Popis kurzu:
Rada ľudí tvrdí, že mobilom nemožno fotiť krásne fotky. Je to ale pravda? Keď sa pozriete na koniec tohto popisu, objavíte nádherné fotky krajiny od fotografa a lektora tohto kurzu, Josefa Cvrčka. Všetky tieto fotky boli pořízené mobilom. Takéto fotografie ale dokážete vyfotografovať aj vy. Jediné, čo potrebujete, je vedieť, ako na to.
Kurz „Ako fotiť krajinu mobilom“ je plný konkrétnych rád a tipov, vďaka ktorým sa to zvládne naučiť naozaj každý. Už čoskoro to teda môžu byť vaše fotky, ktoré budú skladať obdiv na sociálnych sieťach, nech už vlastníte iPhone, alebo mobilný telefón so systémom Android.
V kurze sa dozviete:
- ako fotiť emotívne fotografie hôr, potokov, riek a vodopádov
- ako fotiť v bočnom svetle alebo protisvetle
- ako vniesť do fotografie silný príbeh
- ako vytvoriť bezchybnú kompozíciu
- ako dodať fotkám 3D nádych
- ako si poradiť s fotením panorám
- ako si pohrať s perspektívou
- ako fotiť more, východy a západy slnka a hviezdnu oblohu
- ako vniesť do vašich fotiek originalitu
- ako fotiť na dlhý čas
- ako fotiť architektúru v spojení s krajinou
Niektorí ľudia hovoria, že nemajú čo fotiť, pretože nebývajú na žiadnom peknom mieste a cestovať nestíhajú. Ale ono je vlastne jedno, kde bývate. Krásne fotky krajiny dokážete vyfotografovať naozaj kdekoľvek – aj v nížine medzi poliami alebo na okraji veľkomesta. Nemusíte teda mať v dosahu krásne kopčeky, vodopády a hory. Keď si totiž osvojíte správne techniky a postupy, uvidíte každú chvíľu nejaký zaujímavý námět
(zobraziť celý popis kurzu)
A ak sa pýtate, prečo by ste sa mali učiť fotiť telefónom, tu máte pár dobrých dôvodov: Telefón máte takmer vždy pri sebe a nemôže sa teda stať, že by vám unikol nejaký zaujímavý moment. Zároveň sú telefóny oproti klasickým fotoaparátom malé a ľahké, takže uľavíme našim chrbtom. Výhodou je aj automatické zálohovanie a triedenie fotiek, čo pre nás znamená veľkú úsporu času, a v neposlednom rade je proste lacnejšie mať iba kvalitný mobilný telefón, než mať prístroje dva. Navyše sa zaobídeme bez ďalšieho drahého príslušenstva, ako je fotobatoh, statív, ďalšie objektívy, krytky, clony, filtre a karty. Tohle všetko sú celkom pádne dôvody, prečo stojí za to, naučiť sa fotiť mobilom.
Aby ste si z tohto kurzu odniesli maximum, nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti. Budete prekvapení, ako jednoduché je touto formou vstrebávať nové zručnosti. Uvidíte obrovský pokrok vo fotení svojím mobilom, aniž by ste museli čítať akékoľvek knihy, nudné návody a manuály. Vaše fotky z mobilu sa budú zlepšovať tak rýchlo a do takých kvalít, že si to ani neviete predstaviť.
Tady je pár fotiek, u jejichž vzniku díky tréninku budete:
V kurze „Ako fotiť krajinu mobilom“ vás čaká cez 70 dielov, ktoré majú dohromady viac než 6 hodín. Všetko je podrobne vysvetlené, lektorovi pozeráte doslova pod ruky. Vyrazte s nami na túto dobrodružnú cestu za špičkovými krajinárskymi fotografiami!
Lekcie kurzu:
Vyfotografovať špičkový odraz na hladine jazera či rybníka je pomerne jednoduché. Musíte však dodržať tento postup. Posvietime si aj na symetriu, najsilnejšie kompozičné pravidlo na svete. Vychutnajte si tento ochutnávkový diel kurzu „Ako fotiť krajinu mobilom“.
Krásne svetlo je pre krajinársku fotografiu tým najlepším možným korením. Pri fotení mobilom je rovnako dôležité, ako keď fotíme zrkadlovkou. Ako fotiť s mobilom počas zlatej hodinky sa dozviete v tomto diele. Tentokrát sa pozrieme na fotografovanie kopcov a hôr.
Ako vniesť do fotografie príbeh a emócie a tým ju posunúť o niekoľko úrovní vyššie? Je to jednoduchšie, než si myslíte. Teda, s týmto dielom je to jednoduchšie, než si myslíte ;) Ďalší ukážkový diel kurzu, aby ste mali jasnú predstavu, na čo sa môžete tešiť.
Pozrite sa na tú nádheru! Fotografie špičkových krajinných snímok je naozaj jednoduché aj s mobilom. O to viac, keď máte pekné svetlo. Jedna z najlepších príležitostí na fotenie krajiny, o ktorej veľa fotografov nevie, je modrá hodina. S mobilom urobíme špičkové fotografie krajiny behom chvíľky a to aj bez statívu. To žiadny zrkadlovka na svete nedokáže!
Je libo fotiť napríklad 30 sekúnd? Prečo nie! Pripravte si svoj mobil, statív a ideme na to! Najprv si v tejto časti ukážeme fotenie naozaj dlhé časy s iPhonom a potom so systémom Android (Samsung, Xiaomi atď.).
Len veľmi pokročilí fotografi si vedia hrať s perspektívou. Vy to budete vďaka tomuto jednoduchému návodu počas chvíľky tiež vedieť.
Byť v správny čas na správnom mieste nie je náhoda. Dá sa na to jednoducho pripraviť. Poďte sa v tomto diele spolu so mnou pripraviť na jedno také fotenie pekne krok za krokom. Od nápadu až po finálnu fotku, aby ste fotili špičkové fotografie krajiny aj na miestach, ktoré vôbec nepoznáte.
3 otázky, ktoré posunú vaše fotky (nielen krajiny) veľkým skokom vpred. Položte si ich zakaždým, než stlačíte spúšť, a úspech je zaručený!
V tomto diele kurzu „Ako fotiť krajinu mobilom“ si osvojíte umenie fotenia krajiny na výšku. Vďaka nemu ihneď spoznáte chvíľu, kedy je lepšie fotiť mobilom na šírku a kedy na výšku.
Nádherné krajinárske fotografie vznikajú vtedy, keď je niečo v popredí. Je však potrebné mať vhodne naklonený mobil. Prečo? A ako na to? Presne o tom je tento diel.
A ideme opäť do terénu. Čo a ako robím predtým, než idem fotiť finálnu fotku mobilom? V čom je to dobré a prečo by ste to mali robiť aj vy?
V tejto časti si ukážeme, aký veľký rozdiel tých pár krokov môže urobiť. Naučíte sa nad fotením krajiny veľmi efektívne premýšľať, aby ste na prvý pohľad spoznali, odkiaľ bude ten najkrajší záber a nezdržovali sa hľadaním toho top miesta.
Harmonické a pohodové fotky sa ľuďom jednoducho páčia. Po zhliadnutí tohto dielu sa im budú páčiť aj tie vaše. Naučíte sa mať vo svojich fotkách krajiny pohodu, kľud a príjemnú uvoľnenú atmosféru. Budete fotiť fotky, ktoré pohladia po duši.
Ako vniesť do krajinárskej fotografie dokonalé emócie a neuveriteľný príbeh. Ako vtiahnuť diváka do vašej fotky tak, že o nej bude ešte dlho premýšľať.
Záverečná fáza skautingu. Finálna fotka. Vyústenie skautingového mini seriálu. Od tejto chvíle dokážete fotiť nádherné fotky krajiny kdekoľvek. Aj na miestach, ktoré vôbec nepoznáte.
Často vídavam krajinárskych fotografov, ako sa ženia za senzačnými fotografiami a úplne zabúdajú na to najdôležitejšie, čo sú spomienky. Čo presne tým myslím a ako sa tomu vyvarovať? Pozrite sa na tento diel a budete mať jasno.
Vydejte sa so mnou tentokrát do Talianska, fotiť nádherné jazero v modrej hodine. Hneď si ukážeme silu perspektívy. Uvidíte na vlastné oči, ako skvele ju môžete využiť aj vo vašich fotkách krajiny.
O aké vrstvy ide? Ako na ne? Pozrite sa na tento diel a okrem iného budete mať jasný dôkaz, že fantastické krajinárske fotografie sa dajú fotiť aj v daždi. Stačí mať na nich tieto 3 vrstvy a máte vyhrané!
Dokážete to. Dokážete fotiť fotky, ktoré strhnú každého diváka. Budete presne vedieť, kde si divák začína fotku prehliadať, ako bude pokračovať a kde bude s prehliadaním končiť. Dokážete si hrať s divákom tak, aby ho fotka neskutočne bavila.
Dokonalý návod na dokonalé krajinné fotografie vo veľmi zlých podmienkach. Drvivá väčšina fotografov si myslí, že nádherné fotky krajiny sa dajú robiť len pri západe alebo východe slnka. To je však škoda, pretože ide o naozaj veľký omyl. Uvidíte sami.
Pravidlá sú od toho, aby sa porušovali. Môžete sa tým neskutočne odlíšiť od ostatných fotografov krajiny. Nie je to však až tak jednoduché. Teda, pokiaľ si nepozriete tento diel ;)
Toto pravidlo raz a navždy zmení váš spôsob fotografovania. Dokážete s ním do svojich fotografií krajiny vniesť neuveriteľné drama a osloviť tak svojich kamarátov aj priateľov.
Ako fotiť mobilom tak krásne fotky zvierat, že nikto neuverí, že boli fotené mobilom? To budete vedieť práve po tomto diele.
Je lepšie fotiť na výšku alebo na šírku? Možno budete prekvapení, ako väčšina fotografov. Ukážeme si to pri nádhernom západe slnka v srdci Triglavského národného parku.
Top aplikácie, ktoré sám pri fotení krajiny mobilom používam. Vďaka nim viem úplne presne, kedy bude zlatá a modrá hodinka, kedy a kde bude v ten či onen deň vychádzať slnko a mesiac. Aké to sú a ako ich využívam, vám ukážem v tomto diele kurzu „Ako fotiť krajinu mobilom“. Nie je však aplikácia ako aplikácia! Veľká časť aplikácií je na nič a sú to len vyhodené peniaze!
Krásna krajinárska fotografia môže vzniknúť kdekoľvek a kedykoľvek. Teba aj za vaším domom alebo cestou do práce. Super je, že mobil máte vždy po ruke a ste teda pripravení :) Pozrite sa, aké krásne krajinárske fotky som nafotil na čerpacej stanici pri diaľnici. Ste tiež pripravení fotiť kdekoľvek?
Jedny z najkrajších krajinárskych fotiek vznikajú vtedy, keď drvivá väčšina krajinárskych fotografov zostáva doma. No naozaj! Myslíte si, že keď je hmla a nie je vidieť na krok, je lepšie nikam neísť? Opak je pravdou. Fotit krajinu mobilom sa dá naozaj za každého počasia! Pusťte si tento diel a inšpirujte sa.
Prečo je technika rámovania jedným z najväčších ziel, ktoré medzi fotografmi kolujú? Skúšali ste ju niekedy? A neuškodila náhodou vašej fotke? Aby bola fotografia dokonalá, je potrebné splniť hneď niekoľko úplne zásadných podmienok. Viete, ako zistíte, či túto techniku náhodou nepoužívate zle? :)
Čo je lepšie? Pravidlo tretín alebo päťín? Dám vám jednoznačnú odpoveď a myslím, že budete prekvapení.
Pravidlo zlatého rezu a zlaté body – bez nich sa žiadny krajinný fotograf nezaobíde. Prečo sú tak silné a ako ich používať pri fotení mobilom vám prezradím v tomto diele.
Prezradím vám tajomstvo, ako vznikajú tie najlepšie fotografie riek a potokov. Okopírujte ho pre svoje vlastné fotky!
Ísť proti prúdu býva často lepšie. Nielen v podnikaní, ale aj vo fotografovaní. A fotiť proti prúdu býva tiež lepšie. Len musíte vedieť, že... viac v tejto časti ;)
Ako využiť širokouhlý objektív na vašom mobile? A čo ak ho nemáte? Pozrite sa na tento diel a naučte sa fotiť originálne fotky riek, potokov či horských bystín.
Vymazlená funkcia, ktorú majú všetky iPhony. Absolútne dokonalá simulácia dlhej expozície. U telefónov so systémom Android tiež môžeme využiť simuláciu dlhej expozície, len k tomu potrebujeme externú aplikáciu.
Úchvatné fotografie potokov a riek, pri ktorých je cez vodu vidieť na ich dno, a kde nerušia žiadne odlesky na hladine? Ako toho dosiahnuť vám prezradím v tomto diele kurzu „Ako fotiť krajinu mobilom“.
Fotografovanie riek a potokov na dlhé časy. Aké aplikácie na to využiť? Ako presne postupovať, aby sme mali nádherne rozmazanú hladinu vody a všetko ostatné ostré?
Dokonalé kúzlo okamihu, zmrazenie pohybu, zastavenie času, voda rozbíjajúca sa o kamene. Ako nafotiť takéto fotky mobilom? Tak presne o tom bude tento diel.
Aby vaše fotky mali grády, vyžarovali z nich divokosť a energia a aby nenechali nikoho v pokoji? To sa naučíme v tomto diele.
Máme tu ďalšiu dávku obrovskej inšpirácie na fotenie, keď nie je práve panoramatické počasie. Štruktúra a vzory sú všade okolo nás, dokonca aj na sídlisku či priamo na námestí, nieto v lese.
Fotografovanie siluet má svoje nedotknuteľné pravidlá, ktoré bohužiaľ fotografi veľmi nepoznajú, a tak robia jednu chybu za druhou. Fotky siluet potom nie sú veľmi pekné, a tak ich radšej vôbec nefotí. Je to však škoda, pretože ide o obrovskú fotografickú príležitosť.
Les je plný drobných detailov, ktoré stoja za zvečneie. Aby vám to išlo s vaším mobilom čo najlepšie, pripravil som pre vás tento diel plný trikov a návodov z mojej vlastnej praxe. Určite sa vám budú hodiť!
Niektorí fotografi ich vo fotografiách mať nechcú, iní ich tam dávajú umelo v počítači. Neviem, do ktorej skupiny patríte, a tak vás naučím, ako sa odleskom vo fotografii vyhnúť aj ako ich tam zámerne pridať. Ale nie v počítači, ale priamo na mieste, v teréne.
Polarizačný filter je dokonalý pomocník aj v prípade, že fotíme mobilom. Jeden z najobľúbenejších fotografických filtrov je totiž k dispozícii aj pre mobily, ale je potrebné kúpiť ten správny, inak zbytočne vyhodíte veľa peňazí!
Ukážeme si, že optické rozmazanie pozadia je možné urobiť, aj keď fotíme mobilom. Má to však svoje špecifiká a presne o nich bude tento diel. Tešte sa na nádherné fotky kvetín, ktoré zvládnete odfotiť aj vy!
Pokročilí fotografi občas hovoria o bokeh. Asi by im spadla sánka na zem, keby videli, aký nádherný bokeh sa dá vyčariť s mobilom! Ste zvedaví, ako také fotky vyzerajú? Máte sa rozhodne na čo tešiť, sú totiž dokonalé!
Čo je to close-up fotografia, ako na nej s mobilom a ako si vytvoriť špičkové svetlo pre jej fotografovanie – a to pokojne aj na poludnie na ostrých chorvátskych slnečných lúčoch ;)
Nie je to ani juh, ani sever :) Tento diel je veľmi dôležitý, pretože je len jedna možnosť, ako si z lesa odniesť nádherné fotky. Kto to nevie, fotí len obyčajné a priemerné snímky, na ktorých kvôli líniám stromov prevláda chaos.
Vyfotografovať príjemné a harmonické fotografie v lese nie je práve jednoduché. Prezradím vám jeden trik, s ktorým to hravo zvládnete.
Fotografi robia jednu veľkú chybu, ktorú vám ukážem priamo vo videu. Zatiaľ čo o nej hovorím, priamo za mnou sa jej dopúšťa veľká skupinka fotografov so zrkadlovkou. Je vtipné, že vy budete so svojím mobilom oveľa profesionálnejší :)
Ako sa odlíšiť pri fotení vodopádu od ostatných fotografov? Je to celkom jednoduché. Otázkou je, či by vás to bez tohto dielu napadlo.
Dlhú expozíciu môžeme simulovať pomocou vhodných aplikácií alebo na ňu jednoducho fotiť. Áno, aj to zvládne váš mobil. A s týmto videom budete vedieť túto funkciu spoľahlivo používať.
Keď je niečo naozaj vysoké, bude sa hodiť panorama na výšku. Drvivá väčšina fotografov vôbec nevie, že je niečo také možné. Áno, je. A priamo s vaším mobilom.
Je veľmi prínosné naučiť sa mať „fotografický čuch". Tam, kde iní nič nevidia, vy nájdete množstvo krásnych motívov na fotenie. Vďaka tomu budú vaše fotky naozaj originálne.
Keď dvaja fotia to isté, nie je to to isté. Tento diel bude o tom pravom fotografickom korení. Aby vaše fotky vodopádov mali naozajstný šmrnc.
Jedna z najčastejších chýb nielen krajinných fotografov a podrobný návod, ako sa jej vyhnúť. Nerobíte ju náhodou tiež?
Vedeli ste, že je možné celkom spoľahlivo cez deň odhadnúť, či budú večer alebo ráno červánky? Zabudli sme na to, čo naši predkovia vedeli. Predpovedať počasie aj bez televízie a telefónu. Naučím vás to, pretože pri fotografovaní krajiny sa to určite hodí.
Jedno majú totiž spoločné. Dokážu dokonale zakryť každú fotku. Prečo ich fotografi robia? Pretože asi nevideli tento diel :) Po jeho zhliadnutí už podobnú chybu neurobíte. To vám garantujem!
Náhoda praje tým, ktorí sú veľmi často v teréne. Šťastie sa má pokúšať. Aj nám sa pri natáčaní tohto kurzu pošťastilo. V tomto diele uvidíte, ako sa niekedy podarí krásna krajinárska fotka mobilom tak trochu náhodou.
Keď ukazujem ľuďom fotku, ktorú spoločne vyfotíme v tomto dieli, pýtajú sa ma, v akom kaňone som ju fotil. Pri tom to bola len malá tônička pri mori. Tônička, ktorej si drvivá väčšina fotografov nevšimne. Škoda. Zažite tento diel a podobné námety vám už nikdy neujdú.
Existuje niekoľko možností, ako negatívny priestor dostať do fotky. Prináša do vašich mobilných fotiek pokoj, pohodu a harmóniu. Fotky s negatívnym priestorom sa jednoducho páčia. A vaše fotky sa budú páčiť tiež!
Keď máte na fotke tieto 2 farby, je hotovo. Je takmer jedno, čo fotíte, a vaša fotka sa bude páčiť. O aké farby ide? To vám prezradím v tomto videu.
Uvidíte to priamo cez objektív môjho mobilu. A pochopíte, prečo je nadhľad tak zásadný a dôležitý (nielen pri fotení mora mobilom). Nadhľad sa samozrejme hodí aj v iných životných situáciách :)
Budete prekvapení, akú krásnu fotografiu prírody osvetlenej mesiacom sme pri natáčaní tohto dielu vyčarovali. A čo viac, budete súčasťou tohto príbehu. Všetko sme pre vás zdokumentovali do posledného bodu. Budete mi pozerať cez rameno. Ukážem vám ľahko kopírovateľný postup, ktorý budete môcť hneď zajtra využiť.
S touto kreatívnou technikou budete môcť naozaj čarovať. Odhalíme tajomstvá nádherných nočných fotografií, v ktorých sú osvetlené presne tie objekty, ktoré chcete.
Dokonalé aplikácie na simuláciu dlhého expozície, aby ste mohli rozmazať pohyb vody či čohokoľvek iného aj cez deň. A samozrejme aj podrobný návod, ako ich používať.
A je tu opäť – náš neoddeliteľný kamarát polarizačný filter. Ako ho použiť pri fotení mora? A čo tým získame? Pozrite sa na tento diel.
Nie je statív ako statív. Aký statív vybrať a ako s ním zaobchádzať? Na čo si dať pri fotografovaní zo statívu pozor? To vás čaká v tomto diele kurzu „Ako fotiť krajinu mobilom“.
Ako vyfotografovať mobilom nádhernú fotku nočného mesta a krajiny bez statívu? Ako sa zbaviť svetelných odleskov? To všetko si ukážeme v tomto diele.
Vyfotíme spoločne krásnu fotku kostola v krajine. Okrem podrobného návodu a postupu vám prezradím aj to, prečo najradšej fotím sám.
Ako to urobiť, aby aj malá stavba zakomponovaná v okolnej krajine bola na fotke doslova k nepřehlédnutí a pritom s okolnou krajinou rozhodne ladila.
Čo s fotkou urobí, keď budete fotiť od zeme na širokouhlý objektív? Na to sa poďte pozrieť v tomto videu.
Jednoduchosť je kľúčom k úspechu každej fotky, nielen fotiek krajiny. Naučte sa spolu so mnou v tomto diele vniesť jednoduchosť aj do vašich fotiek.
Aj pri fotografovaní kostolov či hradov a zámkov nám tento filter môže neskutočne pomôcť a naše fotky naozaj vylepšiť. Ako ho využívať v tomto prípade si prezradíme presne v tomto diele. Mali by ste vedieť, že žiadny softvér nedokáže polarizačný filter nahradiť. Buď ho využijeme priamo pri fotení, alebo máme smolu.
Môžeme vyfotiť priemerné panorama, alebo dychberúce panorama. Tento diel je o tých druhých panorámach :) Ako na ne? Čo si pri ich fotení mobilom ohlídať? Dostanete radu tipov a trikov, na ktoré som si prichádzal dlhé roky. Vy ich budete vedieť za niekoľko minút.
Na vlastné oči uvidíte, čo sa stane so scénou, keď urobíme pár krokov. Vďaka tomuto dielu budete naozaj premýšľať nad tým, či miesto, z ktorého fotíte, je to najlepšie. A to posunie vaše fotky neskutočne vpred.
Poďme sa spolu na jazere Bled presvedčiť o obrovskej sile symetrie. Jedna malá drobnosť, ktorá fatálne ovplyvní kvalitu vašej fotografie. Tento diel raz a navždy zmení štýl vášho fotenia k lepšiemu :)
Viete o tom, že si s divákom vo fotografii môžete trošku pohrávať? Môžete fotku nafotiť tak, že na nej určite nájde to, čo chcete, aby našiel. Navyše v presne danom poradí, v akom chcete. A tým, ako bude na fotke postupne objavovať nové a nové prvky, sa bude baviť a fotka sa mu jednoducho bude páčiť.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Ctibor Veleba
5. 12. 2024
Kurz "Jak fotit krajinu mobilem" byl naprosto skvělý! Lektor vysvětlil nejen základní techniky, ale i pokročilé tipy pro práci s perspektivou, světlem a kompozicí. Naučil jsem se, jak maximálně využít funkce mobilu, aby krajinné snímky vypadaly profesionálně. Praktické ukázky, tipy na úpravy fotek a zpětná vazba na naše fotografie byly velmi užitečné. Tento kurz rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí fotit nádherné krajiny, aniž by museli mít drahou foto techniku.
Kurzy pro radost
Milý Ctibore,
děkujeme Vám za skvělé hodnocení a pět hvězdiček! 😊 Máme obrovskou radost, že Vás kurz „Jak fotit krajinu mobilem“ tak nadchl a že jste ocenil nejen základní techniky, ale i pokročilé tipy pro práci s perspektivou, světlem a kompozicí. Je skvělé, že jste se díky kurzu naučil maximálně využít funkce mobilu a že Vám praktické ukázky i tipy na úpravy přinesly tolik inspirace.
Vaše doporučení nás moc těší a věříme, že kurz pomůže i dalším nadšencům zachytit kouzlo krajiny bez nutnosti drahého vybavení. Přejeme Vám spoustu radosti z focení a nádherných snímků, které budou inspirací nejen pro Vás, ale i pro ostatní! 😊
Víťa z Kurzů pro radost