Porod je prirodzenou súčasťou života. Avšak to neznamená, že by sa naň žena nemala pripraviť! Práve naopak – keď bude poznať dopredu všetky dôležité informácie, bude pokojnejšia, čo môže pozitívne ovplyvniť aj samotný priebeh pôrodu. Ako sa teda na túto životnú udalosť pripraviť?
Na pôrod sa dá pripraviť fyzicky, psychicky, ale aj „materiálne“. V dnešnej dobe nie je problém získať všetky potrebné informácie, a tak záleží na každej žene, ktoré využije. Zatiaľ čo niektoré budúce mamičky pred pôrodom zisťujú všetko, čo sa zistiť dá, iným vyhovuje skôr si zohnať základné informácie a nezabiehať do prílišných podrobností. Je len a len na vás, ktorú cestu zvolíte. Riďte sa tým, čo vám dodá najviac pokoja a zbaví vás prípadného strachu. Ako sa teda pripraviť na pôrod?
Jak pripraviť telo
Tehotenstvo predstavuje pre ženské telo poriadnu záťaž, ktorá vrcholí práve pôrodom. Preto nie je od veci vysilovanému organizmu ešte pred „dňom D“ trochu pomôcť. Rada žien má strach, že sa počas tehotenstva nebude môcť hýbať. Ale tak tomu rozhodne nie je! Ak vám to lekár nezakáže, je rada pohybových aktivít naopak žiaducich, teda s výnimkou silových športov, skákania, prudkých pohybov, jazdy na bicykli, lyžiach či korčuliach (to kvôli nebezpečenstvu úrazu), extrémnych športov a pod. Naopak skvele sa hodí napríklad chôdza, plávanie, tehotenská joga… Len pozor, s cvičením začnite radšej až od druhého trimestra, a ak budete mať akékoľvek pochybnosti alebo problémy, poraďte sa s gynekológom!
Existujú tiež špeciálne cviky, ktoré vás pripravia na pôrod – patrí sem cviky, ktoré posilňujú svaly panvového dna, uľavia preťažené bedrovej chrbtici, pomôžu uvoľniť boky, stabilizujú panvu alebo posilňujú šikmé brušné svaly. Na internete nájdete radu návodov aj videí (v prípade pochybností sa opäť obráťte na lekára).
Môžete sa tiež zapísať na niektoré zo špeciálnych tehotenských cvičení, ponúkajú ich prakticky každé fitness centrum. Či už ide o tehotenskú jogu alebo napríklad pilates pre tehotné, budete cvičiť pod dohľadom skúsené inštruktorky, takže sa vyhnete prípadným chybám, ktoré by mohli bábätko alebo vás ohroziť.
Čo všetko zariadiť
V rámci úvah, ako sa pripraviť na pôrod, sa oplatí nezabúdať ani na praktické veci. Patrí k nim napríklad výber pôrodnice a prípadná registrácia vo zvolenom zariadení. Pri výbere môžete dať (okrem dojazdovej vzdialenosti) mimo iného na skúsenosti známych alebo recenzie na internete. Pre radu žien je veľmi dôležité, čo jednotlivé pôrodnice ponúkajú – poskytujú nadštandardnú starostlivosť, aké majú zázemie, ako je to s nástrihom hrádze alebo podaním epidurálu? To je len niekoľko zo záplavy otázok, ktoré budúce mamičky riešia. Neodkladajte ani zmienenú registráciu – niektoré zariadenia sú vyťažené, niektoré nenabízajú registráciu online.
S praktickou prípravou na pôrod a výberom pôrodnice súvisí tiež sestavenie pôrodného plánu, do ktorého zaznamenáte svoju predstavu o pôrode. Tento „zoznam“ je samozrejme nepovinný, ale niektorým maminkám dodá väčší pokoj. Do plánu okrem praktických položiek, k nimž patrí napríklad, kto vás bude pri pôrode sprevádzať, či chcete pôrod do vody, či si prajete klystír alebo nástrih hrádze a pod., uveďte aj na prvý pohľad menej tradičné priania. Napríklad v akej chcete rodiť polohe, kto a kedy bude strihať pupoční šnúru, či si po pôrode necháte bábätko pri sebe a teprve potom ho zveríte k ošetreniu a prehliadke, ale aj zdánlivé maličkosti, ako či budete chcieť počas pôrodu zapáliť aromatickú sviečku, počúvať hudbu a pod. Len pamätajte – pôrod nemusí ísť vždy podľa plánu a vašich predstáv a pôrodný plán nie je dogma, ktorého sa všetci musia držať. Je ideálnou predstavou, ktorá sa v prípade potreby musí prispôsobiť realite.
Tretí „materiálny“ položkou pri uvažovaní, ako sa pripraviť na pôrod, je príprava zavazadla do pôrodnice. Čo všetko si vziať so sebou? Väčšina pôrodníc túto informáciu uvádza na svojich stránkach, existujú aj zoznamy voľne prístupné na internete.
Jak pripraviť myseľ
Zatiaľ čo telo sa dá pripraviť na pôrod cvičením a zariadiť všetko potrebné tiež nie je nesplniteľný úkol, spousta nastávajúcich mamičiek bojuje hlavne so svojou mysľou. Majú z pôrodu obavy, v hlave sa im prehrávajú všetky možné (a často i nemožné) čierne scenáre, boja sa bolesti, komplikácií, majú starosti o zdravie dieťatka…
Radu vašich obáv iste rozptýli váš lekár – nebojte sa ho na čokoľvek spýtať! Veľkou oporou by vám mal byť tiež partner, prípadne iný člen rodiny alebo napríklad kamarátka. Rozhodne na svoje prípadné obavy nezostávajte sama a zverte sa s nimi! Uvidíte, že niektoré „čierne myšlienky“ boli úplne zbytočné.
Snažte sa vyhľadávať o pôrode všetko, čo vás zaujíma. Len pamätajte, že je lepšie spoliehať sa na overené zdroje informácií. Nie všetko, čo sa píše v najrôznejších diskusiách, je pravda.
Aby ste upokojila myseľ a vyčistila si hlavu, môžete sa tiež naučiť meditovať. Nezabúdajte veľa relaxovať, choďte na prechádzky, doprajte si napríklad tehotenskú masáž, buďte v blízkosti ľudí, ktorí vás vždy nabijú energiou a optimizmom. Ostatne prehnaný stres nesvedčí ani vám, ani bábätku.
Kde hľadať informácie
Praktické rady, ako sa pripraviť na pôrod, nájdete v najrôznejších článkoch, na videách, v príručkách a knihách, ale predovšetkým v predpôrodných kurzoch. Kde sa organizujú, sa môžete dozvedieť napríklad od svojho lekára, prípadne na stránkach vybranej pôrodnice (väčšina zariadení organizuje vlastné predpôrodné kurzy).
Předporodní kurzy vedú väčšinou skúsené pôrodné asistentky alebo lektorky, ktoré vám rady odpovedia na akékoľvek dotazy, poskytnú vám radu praktických rád a pripravia vás na množstvo situácií, ktoré môžu nastať. Prevedú vás pôrodom, vysvetlia, ako správne dýchať, čo sa deje v jednotlivých fázach pôrodu, ako si uľaviť od bolesti… Skrátka a dobre sú kurzy skvelou príležitosťou pripraviť sa na pôrod čo najdôkladnejšie. Mimochodom, rada z nich je určená aj pre nastávajúcich tatínkov.
Nemôžete na tieto kurzy pravidelne dochádzať? Aj to má riešenie – niektorý z online predpôrodných kurzov! Pozrite sa napríklad na kurz Porod bez obav – 1. online kurz pre tehotné. V ňom vám skúsená lektorka Majka Staňková mimo iného poradí, ako si uľahčiť priebeh tehotenstva, ako vybrať pôrodnicu, ako sa pripraviť na pôrod, čo je pôrodný plán alebo ako vám pomôže joga pre tehotné či ako zapojiť budúceho tatínka do jeho novej role.
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.