![](https://www.kurzypreradost.sk/files/article-image/43.jpeg?20220718142543)
Nemáte práve možnosť vyraziť so svojimi deťmi von a radi by ste, aby celý deň doma netrávili len pri počítači či televízii? Není treba si nič nalhávať, konkurovať moderným technológiám môže byť celkom oriešok. A preto sme dali dokopy niekoľko tipov, ako deti spoľahlivo zabaviť!
Čas strávený spoločnými hrami však neznamená len odlepiť deti od obrazoviek či displejov. Spoločné aktivity rozvíjajú ich kreativitu, fantáziu, ale u tých menších aj slovnú zásobu alebo jemnú motoriku. Preto by sme najrôznejším činnostiam so svojimi potomkami mali venovať každú možnú chvíľu – nielen keď ich potrebujeme na chvíľu zabaviť.
Hry je samozrejme dôležité prispôsobiť veku dieťaťa. Možnosti, ako zabaviť dvojročné dieťa, budú predsa len iné, než ako „odehnať“ od počítača dieťa desaťročné. Jedno ich však spája – aktivity, ktorými budete tráviť čas, musia baviť nielen vaše potomky, ale aj vás.
Hovoríte si, že byt alebo dom nenabízajú toľko príležitostí na zábavu, aby sa deti celý deň neunudili? My vás radi presvedčíme o opaku!
Kto si hrá, nezlobí
Začnime tradičnými spôsobmi, ako zabaviť deti doma. Určite máte v skrini schovanú nejakú stolnú hru, pexeso alebo napríklad puzzle. Nemyslite si, že dnešné deti považujú vo svetle hier počítačové tie klasické za nudné! Ak sa do ich hrania pustíte spoločne, budú si ich užívať ešte viac.
Zatiaľ čo malé deti zvládnu bez problémov (a s malou pomocou od vás) napríklad Človeče, nehnevaj sa, tie väčšie môžete oboznámiť so zložitejšími „stolnými hrami“ (typu Carcassonne alebo Osadníci z Katanu). To samé platí o najrôznejších skladačkách – predškoláka ťažko nadchnete 3-tisícovým puzzle s panorámou hôr, ale skladačka o niekoľkých desiatkach dielov s obľúbenou rozprávkovou postavou bude určite zbožňovať.
Stále obľúbené sú rovnako najrôznejšie kartové hry. Menšie deti určite zvládnu postrehové hry, ako je pexeso alebo napríklad Dobble, tie väčšie môžete naučiť prší, kvarteto, čierneho Petra alebo napríklad žolíky a kanastu. Stačí len zavzpomínať na svoje vlastné detstvo a na hry, ktoré sme tak radi hrali.
Stavím, staviaš, staviame
Ďalšou zábavou, u ktorej vydržia malí aj veľkí, sú najrôznejšie stavebnice. Nech už ide o klasické „kocky“ typu Lego, z nášho detstva známy Merkur alebo iné, spoločne s vami u nich vaši potomci určite vydržia dlhú dobu. A keď zrovna budete musieť odbiehnúť, nič sa nedeje – stavebnice predstavujú spôsob, ako zabaviť deti aj samostatne. Mimochodom, nemyslite si, že sú stavebnice len pre chlapcov. Veľa dievčatiek za ne pri spoločných hrách rada vymení aj obľúbenú bábiku. Samozrejme je jasné, že aj stavanie je nutné uzpôsobiť veku. Tým najmenším sa bude určite páčiť aj obyčajné vrstvenie kociek na seba do jedného veľkého komína.
Pre väčšie deti sa skvele hodia napríklad drevené alebo plastové modely. Zohnať sa dajú ako najrôznejšie dopravné prostriedky či budovy, tak aj zvieratá alebo dinosaury. Okrem spoločnej zábavy si deti precvičia jemnú motoriku, s ktorou môžu mať niektoré problémy aj už ako školou povinné.
Dom či byt ako ihrisko
Nemyslite si, že len preto, že nemôžete s deťmi von, musíte rezignovať na najrôznejšie fyzické aktivity! Isté, s futbalovým loptou si v obývačke najspíš nekopnete, ale to neznamená, že neprídete na iné pohybové hry!
Ak bývate v dome, skúste napríklad hru na schovávačku. Určite nájdete množstvo zákutí, ktoré sa hodí ako dokonalá skrýš. Bývate v byte? Potom namiesto seba schovajte nejakú vec. Buď jej nechajte kúsok vykúkať a potom len čakajte, až si jej váš potomok všimne, alebo ju schovajte úplne – a potom navigujte pomocou starého známeho „sama voda, prihořívá, hoří“.
Hľadať najrôznejšie predmety ale môžete aj inak. Čo tak nechať deti počas 3 minút nanosiť na určené miesto v byte všetky veci, ktoré začínajú na určité písmeno a ktoré sa im podarí objaviť? U tých, čo ešte nepoznajú písmená, môžete to samé skúsiť s farbami.
Nemôžete doma hádzať loptou? Nevadí! Ak máte molitanové alebo textilné lopty, môžete skúsiť „streľbu na cieľ“ napríklad v chodbe, kde sa nič nerozbije, prípadne vybíjanú, ak to usporiadanie vášho domova umožňuje. Ostatne lopty môžete nahradiť aj papierovými guľami – síce hůř létajú, ale minimálne menším deťom to vadiť nebude.
Možností, ako deti doma rozpohybovať, je spousta. Hlavne keď sa zapojíte s nimi! Nielenže si všetci užijete, ale vaši potomci zistia, že si zo seba umíte urobiť srandu! Tak usporiadajte napríklad súťaž v tanečných kreáciách alebo vo výdrži státia na jednej nohe či so zdvihnutou rukou… A taká poriadna vankúšová bitka je taktiež skvelý spôsob, ako zabaviť deti doma! Fantázii sa medze nekladú. Len vždycky myslite na možnosti svojho bytu a taktiež na bezpečnosť detí, aby ste vy alebo ony nedošli k úrazu.
Tvorenie bez hraníc
Radi by ste deti zabavili skôr nejakou kľudnejšou aktivitou? Potom vyskúšajte spoločné tvorenie! Môžete si napríklad hrať s modelínou, maľovať, vyfarbovať omaľovánky, skladať z papiera origami či „len“ loďky, čiapky alebo vlaštovky (a potom usporiadajte závody, ktorá doletí najďalej). Fantázii sa meze nekladú – a deti ju majú naozaj bujnú.
Mimochodom, návodov a videí na najrôznejšie tvorenie s deťmi nájdete napríklad na YouTube nepreberné množstvá. Ich nevýhodou môže byť fakt, že sú väčšinou v angličtine, čo dieťaťu (ale ani vám) nemusí byť zrovna príjemné. Našťastie existujú aj najrôznejšie návody a online kurzy v češtine, ktoré pre vás budú zdrojom inšpirácie. Naučíte sa vďaka nim so svojimi potomkami napríklad ako ušiť bábiku, ako preniknúť do tajov hrania na flautu, zistíte, že aj angličtina sa dá naučiť hrou, ako na výrobu šperkov alebo maľovanie akvarelom.
Som ako mama a tata
Možno vás to pri premýšľaní, ako zabaviť deti doma, hneď nenapadne, ale vaši potomci si užívajú, ak môžu preniknúť do niektorých z činností, ktoré sú na prvý pohľad „zadané pre dospelých“. Jednou z nejobľúbenejších je varenie a pečenie. Tak prečo toho nevyužiť? Isté, kuchyňa bude najspíš vyzerať ako po bitke, ale spoločne strávený čas stojí aj za nejakú tú polhodinku drhnutia a smýčenia.
Neviete, čo vyskúšať? Čo tak pečenie a zdobenie torty alebo výrobu domáceho kváskového chleba? Starší potomci potom určite ocenia vlastnoručnú prípravu obľúbeného sushi. A ďalšiu inšpiráciu nájdete aj v online kurze varenie pre deti.
Varenie ovšem nie je to jediné, čo deti z dospelého sveta rady vyskúšajú. Možno vás to prekvapí, ale predovšetkým tie menšie vám nadšene pomôžu napríklad s úklidom alebo praním (tie väčšie, ktoré nejaké tie domáce práce vykonávajú v rámci pridelených povinností, už najspíš tak nadšené nebudú).
Len pozor – keď už sa spoločne so svojimi potomkami venujete niektoré z domácich prác, počítajte s tým, že najspíš nebude vykonaná k takej dokonalosti, ako by ste si predstavovali. I tak ale dieťa chvalte a motivujte a nevyčítajte mu, ak urobí niečo zle. Aspoň ho od týchto činností do budúcna neodradíte.
Príbehy a spomienky, čo bavia
K obľúbeným činnostiam u detí patrí taktiež čítanie. Vezmite knižku, ktorú má váš potomok rád, a prečítajte mu pár kapitol! U tých najmenších, ktoré majú ešte obrázkové knihy, skúste ku každej stránke vymyslieť zábavný príbeh. S tými väčšími, čo už vedia čítať, sa vo vzájomnom predčítaní môžete striedať.
Ostatne najrôznejšie príbehy – ať už z kníh alebo vašej hlavy – deti milujú. Nechajte ich nejaký vlastný vymyslieť a odvyprávať! Môžete taktiež skúsiť rozprávku zo svojej fantázie vymýšľať na preskáčku. Jeden z vás vždycky povie pár viet príbehu a ďalší na ne naváže.
Staršie deti budú baviť aj skutočné príbehy. Spomínanie nad rodinnými albami, viac či menej zábavné historky z vášho vlastného detstva, spomienky na vašich rodičov či prarodičov a zážitky, ktoré si vaši potomci nemôžu pamätať… To všetko pre nich bude veľkým poznávaním vlastnej rodiny, pre vás potom pripomienkou bezstarostných časov. A taktiež ďalším zo skvelých spôsobov, ako zabaviť deti doma.
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.