre to, aby sa váš kurz predával.
1. S akými typmi videokurzov sa môžete na internete stretnúť?
Na internete sa môžete stretnúť s množstvom videokurzov, ktoré môžeme rozlíšiť podľa rôznych kritérií. Z pohľadu spôsobu predaja sa môžete stretnúť s dvoma typmi kurzov.
Ten prvý typ sú kampaní kurzy a tým druhým sú evergreenové. Tieto kampaní sa predávajú tak, že sa nasmeruje marketing a neplatený obsah do krátkeho časového obdobia, pritiahne sa tým pozornosť cieľového publika a potom sa im ponúkne vstup do platené časti kurzu.
Samotná predajná časť kampane trvá jeden až dva týždne, potom sa vstup uzavrie a ak sa kurz opakuje, tak to zvyčajne býva až po jednom roku.
Evergreenové kurzy sa naopak predávajú priebežne aj niekoľko rokov. Ja sám som bol tvorcom alebo spolutvorcom dvadsiatich kampaní kurzov, v ktorých som zároveň vystupoval ako lektor. Cieľovým publikom boli zvyčajne obchodníci a tržby z týchto kurzov boli v rádoch miliónov korún. Asi najúspešnejším z týchto kurzov bol kurz Radosť z predaja, ktorý mal za dva týždne tržbu necelých osem miliónov korún.
Nepripomínam to preto, aby som machroval, ale aby som vám vysvetlil rozdiel medzi oboma typmi kurzov a tiež ukázal aj opačnú stranu mince. Na tom najúspešnejšom kurze sa podieľalo celkom pätnásť ľudí, jeho príprava trvala takmer pol roka a náklady na jeho výrobu a predaj dosahovali takmer polovicu z celkových tržieb.
Urobiť a predať úspešný kampaní kurz znamená množstvo práce aj peňazí a rozhodne to nie je práca pre jedného človeka. Bola to práve skúsenosť z tvorby kampaní kurzov, ktorá ma priviedla k tomu, že som bol pri zrode portálu Kurzy pre radosť, čo je platforma pre ten druhý typ kurzov, teda pre evergreenové kurzy.
Od roku 2012 som bol vďaka tomu pri natáčaní viac než dvesto evergreenových kurzov. Otestovali sme veľa spôsobov, ako kurzy natáčať, ako ich propagovať a predávať a tiež sme vyskúšali veľa slepých uličiek, ktorými cesta nevedie. Natočili sme množstvo kurzov, ktoré sa skvele predávajú a prinášajú lektorom pravidelný mesačný príjem v rádoch jednotiek až desiatok tisíc korún.
V prvých rokoch sme taktiež natočili kurzy, ktoré sa stali propadákmi. Nikto ich nekupoval. Poznal som množstvo lektorov, ktorí na začiatku vôbec neverili tomu, že by sa ich techniky mohli ľudia učiť podľa videonávodov a dneska im ich videokurzy nielen zarábajú, ale pomáhajú im aj naplniť ich živé kurzy.
Veľa sme sa naučili praxou, ale taktiež sme sa poučili z vecí, ktoré sa nám nepodarili. A o to všetko sa teraz s vami podelím v nasledujúcich riadkoch, v ktorých nájdete návod, ako vytvoriť a predať svoj videokurz.
2. Bude o môj videokurz záujem?
Prvá vec, ktorú by ste mali zistiť je, či bude o váš kurz záujem. Nech už sa rozhodnete ísť do tvorby kurzu na vlastnú päsť alebo s nami, tak je veľmi dôležité ísť do toho nielen s nadšením, ale aj s kritickým pohľadom na to, čo vám hrá do kariet a čo hrá proti vám. Viem, že to neznie lákavo, ale že vás niečo baví a že v to veríte, ešte samo o sebe nie je predpokladom k úspechu. Poďme sa teda pozrieť na to, čo vám určite bude hrať do kariet. Ukážeme si ideálny stav.
Vezmite si k ručke ceruzku a papier a poznačte si, či odpoviete ÁNO alebo NIE na nasledujúce otázky:
Prvá vec, ktorá vám hrá do kariet je to, či už máte skúsenosť s lektorovaním naživo. Organizujete živé kurzy a chodia vám na ne ľudia? Ak áno, tak je to veľká devíza a napíšte si na papier ÁNO.
Máte svoj vlastný web s rozumnou návštevnosťou, na ktorom prezentujete vaše téma? Napíšte si na papier ÁNO alebo NIE.
Ďalšia dobrá otázka je, ako ste na tom na sociálnych sieťach. Prezentujete svoje téma na sociálnych sieťach a máte dosť fanúšikov na Facebooku? Napíšte si ÁNO alebo NIE.
Ďalšia vec, ktorá vám bude hrať do kariet, je to, či máte e-mailovú databázu kontaktov a pracujete s email marketingom. Odpovedzte si ÁNO alebo NIE.
A potom je tu samotné téma vášho kurzu. Nech už je to téma z kategórie tvorivé kurzy, byznysové téma alebo osobný rozvoj, tak si skúste odpovedať na túto otázku:
Je o moje téma záujem? Ak si na túto otázku nedokážete odpovedať na základe svojich skúseností, tak využite Sklik alebo Google trends a pozrite sa, ako je to vaše téma ľuďmi vyhľadávané.
Teraz už sa blížime ku koncu tej menej lákavej časti. Pozrite sa na svoje odpovede a ak máte všade ÁNO, tak vôbec neváhajte a pusťte sa do toho.
Ak máte občas medzi odpoveďami NIE, tak to neznamená nič zlého, ale zvážte všetky tie klacky pod nohami. No ak si nebudete istí, tak nám napíšte na Kurzy pre radosť a my vám radi napovieme, či by sme do vami zamýšľaného kurzu išli alebo nie. Táto malá služba od nás je zdarma, ale môže pre vás mať veľkú cenu.
Nerad by som, aby to znelo namyslene, ale máme za sebou dlhoročné skúsenosti a témy kurzov z pohľadu potenciálu predajnosti u nás posudzuje tím piatich ľudí. Keď vám niekto taký povie, či má vaše téma potenciál, tak sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou dobre predávať.
A keď vám povieme, že tam potenciál nevidíme aj so zdôvodnením prečo, tak vám možno ušetríme veľa času, práce aj peňazí.
3. Čo všetko budem potrebovať pre tvorbu a predaj videokurzu?
Prvá vec, ktorú budete musieť urobiť, je natočiť to. Podľa vašich skúseností a technického vybavenia zvážte, či sa do natáčania pustíte sami alebo si na to niekoho najmete. Technike pre natáčanie venujem zvláštnu časť článku. Budete tiež potrebovať mať vlastný web a na ňom samostatnú predajnú stránku.
Možno už ste počuli pojem landing page alebo tiež česky pristávacia stránka. Je to špeciálna stránka, na ktorej návštevníkom ponúknete ukážkové lekcie zdarma a potom ich táto stránka dovedie k predajnému tlačidlu.
Budete musieť vytvoriť prístupy pre registrované používateľov, to znamená pre tých, ktorí si prehliadli lekcie zdarma, ale kurz nekúpili. Je to dôležité z toho dôvodu, aby ste im mohli poslať upozornenia a priviesť ich opakovane k vášmu obsahu.
Budete musieť tiež vytvoriť samostatné prístupy pre platených používateľov. Ide o to, že platený obsah musíte chrániť a musí byť prístupný len konkrétnym ľuďom, ktorí si ho kúpili. Podobne musíte chrániť samotné videá, a tak budete potrebovať aj hosting pre videá.
4. Kam nahrať videá môjho videokurzu?
Pre videá v platených kurzoch sa úplne nehodí YouTube a asi najrozšírenejšou hostingovou službou pre platené videá je aplikácia VIMEO. Tú používame aj my na Kurzoch pre radosť a máme s ňou dobré skúsenosti.
Táto služba poskytuje základný balíček zdarma, ale pre potreby videokurzu budete musieť využiť niektorý z platených balíčkov.
5. Jak prijímať platby za môj videokurz?
Ďalšou vecou, ktorú budete musieť zabezpečiť, je platobná brána. Keď si bude chcieť niekto váš kurz kúpiť, tak musí mať možnosť zaplatiť. Väčšina platieb samozrejme prebieha kartou a tak je platobná brána nutnosť.
S tým súvisí ďalšia vec a to je nástroj na automatické vystavovanie faktúr a sprístupnenie plateného obsahu. V praxi vám tieto nástroje zabezpečia automatizáciu toho, že keď si niekto kurz kúpi, tak vám prídu peniaze a vášmu zákazníkovi prídu prístupové údaje k platenému obsahu a doklad o zaplatení.
6. Jak u môjho videokurzu zabezpečiť automatické odosielanie e-mailov?
Budete potrebovať tiež nejakú aplikáciu na automatizáciu e-mailov, aby ste mohli hromadne komunikovať ako s platenými zákazníkmi, tak aj s tými, ktorí si len prehliadli neplatený obsah, ale nekúpili. Nesmiete zabudnúť tiež na povinné dokumenty ako sú obchodné podmienky, ktoré musia byť na vašom webe, a tiež na GDPR, čo je všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov.
7. Jak u môjho videokurzu zabezpečiť zákaznícku podporu?
Zákaznícka podpora je nevyhnutná, ak nechcete prísť o tých zákazníkov, ktorým nie je niečo jasné a potrebujú sa na niečo opýtať.
Môžete celý proces automatizovať a obísť sa bez telefonickej podpory. Môžete využiť najjednoduchší spôsob, ktorým je formulár pre zadávanie otázok, prípadne chatovacie okno, ale má to svoje úskalia.
Ak na to budete sami, musíte byť stále v strehu, pretože na druhej strane je niekto, kto teraz drží v ruke platobnú kartu, chce kupovať, ale potrebuje teraz s niečím poradiť. Keď ho necháte niekoľko hodín čakať, bude už mať myšlienky niekde inde a svoju platobnú kartu uklizenú späť v peňaženke.
Najlepšou voľbou je teda podpora na telefóne. Ide to aj bez telefonickej podpory, ale prídete o tých zákazníkov, ktorí si nebudú s niečím vedieť rady. Občas sa stáva, že sa niekto v predajnom procese stratí alebo niečomu nerozumie, a takému zákazníkovi potom buďto pomôžete alebo o neho prídete.
8. Jak vytvoriť predajnú stránku môjho videokurzu?
Optimalizácia predajnej cesty a prvkov webu je veľmi dôležitá. Zjednodušene ide o to, aby sa čo najviac návštevníkov na predajnej stránke ľahko dostalo k nákupu.
Ak to budete robiť po prvýkrát, bude najlepšie si na to najať nejakého odborníka, ktorý s tým má skúsenosti.
Ak máte obmedzený rozpočet a chcete sa do toho pustiť sami, existuje niekoľko dobrých šablón pre Wordpress, ktoré kúpite za pár desiatok dolárov. Ja mám osobne dobré skúsenosti so šablónou Thrive, ktorú dodnes používame pre moje kampaní videokurzy.
9. Jak mám svoj videokurz propagovať?
Na začiatku budete musieť urobiť reklamu na internete. Aby sa o vašej predajnej stránke dozvedelo čo najviac ľudí, pomôže vám s tým v krátkom čase reklama.
V dlhšom čase vám potom bude pomáhať ďalšia vec, na ktorú nesmiete zabudnúť a to je SEO. Česky povedané optimalizácia pre vyhľadávače. Keď bude niekto googliť vaše téma, tak aby sa váš kurz objavoval vo vyhľadávaní čo možno najvyššie.
10. Je dobré využiť k propagácii affiliate partnerov?
Ano! Táto vec nie je úplne jednoduchá, ale my s ňou máme veľmi dobré skúsenosti. Affiliate partneri sú ľudia, ktorí vám za percentá z predaja pomáhajú propagovať váš kurz. Najčastejšie to sú prevádzkovatelia webov, na ktorých sa zaoberajú rovnakým alebo príbuzným tématom, ako je váš videokurz.
Na Kurzoch pre radosť máme prepracovaný affiliate program a spolupracuje s nami viac než 200 affiliate partnerov. Vďaka tomu sa nám darí predávať viac, než keby sme na to boli sami.
11. Akú techniku potrebujem pre tvorbu videokurzu?
V tejto časti mám pre vás pár dobrých rád, akú techniku pre natáčanie použiť. Môžete mať skvelé téma a byť skvelý lektor, ale musíte mať aj pekne spracované video. Začneme zvukom.
Keď budete mať skvelý obraz, ale zle natočený zvuk, tak vám veľa divákov odíde hneď na začiatku. Najlepšieho a najistejšieho výsledku dosiahnete s kvalitným klopovým mikrofónom.
My používame klopové mikrofóny Senheiser. Je to asi to najkvalitnejšie, čo môžete kúpiť, ale samozrejme tomu zodpovedá aj cena. Tí mikrofóny, ktoré používame my, stoja cez 20.000,- Kč. Na trhu nájdete aj množstvo iných klopových mikrofónov a v cenovej relácii medzi tromi až ôsmimi tisíckami už kúpite klopové mikrofóny v veľmi dobrej kvalite.
Z tejto kategórie môžem odporučiť bezdrôtové mikrofóny Boya, ktorými sme vybavili niektoré naše lektory v čase covidu, aby mohli natáčať z domova, a zvuk z nich bol skvelý.
12. Mám natáčať videokurz na foťák, kameru alebo telefon?
Pre natáčanie videa môžete použiť buďto kameru alebo foťák. Oboje má svoje výhody a nevýhody a keď to veľmi zjednoduším, tak od strednej triedy prístrojov vyššie natočíte pekné video na foťák aj na kameru.
My natáčame na oboje, ale keď natáčame zo statívu, tak radšej používame zrkadlovky, pretože obraz z nich je vďaka väčším čipom krajší než z kamery a foťák tiež vďaka výmenným objektívom umožňuje pohrať si lepšie s detailmi a hĺbkou ostrosti. Z foťákov používame zrkadlovky Canon D5 a ak používame kameru, tak používame tri kamery Panasonic HCX 2000.
Pre natočenie videokurzu si môžete vystačiť tiež s mobilným telefónom, ale má to svoje úskalia. Asi tým najväčším je to, že telefon zvádza k natáčaniu bez pridaného mikrofónu. To môže dopadnúť dobre, ak budete od telefónu v malej vzdialenosti, ale väčšinou to tak nie je. Ak sa rozhodnete pre natáčanie na telefon, tak určite odporúčam prikúpiť si klopový mikrofón a zvuk nahrávať cez neho.
Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie informácie o tom, ako postupovať pri natáčaní videokurzu, prečítajte si tiež návod, ktorý som pripravil spoločne s mojím kolegom Lukášom.
13. Aké osvetlenie použiť pre natáčanie videokurzu?
Osvetlenie je ďalšia dôležitá vec. V zásade môžete siahnuť po dvoch typoch štúdiových svetiel. Tým prvým sú softboxové svetlá, ktoré v sebe majú zvyčajne jednu až štyri žiarivkové zdroje. Aj keď budete mať jedno také svetlo, dosiahnete dobrého výsledku, pretože softboxy vám svetlo rovnomerne rozptyľujú a vyhnete sa tak ostrým tieňom. Pre optimálny výsledok ale odporúčam použiť aspoň dve také svetlá.
Druhým typom, ale o niečo drahším sú deskové LED svetlá. My ich používame tiež, ale skôr pre nasvietenie detailov alebo pre nasvietenie na čiernom pozadí. LED deskové svetlá majú všeobecne menšiu svietivosť než softboxy a ostrejšie svetlo, takže pre rovnomerné osvetlenie budete potrebovať určite aspoň dve také svetlá.
Okrem týchto dvoch typov ešte existujú štúdiové LED reflektory. My ich v našom štúdiu používame, ale sú dosť drahé a na začiatku dosiahnete dobrého výsledku aj bez nich.
14. Zvládnem natočiť videokurz sám alebo si mám najať kameramana?
Rozhodne záleží na tom, aké máte skúsenosti. Musíte sa vysporiadať s kompozíciou, s nasvietením scény a tiež s postprodukcí. Ak s natáčaním nemáte žiadne skúsenosti a nechcete vyhorieť nad tým, že budete objavovať objavené, určite sa vám oplatí niekoho si na to najať.
15. Mám si predom pripraviť scenár videokurzu?
Rozhodne áno! Je dobré si dopredu premyslieť obsah a urobiť napred tzv. bodový scenár. V ňom si načrtnete, čo chcete v celom kurze ľuďom predložiť. Potom si rozdelíte kurz na dve časti:
1. Neplatená časť, v ktorej predstavíte obsah, poviete, čo sa ľudia v kurze naučia, a pridáte ochutnávku.
2. Platená časť, ktorú rozdelíte na niekoľko dielov podľa vášho témy.
Následne si pripravte podrobný scenár, v ktorom si sepíšete, čo v akej lekcii poviete, urobíte a ukážete. Až po spracovaní scenára má zmysel pustiť sa do natáčania.
16. Jak stanoviť cenu svojho videokurzu?
Cenotvorba kurzu je vec, ktorá sa nesmie ošidiť a určite sa nedá len tak streliť od boku. Moja skúsenosť hovorí, že pri tvorbe ceny je dobré sa pozrieť na tieto tri body:
Tým prvým je pozrieť sa na to, akú hodnotu má váš kurz pre účastníka. Môžete vychádzať napríklad z toho, koľko by musel zaplatiť, keby taký kurz absolvoval naživo. Ak robíte živé kurzy a teraz začnete ponúkať aj on-line kurz, tak za on-line kurz by ste mali účtovať o niečo menej než za kurz naživo.
Ďalšou pomôckou je stanoviť si dolnú mez, pod ktorú sa nemôžete dostať. S predajom kurzu budete mať spojené náklady fixné a variabilné. Vezmite si ceruzku a papier a chvíľu počítajte. Koľko vás bude stáť reklama, poplatky za prijaté platby, poplatky za hostingy, odmena programátora alebo automatizácia faktúr. Na Kurzoch pre radosť máme spočítané, že sa nám nevyplatí predávať pod určitú cenu.
Tretia pomôcka pre vás môže byť pozrieť sa na podobné videokurzy od konkurencie. Pozrite sa, za koľko sa predávajú videokurzy s podobnou tématikou. Určite nie je nutné ísť pod cenu konkurencie, ale bude to jedna z pomôcok, z ktorých môžete vychádzať.
17. Jak má byť môj videokurz dlhý?
Keď som robil svoj prvý videokurz, tak toto bola jedna z vecí, s ktorou som si vôbec nevedel rady. Na jednej strane som mal pocit, že kurz by mal byť dosť dlhý, aby si ľudia nemysleli, že za svoje peniaze dostanú málo obsahu.
Na druhej strane som si hovoril, že keď to bude moc dlhé, tak to ľudí nebude baviť. Postupom rokov som dospel k pár pomôckám, ktorými keď sa budete riadiť, tak určite neurobíte chybu:
Tou prvou je, že by ste sa nemali pokúšať umelo nafukovať dĺžku kurzu. Potom sa vám do neho dostane nuda a vata, ktorá urobí kurz nezaujímavým.
Na Kurzoch pre radosť sme natáčali kurzy v rozsahu 50 minút. To sú väčšinou kurzy netvorivé, v ktorých lektor vysvetľuje nejaké téma väčšinou s pomocou prezentácie.
Takisto sme ale natáčali kurzy, ktoré trvajú niekoľko hodín. To sú väčšinou kurzy tvorivé, kde lektor ukazuje krok za krokom postup tvorby. Keď vám bude niekto hovoriť, aký dlhý má byť kurz, tak to neberte príliš v úvahu.
O dĺžke kurzu sa musíte rozhodnúť len vy a k správnemu rozhodnutiu vám poslúži dodržanie dvoch jednoduchých zásad:
- Tá prvá je, aby bolo všetko zrozumiteľne vysvetlené.
- A tá druhá je, aby sa vám do kurzu nedostala zbytočná vata.
Ať už budete mať kurz na hodinu alebo na päť hodín, tak je dobré, aby ste kurz rozdelili na dostatočné množstvo dielov. Ak bude váš kurz mať celkom sto minút, tak pre užívateľa bude vždy príjemnejšie dvadsať dielov po piatich minútach, než päť dielov po dvadsiatich.
Sú hneď dva dobré dôvody, prečo to tak robiť. Tým prvým je to, že predávate nehmotný produkt a potrebujete ho potenciálnym zákazníkom čo najzrozumiteľnejšie predstaviť.
Keď budete mať na predajnej stránke kurzu dvadsať dielov s dvadsiatimi názvami a dvadsiatimi popismi dielov, tak si záujemca o kurz urobí oveľa lepší obraz o obsahu, než keď tam bude mať len päť názvov dielov.
Je to niečo podobné, ako keď sa rozhodujete pre nákup knihy a pozriete sa do obsahu. Keď tam uvidíte dvadsať názvov kapitol, tak si urobíte lepší obraz o knihe, než keď ich tam bude len päť.
Jeden dobrý tip na záver
Těžko se to vysvětluje člověku, který prošel nějakým rychlonávodem s nalejvárnou, jak je to snadné prodat na internetu cokoliv.
Snadno to ale pochopí ten, kdo investoval čas, peníze a spoustu energie do tvorby videokurzu, ze kterého byl nakonec úplný propadák. Co mám na mysli?
Spoustu času, energie i peněz vám může přinést i doporučení, které není moc líbivé, ale má ohromnou hodnotu. To doporučení se jmenuje „Nepouštějte se do toho, nemá to šanci na úspěch”.
V úplném závěru článku vám ukážu, jak se dostat k doporučení, jestli váš kurz má šanci na úspěch nebo ne.
Jestli si nejste jisti tématem nebo máte pochybnosti o čemkoliv jiném, využijte nezávazně a zcela zdarma naše služby, která vás nestojí nic, ale může vám ušetřit hodně peněz, času i energie. Vyplňte formulář pro zájemce o vytvoření kurzu na Kurzech pro radost a my vám řekneme, jestli do toho má cenu jít nebo ne.
Stačí vyplnit poptávkový formulář na Kurzech pro radost. My za tuto službu nic nechceme a pro vás to může mít velkou hodnotu.
Na Kurzech pro radost fungujeme tak, že lektor má svůj videokurz, my se staráme o prodej a společně se pak dělíme o výnos z prodeje.
Většinu kurzů natáčíme pro lektory v našem studiu, ale často se stává, že za námi přijde lektor se svým už natočeným kurzem a teprve od nás se po jeho natočení dozví, že technická nebo obsahová kvalita není dobrá.
Nás to vždycky mrzí a proto jsme si řekli, že bude dobré vytvořit podrobný návod, jak na to a zpřístupnit ho zdarma. Samozřejmě vás nic nezavazuje k tomu, že když podle tohoto návodu něco vytvoříte, abyste pak kurz museli prodávat s námi.
Ať už se do tvorby videokurzu pustíte sami nebo s námi, přeji vám hodně nadšených zákazníků a hodně radosti z tvorby vašeho on-line kurzu!
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.