Popis kurzu:
Vieš na klavíri zahrať pár piesní, ale chcel by si sa toho naučiť oveľa viac? Alebo máš za sebou prvý kurz Táni Vaněčkovej „Hra na klavíri“ pre začiatočníkov a s napätím si očakával, kedy pribudne ďalší od tejto obľúbenej lektorky? V tom prípade budeš mať radosť, pretože sme si pre teba pripravili pokračovanie.
V kurze „Hra na klavíri pre pokročilých“ s lektorkou Táňou Vaněčkovou sa naučíš 16 nových piesní a ošizený nebudeš ani o hudobnú terminológiu. Možno si hovoríš, na čo tá teória? Keď ale chceš hrať podľa nôt, potrebuješ porozumieť zápisu a všetkým tým záhadným značkám. Bez nich by si sa mohol v notách stratiť.
V kurze sa dozvieš:
- ako fungujú posuvky (krížik, béčko a ďalšie)
- aký je rozdiel medzi ligatúrou a legátom
- ako zapísať predznamenanie a dynamiku
- ako sa vyznať v repetičkách
- ako rozlíšiť šestiosminový takt od 2/4, 3/4 či 4/4
- ako precvičovať technické pasáže
- ako hrať swingový rytmus
- ako používať pedál
V tomto online kurze hry na klavíri sa spoločne s lektorkou Táňou Vaněčkovou naučíš množstvo nových piesní. Patrí medzi ne napríklad obľúbená skladba „Pre Elišku“, pieseň z muzikálu Jesus Christ Superstar, Holubí dom od Jiřího Schelingera alebo pieseň z filmu Piráti z Karibiku. Pôjde teda väčšinou o známe a obľúbené piesne, aby pre teba bolo učenie zábavnejšie a nemusel si sa do neho nútiť. Rozhodne sa máš na čo tešiť
(zobraziť celý popis kurzu)
Výuka hry na klavír sa väčšinou odohráva v základnej umeleckej škole. Ne každý si ale môže dovoliť dochádzať na hodiny, a to či už ide o dôvody časové alebo finančné. A u dospelých je to väčšinou ešte složitejšie. Preto sme si pre vás pripravili už druhý kurz hry na piano, vďaka ktorému sa môžete hraniu venovať, keď práve máte chvíľku. Navyše si môžete videá púšťať opakovane, keď napríklad narazíte na niečo, čo vám hneď nepôjde.
Hranie na hudobný nástroj vyžaduje okrem trocha talentu a nadania hlavne píli a trpezlivosť. Možno ste sa snažili naučiť svoju obľúbenú pieseň, ale zasekli ste sa na tom, že ste nechápali, čo sa to v tých notách vlastne píše. Prečo tam sú na začiatku tie divné krížiky? A čo znamenajú tie oblúčky? V tomto kurze preniknete hlbšie do základných hudobných pojmov a veríme, že pod vedením našej skvelej lektorky vám to pôjde oveľa lepšie. Tak na nič nečakajte a poďte sa pozrieť na prvý diel!
Lekcie kurzu:
V prvom dieli tohto online kurzu hry na klavír sa naučíme známu skladbu Pre Elišku, ktorej autorom je slávny Ludwig van Beethoven. Táto skladba je v tónine a mol. Než začneme hrať, objasníme si niektoré posuvky (krížik, béčko a odrážka).
V druhom diele sa naučíme skladbu nórskeho skladateľa Edvarda Griega „In the Hall of the Mountain King“, teda jeho veľmi zjednodušenú verziu. Skladba je v tónine g mol. Okrem posuviek sa pozrieme aj na to, čo to znamená staccato a ako sa v notách označuje.
V tejto časti sa presunieme do rozprávky a naučíme sa titulnú melódiu z filmu Arabela. Tentokrát budeme hrať v tónine G dur a vysvetlíme si okrem iného rozdiel medzi legátom a ligatúrou.
Kto by nepoznal Holubí dom v podaní Jiřího Scheligera? Pieseň si zahrajeme v tónine d mol a zameriame sa tentokrát na rytmus.
V šiestom diele tohto online kurzu hry na klavír sa naučíme krásnu áriu z opery Rigoletto, ktorú nádherne nazpíval napríklad Luciano Pavarotti. Budeme sa pohybovať v tónine G dur a z hudobnej teórie sa pozrieme napríklad na pojmy ako triola alebo fermata.
V tejto časti si zopakujeme hudobnú teóriu a objasníme si niektoré nové pojmy. Budeme sa zaoberať predznamenaním, takty a rozdielom medzi stupnicou a tóninou. Povieme si tiež o tom, čo znamená bodka za notou alebo bodka pod/nad notou a vysvetlíme si aj dynamické znamienka a tempové výrazy. Táto teória nám pomôže lepšie pochopiť, čo je napísané v notách a čo sa teda po nás chce.
V ôsmom diele sa naučíme známu francúzsku pieseň Les Champ-Elysées, ktorú budeme hrať v F dur. A pretože to je pri tejto piesni potrebné, naučíme sa hrať swingový rytmus.
Muzikál Jesus Christ Superstar... Či už ste fanúšikmi originálu alebo českej verzie, určite dobre poznáte túto pieseň „The Last Supper“ alebo „Posledná večera“. Naučíme sa hrať rozložené akordy v ľavej ruke a vysvetlíme si pojmy SIMILE, FINE a D.C. al FINE. Hrať budeme tentokrát v tónine C dur.
Keď sa snažíme naučiť nejakú skladbu, často sa stáva, že by sme ju jednoducho chceli vedieť hneď. Ono to ale samozrejme nejde. Aké najčastejšie chyby robíme pri nácviku skladieb? Ako často hrať? Ako rýchlo? Čo ak na nejakom mieste vždy urobím chybu? O tom všetkom si povieme v desiatom diele tohto online kurzu hry na klavír.
V tejto časti sa naučíme krásnu pieseň z filmu Čarodejník z krajiny Oz. Ide o skladbu „Somewhere Over The Rainbow“, ktorú budeme hrať v C dur. Zopakujeme si rozložené akordy v ľavej ruke, okrem dur a moll akordov sa nám objaví aj akord maj a dominantný septakord.
V dvanástom diele sa naučíme hrať tango La Cumparsita z filmu Niekto to rád horúce. Precvičíme si staccato a dynamické znamienka.
V tomto dieli si zahráme anglickú ľudovú pieseň, ktorá sa hrá počas Vianoc. U nás ju môžete poznať v slovenskej verzii od Marty Kubišovej pod názvom „Dobrodružstvo s bohom Pánom“. Hrať ju budeme v tónine d mol a vysvetlíme si na nej, čo je to predtaktie, ako sa hrá ligatúra a ako dlho má znieť polová nota s bodkou.
Naučíme sa krásnu skladbu juhokórejského klaviristu a skladateľa Yirumy. Ide o skladbu River Flows In You. V originálnej tónine by pre nás bola zložitá, preto si ju zahrajeme v a moll a vzhľadom na jej dĺžku v nej budeme pokračovať aj v ďalšom dieli. V skladbe sa nám budú často vyskytovať ligatúry, na ktoré si musíme dať pozor.
V druhej časti nácviku skladby River Flows In You si povieme, ako precvičovať technické pasáže ako rytmy, variácie, zdvojovanie, staccato a prstoklad (podkladanie).
V šestnástom diele si zahráme titulnú pieseň z filmu Piráti z Karibiku. Naučíme sa hrať správne repetované tóny a povieme si o zmenách tempa a ich označení.
V sedemnástom diele kurzu hry na klavír sa naučíme španielsku pieseň Hijo de la Luna. Ide o zložitejšiu pieseň, na ktorej si ukážeme, ako sa hrá arpeggio a vysvetlíme si rozdiel medzi taktom 2/4, 3/4, 4/4, 3/8 a 6/8.
V predposlednej časti sa naučíme upravenú verziu skladby Frederyka Chopina „Nocturne Op. 9 č. 2“. Naučíme sa na nej, čo je to agogika, ako správne viesť melódiu a ako vytvoriť frázu.
V poslednej časti tohto online kurzu hry na klavír sa naučíme francúzsku „Baladu pre Adélku“, ktorú pravdepodobne poznáte v podaní českého klaviristu Jiřího Maláska. Opäť pôjde o zjednodušenú verziu, v tónine C dur. Okrem iného si na nej precvičíme napríklad hranie v terciách a repetície.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Alena Trlidová
5. 12. 2024
Zakoupila jsem si kurz Hra na klavír pro mírně pokročilé. Učím se převážně sama, a právě proto jsem uvítala vedení, a hlavně mě nalákaly krásné skladby v jednodušších verzích i s prstoklady. Mohu jen doporučit!
Táňa Vaněčková
Moc děkuji 🙏