Popis kurzu:
Bohužiaľ, len málo žien sa na pôrod teší, väčšina z neho má strach a obavy. V aktualizovanom kurze „Pôrod bez obáv“ sa dozvieme, ako sa pripraviť na pôrod, materstvo a budeme aj cvičiť. Keď vieme, čo nás čaká, ako si môžeme pomôcť, ako pôrod pre seba využiť, alebo ako nám môže pomôcť partner, môže potom byť pôrod úžasnou skúsenosťou a krásnym zážitkom. Bez strachu, obáv as radosťou môžete prežiť pôrod a materstvo aj vy. pripraví aj na šestonedelie a starostlivosť o dieťa.
V kurze sa dozviete:
- ako si uľahčiť priebeh tehotenstva
- ako sa pripraviť na pôrod a do pôrodnice
- ako vybrať pôrodnicu aj pediatra
- ako zvládnuť pôrod
- ako pripraviť pôrodný plán
- ako vyzerá cvičenie pre tehotné
- ako vyzerá jóga pre tehotné
- ako zapojiť otecka do role otca
Predpôrodný kurz nás dokáže pripraviť na pôrod a materstvo. Pokiaľ chceme prežiť pôrod a materstvo bez obáv as radosťou, je dobré sa naň pripraviť. Dozvieme sa tipy, ako vyberať pediatra, pôrodnicu, veľa informácií o pôrode, šestonedelí, dojčení, o cvičení pre tehotné vrátane tehotenskej jogy. Odbúrame obavy a zapojíme aj oteckov. Povieme si o podpore pondingu, pupočníkovej krvi a mnoho ďalších informácií.
(zobraziť celý popis kurzu)
Veľa prvorodičiek, ale aj opakovaných rodičiek má z tehotenstva a následného pôrodu veľké obavy, pretože nevie, čo majú čakať a ako sa budú cítiť. Je dobré sa na toto krásne obdobie pripraviť tak, aby samotný pôrod mohol prebehnúť čo možno najľahšie a najrýchlejšie. Predpôrodný kurz nám napovie, ako zvládať ranné nevoľnosti a opuchy nôh, ktoré trápia väčšinu rodičiek.
Určite je dobré nehladovať, vždy mať po ruke niečo malé na uzobávanie, čo zasýti rozbúrený žalúdok. Telo je najviac vyhladované práve po dlhej noci, keď žiadne jedlo neprijímame. Malá desiata na nočnom stolíku, ktorú zjeme, ešte než vstaneme, robí zázraky. Môžu to byť napríklad len obyčajné piškóty, sušienky alebo kúsok ovocia.
Opuchy nôh spôsobujú zadržiavané tekutiny v tele, ktoré po pôrode opäť vylúčime. Je potrebné obmedziť látky podporujúce zadržiavanie vody, ako je napríklad soľ a kofeín. Predpôrodný kurz nám predstaví špeciálnu cievnu gymnastiku , ktorá pomáha spolu s príjmom jódu alebo kompresnými pančuchami. Pomôže aj pohánkový čaj, ktorý obsahuje veľmi prospešné látky.
Predpôrodný kurz nám napovie, ako sa pripraviť na pôrod, tvrdnutie bruška alebo ako zvládnuť tehotenskú zápchu. Maternica, ktorá rastie sa aj spevňuje a následkom je postupné tvrdnutie bruška, ktoré je signálom, že všetko prebieha presne tak, ako má. Dnešná doba so sebou nesie rôzne pozitíva ale aj negatíva.
Tehotné ženy sú dnes až príliš vyšetrované, aj keď sú úplne zdravé, nie choré. Treba si dávať pozor na nadmerné užívanie horčíka, ktorý uvoľňuje svaly a uspáva maternicu, ktorá v deň pôrodu nechce začať rodiť. Treba si dať pozor na jeho prijímané množstvo a zamerať sa na príjem z prírodných zdrojov. Výborný treba čaj Rooibos.
Tehotenská zápcha je bežnou reakciou čriev, ktoré majú v tehotenstve menej miesta, než predtým. Je dobré jesť častejšie v malých dávkach, zvýšiť príjem vlákniny, ovocia, zeleniny, ovsených vločiek alebo kompótov. Zároveň je potrebné zvýšiť aj príjem tekutín a pridať drvené ľanové semienka a nápoj zo sušených sliviek.
Pomerne často sa objaví vaginálna mykóza a plesne, ktoré sa živia cukrom. Je potrebné výrazne cukor obmedziť a viac jesť bifidus v jogurtoch. Veľa pomôže čerstvý vzduch. Výborným spôsobom, ako sa pripraviť na pôrod je aj cvičenie, dostatok pohybu a pobyt vonku v pokoji a pohode.
Návod, ako sa pripraviť na pôrod, prináša aj rady ako si poradiť s náhlou zmenou ťažiska a bolesťou chrbta. Riešením je masáž pre tehotné od skutočných profesionálov, kde je potrebná veľká obozretnosť a plávanie nadľahčujúce telo a uvoľňujúce kĺby. Prejdeme spolu, príchod do pôrodnice aj z pôrodnice, pôrod samotný, bolesť pri pôrode, nastrihnutie hrádze, obdobie šestonedelia, rady okolo dojčenia a tvrdnutia pŕs či odstriekania mlieka.
Predpôrodný kurz zahŕňa aj starostlivosť o dieťa, ako podporiť otecka v úlohe otca, ako byť dobrou mamičkou, zostavíme pôrodný plán, predvedieme si vhodné cvičenie pre tehotné, jogu pre tehotné a všetko, čo si dokážete aj neviete predstaviť.
V kurze Pôrod bez obáv - predpôrodný kurz sa pripravíme na pôrod, zapojíme partnera a pripravíme sa na materstvo:
- cesta k bezstarostnému pôrodu skrze pokojné tehotenstvo
- čo je potrebné urobiť a zariadiť, než sa vyberiete do svojej pôrodnice
- pediatra vyberáme ešte pred pôrodom, odporúčanie pre jeho výber
- správny výber pôrodnice, ako postupovať a podľa čoho vyberať
- o podpore pondingu, výhody aj zápory a všetko o pupočníkovej krvi
- vysvetlíme si všetky procesy, ktoré vás v rámci pôrodu budú sprevádzať
- problematika nastrihu hrádze, šestonedelia, všetko okolo dojčenia, starostlivosť o dieťa
- ako byť dobrou mamičkou i oteckom, tehotenské cvičenia, tehotenská jóga, pôrodný plán
Lektorkou kurzu Pôrod bez obáv - predpôrodný kurz je Majka Staňková . Tehotným sa venuje niekoľko rokov. Odbúrava budúcim matkám strach a obavy z pôrodu, sprevádza ženy pri pôrode a pripravuje ich na pôrod a materstvo. Keď ženy vedia, čo ich čaká, ako si môžu pomôcť, ako pôrod pre seba využiť, alebo ako môže pomôcť partner, stane sa pôrod úžasnou skúsenosťou a krásnym zážitkom. Zistite, ako na pôrod a materstvo s radosťou.
Lekcie kurzu:
Ako spoznáte, že vám praskla plodová voda a ako začína pôrod, keď nedôjde k prasknutiu plodovej vody? Kedy čakať príchod kontrakcií po odtoku vody? A je potrebné poznať presný začiatok pôrodu? Odpovede na tieto otázky na vás čakajú v tejto časti kurzu.
Tento diel sa zameriava na zvládanie bolesti pri pôrode. Dostanete informácie o tom, ako sa bolesť pri pôrode vyvíja a ako ju vnímať. bolesti a ako ich môžete využiť. Tento diel vám tiež poskytne návod, ako si veriť a zvládnuť pôrod, aj keď sa môže zdať náročný. a bolestivý. Budete mať tak možnosť sa lepšie pripraviť na pôrod a zvládnuť ho s väčšou mierou sebavedomia a pokoja.
Majka vysvetlí, ako pristupovať k nakupovaniu výbavičky a spôsobu balenia vecí. Dozviete sa, čo zabaliť do tašky na pôrodnú sálu, aké doklady sú potrebné na pôrod, čo bude potrebovať partner a aká je výbavička na oddelení šestonedelia.
Mužské vnímanie rodičovstva sa vyvíja postupne, väčšinou po pôrode. Jeho väzba s dieťaťom vzniká už počas tehotenstva a možno ju podporiť napríklad spoločným hovorom s bábätkom. Zážitok pôrodu môže využiť na prehĺbenie väzby a na vstup do úlohy otca. Dôležité je podporiť aj jeho otcovskú hrdosť av popôrodnom období ho nezabúdať, aby sa mohol naplno podieľať na rodičovstve.
Tento diel je zameraný na témy tehotenstva - riešenie rannej nevoľnosti, bolesti hlavy, pnutie v prsiach, nadúvanie a zápchy. Ďalej sa dozviete výhody a nevýhody užívania multivitamínov a kyseliny listovej a taktiež ako správne doplniť vápnik a železo.
V tejto časti dostanete od Majky informácie o tvrdnutí brucha, opuchoch nôh a kŕčoch v lýtkach, pálení záhy, bolestiach chrbta, kŕčových žilách a varixoch v oblasti genitálií. Tiež sa dozviete, ako efektívne tieto problémy riešiť a ako prírodnými zdrojmi doplniť horčík.
V tomto diele dostanete informácie o psychike v 3. trimestri, prevencii strií, riešení hemoroidov a zdurených slizníc, problémoch s vaginálnou mykózou a ich prevencii. Ďalej sa dozviete o bezpečnosti pohlavného styku v tehotenstve a čo robiť, keď máte zákaz.
Tento diel je zameraný na tému vyšetrenia v priebehu tehotenstva. Získate informácie o povinných a nutných vyšetreniach, ako je tripple test a testy na vrodené vady, a tiež o počte ultrazvukov, ktoré sú počas tehotenstva nutné. Kurz tiež pokrýva témy testu na OGTT (cukrovkový test), vaginálneho vyšetrenia a krvných testov. Ďalej sa dozviete, čo robiť, keď nechcete niektoré vyšetrenia podstúpiť.
Výber detského lekára a starostlivosti o novorodenca je témou tohto dielu. Dostanete informácie o tom, prečo hľadať detského doktora ešte pred pôrodom, ako vyberať najlepšieho lekára pre bábätko a aké otázky klásť pri úvodnej schôdzke s lekárom. Ďalej sa dozviete, ako prebieha prvé vyšetrenie bábätka, na čo si dať pri výbere lekára pre bábätko pozor a prečo. Posledná časť sa zameriava na tému detského očkovania a ako o ňom premýšľať.
Diel sa zameriava na tému výberu pôrodnice pre svoj pôrod a nadštandardných možností ubytovania v pôrodnici. Získate informácie o tom, do kedy si musíte vybrať pôrodnicu pre svoj pôrod, ako vybrať tú najlepšiu pre seba a čo robiť, keď si pôrodnicu ešte pred pôrodom chcete zmeniť. Ďalej sa dozviete, aké sú výhody nadštandardnej izby pri pôrode a na oddelení šestonedelia a prečo sú tieto izby výhodné pre novopečených oteckov.
V tejto časti sa dozviete, kto je dula, čo môže ponúknuť a aký je rozdiel medzi dulou a pôrodnou asistentkou. Ďalej sa dozviete, ako funguje kombinácia duly a manžela pri pôrode a prečo je dobré, aby nebola žena pri pôrode sama.
Dozviete sa, čo je pupočníková krv a ako ju môžete využiť, ako prebieha starostlivosť o dieťa bezprostredne po pôrode a kedy sa strihá pupočník. pôrodu. Posledná časť sa zameriava na tému spracovanie placenty.
Diel je zameraný na tému jedla a pitia pri pôrode. Dozviete sa, čo je vhodné na jedenie, čo si nachystať na pitie a prečo. A čo ak bude treba urobiť cisársky rez? A je nutné prať si so sebou jedlo a pitie pre doprovod?
Čo je to bonding, ako podporiť materské kompetencie v rodiacej žene a ako šetrne privítať dieťa na svete, sú témy ďalšieho dielu. Ďalej sa dozviete, ako prebieha rutinný postup v pôrodniciach a ako to ide inak, ako podporiť bonding, keď nemôže byť s dieťaťom mamička, a čo by ste mali mať na podporu bondingu so sebou.
Diel sa zameriava na tému ambulantného pôrodu. Získate informácie o tom, čo je to ambulantný pôrod, pre koho je vhodný a prečo ženy volia ambulantný pôrod. Ďalej sa dozviete, čo je potrebné pre bezpečný ambulantný pôrod a kedy sa musíte rozhodnúť, či porodíte ambulantne. Kurz tiež zahŕňa informácie o tom, čo je potrebné následne zariadiť pre bábätko a čo je potrebné na včasný odchod z pôrodnice.
Aká je partnerova rola ako sprievodu pri pôrode? Získate informácie o tom, čo sa od partnera očakáva, čo je v jeho moci ao čo sa už nemá snažiť. Ďalej sa dozviete, ako vnímať prejavy rodiacej ženy a čo znamenajú. A tiež prečo má partner chcieť vedieť o pôrode viac skôr, než pôrod začne a ako byť skvelým sprievodom.
Dozviete sa, ako pôrod vnímajú ženy z pohľadu psychiky a emócií. V dieli nájdete informácie o tom, ako pri pôrode pracovať so strachom, ako si môžete upraviť prostredie v pôrodnici a prečo je to dôležité.
Celý diel je zameraný na tému pôrodných kontrakcií. Získate informácie o tom, čo sú to kontrakcie, ako poznať, že už je to skutočne ono, a aký je rozdiel medzi tvrdnutím brucha, poslíčkami a kontrakciami. ako sa mení v priebehu pôrodu. Kurz tiež zahŕňa informácie o tom, ako sa meria kontrakcia a prečo ich vôbec merať.
V dieli dostanete ucelený prehľad o tom, ako prebieha celý proces pôrodu a čo môžete očakávať v jednotlivých fázach. Dozviete sa, koľko je pôrodných čias a ako sa od seba tieto doby odlišujú, ako sa počíta dĺžka jednotlivých čias a čo v jednotlivých pôrodných dobách prebieha.
Kto určuje čas odchodu do pôrodnice a kedy je najvhodnejší čas na odchod z domu? Ako sa ideálne v aute vypolohovať a ako pracovať so strachom pri prejazde do pôrodnice? A ako si spríjemniť cestu do pôrodnice a pripraviť sa na príchod na oddelenie pôrodnice? To všetko vám Majka povie v tejto časti kurzu.
Dozviete sa, kedy je nutné zavolať rýchlu záchranku, čo znamená krvácanie pri pôrode a kedy je to už problém. Tento diel vám pomôže rozpoznať potenciálne nebezpečenstvo a vedieť, ako sa v krízových situáciách správne zachovať.
Diel sa zameriava na priebeh pôrodu a techniky, ktoré vám môžu pomôcť ho lepšie zvládnuť. Naučíte sa, aké sú rôzne úľavové pozície a ako správne dýchať v jednotlivých pôrodných dobách. Kurz tiež zahŕňa informácie o rôznych pôrodných pozíciách a druhoch tlačenia.
Tento diel sa zameriava na tému používania klystíru pri pôrode. Je holenie a klystír potrebné a kedy o ne požiadať? Dozviete, ako sa klystír vykonáva av čom môže byť pre pôrod prínosný. Diel vám tiež poskytne návod, ako využiť výhody klystíru pre svoj pôrod, pokiaľ sa rozhodnete ho použiť.
Tento diel sa zameriava na prostriedky na tlmenie bolesti, ktoré sú v pôrodnici k dispozícii. Získate informácie o tom, aké sú alternatívy k epidurálnej anestézii, a to vrátane Entonox plynu, ktorý je známy aj ako zmes dusíka a kyslíka. Ďalej sa dozviete, aké sú výhody a nevýhody epidurálnej anestézie a ako sa na ňu môžete pripraviť.
Majka vám vysvetlí, aké je dôležité pripraviť hrádzu na pôrod. Môžete to dosiahnuť pravidelným cvičením panvového dna. Niekedy však, napriek všetkej príprave, môže byť nastrihnutý nevyhnutný.
Lekorka vám ukáže niektoré spôsoby, ako pripraviť hrádzu na pôrod v tehotenstve. Je to nielen cvičenie na zlepšenie flexibility a sily hrádze, ale môžete používať aj rôzne pomôcky a dôležitá je aj masáž hrádze.
Prečo urýchľovať pôrod? Ako sa to dá urobiť a je to pre dieťa bezpečné? Ako podporiť prirodzený priebeh pôrodu? Prečo je dôležité dať pôrodu čas, najmä u prvorodičiek? Čo ak nechcem pôrod urýchľovať? Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v tejto časti kurzu.
Vyvolanie pôrodu môže byť nutné po prekročení termínu pôrodu alebo pri komplikáciách. Ak máte pripravený pôrodný plán, je aj pri vyvolaní pôrodu dôležitý a je možné ho upraviť.
Cisársky rez je operácia, pri ktorej sa bábätko vyníma z maternice rezom v bruchu. Existujú rôzne druhy rezov, ako napr. pozdĺžny, šikmý alebo priečny. Pri plánovanom cisárskom reze sa môžu rešpektovať aj niektoré priania rodičov, ako napr. prítomnosť partnera pri pôrode.
Dojčenie je vhodné začať čo najskôr po pôrode. Dôležité je nechať novorodenca inštinktívne sať. Pokiaľ žena nemá mlieko, je nutné zistiť príčinu a vyhľadať odbornú pomoc. Správna technika dojčenia zahŕňa napríklad správnu pozíciu dieťaťa, správne prisatie a správne odbery mlieka.
V šestonedelí dochádza k spomaleniu metabolizmu a hormonálnym zmenám. Psychicky sú ženy v šestonedelí citlivé a môžu zažiť popôrodný blues, depresiu alebo psychózu. Šesťnedieľka potrebuje odpočinok, aby sa zotavila a mohla sa naplno venovať novorodencovi.
Starostlivosť o dieťa začína hneď po pôrode. V pôrodnici prebiehajú vyšetrenia, merania a váženia dieťaťa. Otecko môže byť pri tom a podporiť mamičku. Termoregulácia bábätka vzniká až postupne po narodení.
Správne zdvíhanie a pokladanie bábätka je dôležité na prevenciu zranení. Pri starostlivosti o jednotlivé časti tela sa odporúča používať špeciálnu starostlivosť určenú pre deti. Na pranie a žehlenie sa odporúča používať šetrné prostriedky pre deti. Pokiaľ má bábätko horúčku, je dôležité mu poskytnúť dostatok tekutín a prípadne podať lieky na zníženie teploty, ale vždy v súlade s odporúčaním lekára.
Každá tehotná žena sa pýta, ako zvládne pôrod a rolu matky. Tieto otázky sú bežné a prirodzené. Môžeme sa pozrieť na svoje detstvo a uvedomiť si, čo chceme pre svoje dieťa urobiť inak. Lekcia nám ukáže, čo znamená byť dobrá matka a ako sa cítiť spokojne a čo najlepšie v tejto novej životnej úlohe.
Pôrodný plán pomáha definovať predstavy a preferencie rodičov ohľadom priebehu pôrodu a narodenia dieťaťa. Mal by byť stručný, prehľadný a jasne zrozumiteľný pre pôrodníkov. Do plánu patria preferencie týkajúce sa prostredia, komunikácie s personálom, bolesti a ďalších faktorov, ktoré sa týkajú priebehu pôrodu.
Každá tehotná žena sa snaží dobre pripraviť na svoj pôrod a nechať nič na náhodu. Aj napriek tomu môže dôjsť k zvratom a komplikáciám. V tomto videu nájdete rady, ako sa vysporiadať s emóciami a ako sa postaviť k neuspokojivému priebehu pôrodu.
Predčasný pôrod môže byť pre rodičov veľmi stresujúce. Existuje špecifická starostlivosť pre predčasne narodené bábätká, ale aj rodičia potrebujú podporu v tejto ťažkej situácii. V tomto videu sa dozviete viac o tejto tematike.
Je dôležité pripustiť, že sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy u novorodenca, a pripraviť sa na to, ako v takom prípade postupovať a kde hľadať podporu a pomoc. Toto video nie je zamerané na pozitívne myslenie, ale skôr na realitu a na to, ako nájsť nádej a podporu v ťažkých životných situáciách.
V dlhodobej praxi Majka vypozorovala, že tehotné ženy často prežívajú zmiešané pocity radosti a obáv ohľadom pripravovaného pôrodu. Obsahom tejto časti kurzu je rozhovor, do ktorého bola pozvaná v rámci projektu „Kongres pre rodičov“. Nájdete v ňom odpovede na svoje otázky a obavy.
Popôrodná dula môže poskytnúť emocionálnu a praktickú podporu šestonedelcov, vrátane poradenstva v starostlivosti o novorodenca a poskytnutí priestoru na vyjadrenie emócií. Ideálna podpora šestonedieľky zahŕňa starostlivosť o jej zdravie a psychiku, podporu dojčenia, odpočinok a pomoc v domácnosti.
Tehotenská jóga je skvelý spôsob, ako uvoľniť telo počas tehotenstva a ako získať pružnejšie a silnejšie telo. Je ale tiež skvelým tréningom správneho a uvoľneného pôrodného dýchania.
Cvičenie v tehotenstve je dôležité pre posilnenie svalstva panvového dna, brušných a chrbtových svalov, ktoré sú vystavené zvýšenej záťaži v dôsledku narastajúcej váhy bruška.
Vypočujte si relaxačnú nahrávku, ktorá vám pomôže získať schopnosť hlbokého uvoľnenia, čo môžete využiť pri pôrode. Okrem informácií získaných v tomto kurze je pripravenosť na pôrod aj o zručnosti riadeného uvoľnenia a relaxácie, ktoré vám môžu byť veľmi užitočné. Nájdite si pokojné miesto, kde sa budete cítiť bezpečne, posaďte sa alebo si ľahnite, nasaďte si slúchadlá a uvoľnite sa s hudbou a hlasom Majky.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Hana Hlávková
8. 7. 2024
V kurzu Porod bez obav je mnoho důležitých informací jak se připravit na porod. Pro nastávající maminku je to základní přehled o tom, co dělat, až přijde den D.