Popis kurzu:
Stáva sa vám, že máte hlavu plnú myšlienok a pripadáte si prehltene? Alebo riešite nejaký problém a neviete, ako z neho von? Vďaka kurzu „Myšlienkové mapy pre život“ ľahšie nájdete riešenie problémov a plánovanie pre vás bude hračka.
Myšlienkové mapy sú vizuálny nástroj, ktorý uľahčuje organizáciu myšlienok a nápadov. Vďaka tejto technike môžete ľahšie prepojiť svoje myšlienky, posilniť kreativitu a zlepšiť svoju pamäť. Lektorka Helena Žahourová vás v tomto kurze naučí, ako myšlienkové mapy efektívne vytvárať a využívať v každodennom živote.
V kurze sa dozviete:
- ako vytvoriť myšlienkovú mapu
- aké sú pravidlá a zásady pri tvorbe myšlienkových máp
- ako využiť myšlienkové mapy v osobnom živote
- ako vám môžu myšlienkové mapy pomôcť v práci či podnikaní
- ako využiť myšlienkové mapy v škole (nielen pri učení)
- ako využiť farby v myšlienkových mapách pre lepší prehľad
- aké sú rôzne možnosti tvorby myšlienkových máp pre jednu tému
- ako zlúčiť myšlienkové mapy s ďalšou metódou kreatívneho myslenia – metódou šiestich klobúkov
Myšlienkové mapy využívajú priestor, farby, obrázky, symboly, kľúčové slová, hierarchiu a grafické usporiadanie. Tým aktivujú obe mozgové hemisféry a podporujú našu kreativitu, ktorá pri písaní bežných lineárnych poznámok zostáva často nevyužitá.
(zobraziť celý popis kurzu)
Ako s kurzom pracovať? Máte niekoľko možností. Môžete si vyberať jednotlivé diely podľa tém, ktoré sú pre vás práve aktuálne, alebo si prejsť celý kurz v poradí, v akom bol natočený. ktorých sa zoznámite s tým, čo sú myšlienkové mapy a ako ich môžete využiť v praxi.
Myšlienkové mapy sú tak trochu iný, ale hlavne kreatívny a efektívny spôsob, ako si môžete čokoľvek zorganizovať a naplánovať, rozdeliť úlohy, rozplánovať čas alebo nájsť riešenie problému. Pomôžu vám ľahšie sa rozhodnúť, nájsť súvislosti, nové nápady, alebo si uvedomiť ďalšie možnosti a cesty. Okrem toho sú tiež veľkým pomocníkom pri učení.
Helena Žahourová pracuje s myšlienkovými mapami už od roku 2012 a využíva ich vo všetkých sférach svojho života. pochopíte princíp myšlienkových máp a nebude pre vás problém tvoriť si samostatne svoje vlastné.
Či už chcete zlepšiť svoj pracovný výkon, lepšie sa učiť, alebo len lepšie zvládať každodenné úlohy, myšlienkové mapy sa stanú vašim neoceniteľným pomocníkom. Prihláste sa do kurzu a začnite využívať potenciál, ktorý myšlienkové mapy ponúkajú.
Lekcie kurzu:
Myšlienkové mapy sú tu s nami už od 60. rokov minulého storočia. Povieme si, čo to vlastne myšlienková mapa je, odkiaľ sa vzala, prečo bola vymyslená a ako vyzerá.
Viete, že keď používate myšlienkovú mapu, tak svoj mozog zapájate úplne inak, než keď si píšete poznámky alebo myšlienky klasicky do riadkov? Myšlienkové mapy majú veľa ďalších výhod ao všetkých vám v tejto lekcii poviem.
Používam myšlienkové mapy skutočne veľa, v podstate snáď všade, kde je to možné. Príležitostí je naozaj veľa – pri učení, v práci, v rodine alebo na osobný rozvoj. V tejto lekcii vám načrtnem konkrétne príklady, kedy vám môžu myšlienkové mapy pomôcť.
V tomto diele sa dozviete, aké budete potrebovať na vytvorenie myšlienkovej mapy pomôcky, aký je základný postup pri jej tvorbe, a hlavne si spoločne jednu vytvoríme.
Základ tvorby myšlienkových máp už poznáte, ale čo by každá mapa mala mať a čo v nej naopak vôbec nerobiť, aby skutočne dobre fungovala? To vám ukážem v tomto dieli.
Už viete o základných oblastiach, v ktorých môžete myšlienkové mapy využiť. Postupne sa zameriame na konkrétne situácie a ukážeme si, ako by mohli dané myšlienkové mapy vyzerať pre každú jednu z nich. Začneme využitím myšlienkovej mapy pri plánovaní dovolenky. To mávame pred sebou veľa úloh, povinností, a hromadia sa nám poznámky v diároch alebo na rôznych lístočkoch. V myšlienkovej mape ale budeme mať všetko na jednom mieste. Tak poďme na to.
Tento diel využijú všetci, ktorí si vymýšľajú a plánujú svoju dovolenku sami, alebo radi podnikajú rôzne výlety.
Pred sviatkami býva zhon a my máme plnú hlavu toho, čo všetko by sme mali urobiť, pripraviť, nakúpiť, upiecť, uvariť alebo nazdobiť. Ukážeme si, ako nám myšlienková mapa môže pomôcť všetko naplánovať a zorganizovať, aby sme všetko bez problémov stíhali.
Vianočné šialenstvo? Vďaka myšlienkovej mape už sa vás týkať nebude a aj advent si užijete v pokoji. Pozrieme sa na niekoľko možností, ako si môžete všetko okolo Vianoc naplánovať, prežiť pokojný advent a na Vianoce sa tešiť.
Nie je to len zoznam darčekov. Naučím vás, ako si naplánovať darčeky aj pre rozsiahlu rodinu, ako sa nestratiť v tom, čo už máte objednané, čo musíte ešte len kúpiť, čo je zaplatené, zabalené, alebo ktoré darčeky na to ešte len čakajú.
Myšlienkové mapy používam aj na plánovanie naozaj veľkých akcií. Ukážem vám, ako som plánovala rekonštrukciu alebo napríklad veľkú „debordelizáciu“ a dokonca aj svadbu alebo rodový zraz.
Vďaka myšlienkovým mapám môžete plánovať svoj čas, a to ako na dennej báze, tak aj dlhodobo. Poďte sa pozrieť, ako na to.
Potrebujete mať prehľad o tom, čo už máte hotové, alebo čo vás ešte čaká? Radi by ste rozplánovali rôzne činnosti pre niekoľko ľudí? Aj toto myšlienkové mapy bez problémov zvládnu.
Je dobré si ujasniť, čo máme za sebou, čo sa nám podarilo, na čom by sme mali zapracovať alebo čo nám ešte zostáva urobiť. A to preto, aby sme mohli ísť zase ďalej a tieto naše ďalšie kroky si tiež naplánovať. Opäť vám ukážem niekoľko možností, ako sa s tým popasovať.
Vždy je pre mňa odpočinkom už iba to, že nejakú myšlienkovú mapu tvorím. A je mi jedno, na akú to je téma. V tomto diele vám ale predstavím niekoľko myšlienkových máp, ktoré vám naozaj pomôžu k tomu, aby ste boli viac v pohode. Uvedomíte si vďaka nim, čo robíte radi, čo by ste chceli robiť alebo zažiť a čoho sa naopak vo svojom živote chcete zbaviť.
Máte všade plno lístočkov s rôznymi nápadmi a myšlienkami? Alebo ste si niečo zapísali do diára, niečo do telefónu, a nemôžete sa v tom vyznať? Alebo ste možno nejaký lístoček stratili? Tak teraz vám na to bude stačiť iba jedna myšlienková mapa.
Radi si zaznamenávate, aké knižky ste prečítali, aké filmy ste videli alebo kde ste boli na výlete? V tomto diele dostanete opäť niekoľko tipov, ako môžete mať prehľad nielen o jednotlivých knižkách alebo výletoch, ale aj o tom, čo sa vám na nich páčilo.
Potrebujete sa rozhodnúť alebo vyriešiť nejaký problém? Aj k tomu vám pomôžu myšlienkové mapy. Vďaka nim sa na svoj problém pozriete z viacerých strán a ľahšie dospejete k jeho riešeniu. Spojíme pri tom dva spôsoby myslenia – myšlienkové mapy a metódu 6 klobúkov.
Myšlienkové mapy môžete využiť nielen pre svoj bežný alebo rodinný život, ale dokonca aj v práci. Niektoré tipy v tomto kurze vás na to už možno naviedli, v tomto dieli vám ich pripomeniem alebo ukážem nové možnosti.
Viac hláv viac vie. Ako ale tých viac hláv zladiť do jednej myšlienkovej mapy, aby bola stále funkčná a prehľadná? To si povieme v tomto dieli.
Vďaka myšlienkovým mapám sa rady učia aj deti, ktoré inak škola nebaví, a študenti si ich nemôžu vynachváliť - vidím to na svojich živých kurzoch. So mnou sa teraz pozriete, ako myšlienkové mapy využiť pri učení, ktoré vďaka nim bude ľahšie, zábavnejšie a efektívnejšie. A dostanete aj ďalšie tipy, ako inak môžete v škole mapy využiť.
Pripadá vám divné, že si máte v dnešnej technickej a digitálnej dobe myšlienkové mapy tvoriť ručne? Vysvetlím vám, prečo je to dobré, ale dám vám aj tip na tie najlepšie myšlienkové mapy v digitálnej podobe.
Čo môžete urobiť teraz, keď ste si kurz prešli? Vypočujte si toto posledné video.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Helena Žahourová - lektorka tréning pamäti
1 kurz
Ako zdravotná sestra v domácej starostlivosti som hľadala spôsob, ako pomôcť seniorom s ich slabnúcou pamäťou. Tým som sa dostala k Českej spoločnosti pre tréning pamäti a mozgový jogging, ktorej som teraz členom a počas 4 rokov som u nej absolvovala všetky tri stupne trénera pamäti.
Hneď na prvých seminároch som zistila, že nemusím s pamäťou pomáhať len seniorom, ale že si pomôžem aj ja sama – konečne som sa dozvedela, ako naša pamäť funguje a zároveň som objavila pamäťové techniky a myšlienkové mapy. Vďaka pamäťovým technikám už nezabúdam, čo som chcela nakúpiť, čo všetko potrebujem vybaviť v meste, čo chcem povedať na prednáške alebo ako sa volá kostol, v ktorom som sa bola pozrieť na výlete. A vďaka myšlienkovým mapám si viem vyčistiť hlavu, usporiadať myšlienky, čokoľvek si lepšie naplánovať, prísť na ďalšie nápady alebo snáď ľahšie pochopiť učenie.
A pretože mi pamäťové techniky aj myšlienkové mapy začali tak skvele slúžiť, povedala som si, že o nich poviem aj ďalším ľuďom, aby mohli pomôcť aj im. Preto od roku 2017 organizujem rôzne kurzy, prednášky a semináre naživo aj online. Viac sa o mne dozviete na mojom webe helenazahourova.cz. I tu na Kurzoch pre radosť si teraz môžete vyskúšať, akým skvelým pomocníkom môžu myšlienkové mapy byť.
Tereza Hradská
18. 2. 2025
Krásný den.
Děkuji za velmi hezky - naprosto srozumitelně, jasně a názorně vedený kurz. Jsem milovník příprav akcí v papírové formě, jak těch domácích, tak společenských. Ale doteď jsem nevěděla nic o myšlenkových mapách, ani metodě šesti klobouků. Skvělé! Určitě se bude hodit v každodenním životě i osobním rozvoji. Chválím i příjemný projev paní lektorky. Děkuji!
Kurzy pro radost
Dobrý den, Terezo! Děkujeme za Vaše nádherné hodnocení kurzu o…
Zobrazit celý komentář
Dobrý den, Terezo!
Děkujeme za Vaše nádherné hodnocení kurzu o myšlenkových mapách. 😊 Jsme velmi rádi, že Vám kurz přišel srozumitelný, jasný a názorný, a že Vám otevřel nové obzory s technikami myšlenkových map a metodou šesti klobouků. Je skvělé, že tyto nástroje považujete za užitečné pro každodenní život i osobní rozvoj.
Přejeme Vám hodně úspěchů v aplikaci těchto nových technik!
Eva z Kurzů pro radost