Popis kurzu:
„Kurz českého pravopisu alebo Naučte sa pekne po česky“ vás prevedie najväčšími nástrahami a úskaliami českého jazyka, v ktorých sa najviac chybuje. Vašou sprievodkyňou na tejto ceste bude Alena Bures, zvaná teta Madlá. V odľahčene pojatých lekciách sa dozviete veľa vychytávok a trikov, ako zatočiť s hrubkami. Na konci každej lekcie je navyše pripravené zábavné online cvičenie.
Lekcie sú úmyselne krátke a zamerané vždy na jedinú tému, aby učenie nebolo mučenie a dril, naopak aby išlo ľahko a skoro samo. Nejde o kurz, kde sa máte naučiť všetku látku základnej školy, ale môžete sa vďaka nemu vyhnúť najčastejším chybám a preplávať nabudúce hladko plytčinami vo vodách jazyka českého.
V kurze sa dozviete:
- aký je rozdiel medzi si a si
- kedy písať ma a kedy mne
- kam patrí v slove -n- a kam -nn-
- prečo sa nehovorí, že psy behali
- že prechodníkom je lepšie sa vyhnúť
- ako sa stupňujú prídavné mená a že najlepšie sa nehovorí
- prečo nie je dobré naháňať bycha a mnoho ďalšieho…
Tento videokurz, ktorý môžete nájsť aj pod názvom „Madliny jednohubky alebo Päť minút pekne po česky“, je určený predovšetkým Čechom. Vznikol ako reakcia na to, že väčšina z nás svoju materčinu tak celkom neovláda. Platí to prekvapivo aj medzi literárnymi autormi, medzi ktorých sa lektorka tiež počíta. Preto vymyslela najskôr kurz pre literárnych autorov pod názvom Majonéza. Z neho sa neskôr vyvinuli Jednohubky. Tie sú určené pre najširšiu verejnosť, ktorá má záujem osviežiť si znalosti, naučiť sa niečo nové a vyhnúť sa hrubkám. Práve tak sa dá použiť aj ako malé doučovanie ako pre školské deti, tak aj pre ich rodičov.<
(zobraziť celý popis kurzu)
Táto zábavná slovenčina online má dvadsaťšesť lekcií. Ľahšie témy sa vošli do spomínaných piatich minút, ale niektoré zložitejšie si predsa len vyžiadali času viac. Všetky diely sú tvorené odľahčene pojatou prezentáciou s videokomentárom a záverečným online cvičením. Cvičenia sú zábavné, pojaté formou hry, a netreba sa ich preto obávať.
Tak teda nahor, ochutnať Madliny jednohubky! Sme si istí, že vás zaujmú a že sa hravou formou naučíte aj niečo nové.
Lekcie kurzu:
V prvom dieli kurzu „Madliny jednohubky alebo Pet minút pekne po česky“ sa pozrieme na zámeno ona a povieme si, kedy sa ktorá jeho forma používa.
Rozdiel medzi SI a JSI. Každé má svoje miesto. V tomto dieli kurzu českého jazyka pre Čechov si povieme, čo sa kde používa.
Podmieňovací spôsob. Hovoríte to správne? Pozor na nesprávne tvary typu „by som, by sme, by ste, aby si“.
Vo štvrtom dieli tejto zábavnej češtiny online preberieme slová, v ktorých sa vyskytuje be alebo bje. Sú to napríklad beh, objazd, objatie, obed, objavy alebo obeť.
V tomto sa veľa chybuje. Správne napíšeme schody s CH, ale ak sme v zhode, bude tam H. Tiež je rozdiel medzi tým, či niečo pozrieme napríklad v televízii, alebo na niekoho pozrieme dole. V tomto diele si povieme, ako si byť istý, ktorý tvar je ten správny.
Najčastejšie chyby v slovách s I/Y. Nabil/nadobudol, výr/vír, bývadlo/bidlo, byť/biť, odbiť/odbiť, nadobudnúť/nabiť. Po tomto diele kurzu slovenského pravopisu v tom budete mať jasnejšie.
Ešte raz sa pozrieme, kde sa v slove používa H/CH a tiež si posvietime na „podpätky“.
Jedna z najčastejších chýb, ktoré sa v textoch objavujú.
V tomto dieli kurzu českého jazyka pre Čechov sa pozrieme na rôzne prehrešky, ktoré sa v našom hovorenom aj písanom prejave objavujú čoraz častejšie.
Kde všade sa píšu veľké písmená? U vlastných mien osôb a zvierat je to jasné. Ako je to ale v iných prípadoch? Na to sa pozrieme v tomto dieli.
Dojčiaca podprsenka, baliaci papier – toto sú správne tvary. Môže ale byť dojčiaca žena alebo dieťa baliaci darček pre mamičku. Prečo je niekde krátke a inde zase dlhé? To sa dozviete v tomto dieli zábavnej slovenčiny online.
Kde sa píše zdvojené „n“ a kde naopak nie?
Prečo sa niekedy aj uprostred slova píše ú s čiarkou? Pozrieme sa na výnimky, ktoré môžete v slovách stretnúť.
Jednou z obávaných tém sú čiarky vo vetách. My sa dnes pozrieme na vety jednoduché.
V celku x vcelku, na večer x navečer, tretí x tretíkrát. Všetky tieto variaty sú možné, ale musíme vedieť, kedy ktorú použiť.
Ako písať správne číslovky? To sa dozviete v šestnástom dieli tohto kurzu českého pravopisu.
Keď už ich chceme používať, mali by sme vedieť, ako je to správne.
V tomto dieli kurzu českého jazyka pre Čechov sa pozrieme na skloňovanie zámien, ktoré, v ktorom naozaj veľa chybujeme.
Aj pri stupňovaní ľudia chybujú, hoci sa zdá, že to nie je nič zložité.
V tomto dieli zábavnej slovenčiny online sa pozrieme na slabiky de, ťa a ne, aby ste napríklad nepísali slová ako šteňa alebo jahňa.
Vyjadrenie negácie v slovenčine je pomerne neobvyklý jav. Máloktorý jazyk má možnosť dvojitej negácie vo vete. Poďme sa na to teda pozrieť.
Učivo prvého stupňa základnej školy, v ktorom robíme obrovské chyby. Poďte si to raz a navždy ujasniť.
Písanie čiarok vo vetách jednoduchých už sme preberali. V tomto dieli kurzu slovenského pravopisu sa pozrieme na čiarky v súvetí.
Ako si lepšie zapamätať vymenované slová? To si povieme v tomto dieli zábavnej slovenčiny online.
V tomto dieli kurzu českého jazyka pre Čechov si povieme o rôznych zákernostiach, ktoré nás môžu pri písaní čiarok stretnúť.
O ich použití rozhoduje to, s ktorým pádom sa daná predložka vo vete spája. A výnimky samozrejme potvrdzujú pravidlo.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Alena Madla Bures - zdravotná sestra v dôchodku
1 kurz
Nie som učiteľka, tým menej učiteľka slovenčiny. Slovenský jazyk ale milujem odmalička. Som matka, babička, sestra (aj zdravotná) a autorka dvoch kníh – jedna už vyšla, druhá vychádza na jeseň 2024. A tiež som nesmiľiteľná bojovníčka proti hrubkám!
Už skôr som zistila, aké ťažkosti má väčšina Čechov a Češiek so svojím rodným jazykom. Nie je divu, čeština je jazyk mimoriadne komplikovaný a ťažký. Keď som sa začala pohybovať v komunite autorov, s prekvapením som nahlédla, že ani oni nezvládajú vždy úskalia rodného jazyka na jednotku. A tak ma napadlo, že vytvorím kurz, kde sa na tieto problémy zameriam.
Jak som si usmyslela, tak som urobila. Snažila som sa tvoriť trochu odľahčene, vtipne, s pomocou básničiek a mnemotechnických pomôcok. Verím, že spoločne preplujeme úskaliami českého jazyka úspešne!
Jana Radostová
27. 9. 2024
Dobrý den, tento kurz je velice užitečný, určitě potřebný pro spoustu žáků, ale i dospělych. Ukázky jsou pěkné, opravdu srozumitelně vysvětleno, děkuji za něj.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Jano! Moc děkujeme za Vaše krásné hodnocení! 😊 Jsme rádi,…
Zobrazit celý komentář
Dobrý den, Jano!
Moc děkujeme za Vaše krásné hodnocení! 😊 Jsme rádi, že se Vám kurz líbí a považujete ho za užitečný jak pro žáky, tak pro dospělé. Je skvělé, že Vám ukázky přijdou srozumitelné a užitečné. To nás opravdu těší!
Pokud budete mít jakékoli další dojmy nebo dotazy, neváhejte se na nás obrátit. Přejeme Vám mnoho dalších úspěchů a radosti při studiu! 📚
Víťa z Kurzů pro radost