V kurze Natáčanie videa pre začiatočníkov sa naučíte úplné základy. Môžete točiť oslavy, krátke filmy z dovolenky alebo propagačné videá. Tieto postupy sa dajú aplikovať, či už natáčate na kameru, fotoaparát, GoPro alebo napríklad mobil. Povieme si, ako správne držať kameru, ako ju nastaviť aj používať, alebo ako natáčať so statívom aj bez neho. Naučíme sa pracovať s obrazom, pohybom a zvukom a natočíme si svoje prvé video.
Najprv si urobíme úvod ku kompozícii záberov na natáčanie videa. Predstavíme si prehľad rôznych veľkostí záberov a taktiež ich použitie. Povieme si, čo je statický záber, panoráma, ako ich použiť alebo ako natáčať plynulú panorámu bez statívu. Ukážeme si, ako správne držať kameru, a to aj pri chôdzi tak, aby bol záber stabilný. Pozrieme sa na to, ako pracovať s uhlom pohľadu kamery a ako pracovať s pohybom.
(zobraziť celý popis kurzu)
Objasníme si, ako pracovať s pohybom objektov a taktiež pohybom kamery. Naučíme sa používať ZOOM alebo približovanie. Predvedieme si aj pár tipov z praxe. Pomôže nám k tomu typický príklad záberu z dovolenky. Ozrejmíme si pravidlo kompozície a pravidlo zlatého rezu a ako ich používať. Naučíme sa zvoliť správny uhol záberu a zaberať správne objekty s ohľadom na pozadí. Začiatok a koniec záberu neznamená začiatok a koniec natáčania.
Zhrnieme si stručný prehľad možností natáčania, statív, monopod alebo z ruky. Vysvetlíme si, čo je to obrazová interpunkcia, prirodzená a umelá interpunkcia a ako rozdeľovať jednotlivé časti videa. Predvedieme si príklady efektov, ktoré je možné vytvárať už pri natáčaní. Povieme si tiež, aké príslušenstvo nosiť so sebou v taške.
Získame aj prehľad používaných formátov, ich výhody a nevýhody. Povieme si, ako vybrať vhodný formát pre naše video. Je dobré myslieť pri natáčaní videa aj na následný strih, preto sa pozrieme na zábery pre strih. Vhodné je rozmyslieť si strih dopredu a potom podľa toho voliť aj zábery. Povieme si niečo o prirodzených titulkoch a ako využiť zábery práve ako prirodzené titulky.
Ukážeme si zábery na „domorodcov“, teda miestnych ľudí, ktoré dostanú do nášho videa tú správnu atmosféru. Ukážeme si, ako urobiť úvod do videa formou troch efektných záberov. Ozrejmíme si aj trojicu pojmov, ako je situácia, popretie a vysvetlenie, aj čo je základná myšlienka pri tvorbe scenára. Naučíme sa aj ozvláštniť video napr. striedaním dňa a noci.
Pozrieme sa, ako natáčať videá a na zvukovú časť pri tvorbe videa. Povieme si, ako sa to má s autorskými právami pri použití hudby vo videu a čo je to Royalty free music , o akú licenciu sa jedná a či je tento typ hudby vhodný na použitie vo videu.
Do videa patria prirodzené zvuky ak tomu patria aj ruchy. Naučíme sa teda, ako správne nahrávať zvuky pri natáčaní videa a ako nahrávať čistý zvuk aj v hlučnom prostredí. Aristotelská schéma a štruktúra videa bude ďalšia súčasť kurzu ako natáčať videá.
K tomu patrí aj expozícia a jednotlivé časti schémy. V prvej časti schémy je predstavenie. Kolízia je v druhej časti schémy a nasleduje zápletka. Potom nastáva kríza, tretia časť schémy formou narušenia deja. Peripetia je štvrtá časť schémy v podobe riešenia krízy. Katastrofa je piata časť schémy, ako bezvýchodisková situácia. Katarzia je šiesta časť schémy vo forme vyvrcholenia príbehu. Metanoia je posledná časť schémy v podobe atmosféry na konci.
Pozrieme sa na to, čo je možné na kamere nastaviť, prenikneme do tajov expozície, nastavenia clony, času a citlivosti. Ako nastaviť expozíciu, vysvetlíme si postup, ako nastaviť clonu, čas a citlivosť. Ukážeme si, ako správne vyvážiť farby, vyváženie bielej a aký formát nastaviť na nahrávanie.
Pozrieme sa teda, ako natáčať videá vo všetkých smeroch a uhloch pohľadu. Na záver je tu aj súťaž, kde môžete vyhrať bezplatnú účasť na živom kurze. Tak to s nami poďte skúsiť.
Kurz Natáčanie videa pre začiatočníkov nás naučí pracovať s kamerou, obrazom, pohybom aj zvukom a mnoho ďalšieho:
- čo je statický záber a panoráma a ako ich použiť, natáčanie videa bez statívu, veľkosti záberu
- ako držať kameru aj pri chôdzi, ako ju správne nastaviť, strih, prirodzené titulky, práca so zvukom
- práca s pohybom, uhlom pohľadu kamery a ako používať zoom alebo približovanie, deň a noc
- pozrieme sa na pravidlo zlatého rezu a ako ho použiť, ako zaberať objekty s ohľadom na pozadí
- začiatok a koniec záberu nie je začiatok a koniec natáčania, prehľad možností natáčania videa
- pozrieme sa na to, čo je možné na kamere nastaviť, expozícia, obrazová interpunkcia
- aký formát nastaviť pre nahrávanie, ako vyvážiť farby a ako nastaviť clonu, čas a citlivosť
Lektorom kurzu Natáčanie videa pre začiatočníkov je Josef Mašek , ktorý sa foteniu a natáčaniu videa venuje už niekoľko rokov. Veľmi rád odovzdáva svoje skúsenosti iným a jeho živými kurzami prešli stovky účastníkov. Hlavnou činnosťou napriek tomu zostáva tvorba fotiek a natáčanie videa. Absolvoval odbor Televízna publicistika na VOŠP pod vedením dokumentaristu Jána Špátu. Medzi jeho klientov patrí IBM, Hotel HILTON, ČSOB alebo Kongresové centrum Praha.
Ivana Š.
24. 2. 2025
Velmi užitečný kurz vhodný i pro začátečníky. Lektor vysvětluje vše srozumitelně a prakticky. Oceňuji, že přes svou rozsáhlost je rozdělený do kratších videí.
Kurzy pro radost
Zdravíme vás, Ivano! Děkujeme Vám za vaše milé hodnocení a plný…
Zobrazit celý komentář
Zdravíme vás, Ivano!
Děkujeme Vám za vaše milé hodnocení a plný počet hvězdiček. Jsme nadšeni, že kurz „Natáčení videa pro začátečníky“ splnil Vaše očekávání. 📹 Jsme rádi, že oceňujete i rozdělení do kratších videí, což nám připadá jako skvělý způsob, jak udržet pozornost a snadno vstřebat všechny informace.
Ať Vás i nadále baví nové výzvy ve světě videa.🎥
Víťa z Kurzů pro radost