Popis kurzu:
Kurz „Animácia na tablete od A do Z“ je skvelou voľbou pre lektorov, zvedavých rodičov a ich deti. Spolu s výtvarníčkou a lektorkou Hanou Horákovou si vyskúšate, aké jednoduché je animovať technikou stop motion (pookienková technika).
Že nemáte žiadnu profesionálnu výbavu? Nevadí. Stačí vám tablet (prípadne aj chytrý telefón), animačný program, ktorý je zadarmo na stiahnutie, a potom už len chuť tvoriť. A predovšetkým veľa trpezlivosti, pretože táto technika spočíva v tom, že budete pohybovať objekty (vždy len o malý kúsok) a vyfotíte veľké množstvo fotiek.
V kurze sa dozviete:
- aké budete potrebovať pomôcky
- ako upevniť tablet, aby sa nehýbal
- akú aplikáciu na animáciu využiť a ako s ňou pracovať
- ako pracovať so svetlom
- aké sú princípy animácie technikou stop motion
- aké materiály (alebo veci) môžete na animáciu použiť
- ako animovať živé postavy (tzv. pixilácia)
- ako by mal vyzerať storyboard (scenár)
- akých chýb sa ľudia pri animácii najčastejšie dopúšťajú
Ak máte obavy, či to zvládnete, keď neviete maľovať, nemusíte sa ničoho báť. Nie je nutné mať výtvarné nadanie. Stačí byť kreatívny (alebo sa inšpirovať z ukážok), vymyslieť si príbeh, využiť rôzne veci, ktoré máte okolo seba, trpezlivo fotiť a video je na svete.
(zobraziť celý popis kurzu)
Ako teda bude kurz prebiehať? Pripravíte si pomôcky, ktoré budete na animáciu potrebovať – tablet, statív, výtvarný materiál. Pokiaľ zatiaľ tieto veci nemáte, nevadí to. V kurze sa dozviete, aké kúpiť. A na začiatok môžete improvizovať s tým, čo už máte doma. Na stiahnutie aplikácie budete potrebovať pripojenie k internetu, ale na samotnú animáciu už nie. Môžete teda tvoriť kdekoľvek.
V tomto kurze animácie sa naučíte celý proces vytvárania filmu vrátane storyboardu – kresleného scenára. Kurz je nabitý ukážkami žiakov. Deti majú obrovskú fantáziu a je skvelé, že môžete vidieť, aké výsledky je možné dosiahnuť aj v relatívne malom veku. Kurz nie je zámerne natočený v profi štúdiu, aby ste videli, že je možné animovať takzvane „na kolene“. Animácie aj návody vznikali v podkrovnom ateliéri, v školách, v komunitných centrách, skrátka v priestoroch, ktoré sú k dispozícii každému jednému z nás.
Lekcie kurzu:
V prvom dieli kurzu animácie si povieme si výhody a nevýhody animácie pomocou mobilu, tabletu a fotoaparátu.
Aký budete pri animácii potrebovať stojan alebo úchyt na tablet si povieme v tomto dieli.
Pokiaľ nechcete kupovať žiadny stojan, existujú aj alternatívne varianty uchytenia. Skoro nič nestojí, ale majú svoje výhody aj nevýhody.
Čo je stolný statív, stojan, husí krk Gorillapod, Boom Standy, Monopod alebo štúdiový statív? Aký je ich účel a aké majú využitie? To všetko sa dozviete v 5. dieli tohto kurzu animácie.
V tomto dieli si ukážeme, ako pracovať s denným svetlom a ako s tým umelým. Povieme si, čo je to softbox a na čo si dať pri animácii a nasvietení pozor.
V tomto videu si objasníme pojmy ako kulisy, postavy, pozadia alebo scéna. V akých detailoch tkvie animačné triky a čo je pri animácii kľúčové? Nájdite si svoj vlastný štýl.
V tomto silu si ukážeme, ako si stiahnuť aplikáciu na animovanie. Táto aplikácia je k dispozícii zadarmo alebo si môžete zaobstarať aj platenú verziu bez reklám. Záleží na vašej voľbe.
V deviatom diele kurzu animácie sa naučíme pracovať s aplikáciou, ktorú sme si stiahli do tabletu. Ako používať funkcie v aplikácii? Pozrite sa na video.
Ako znázorniť rýchlosť v animácii? Ako mám urobiť pomalý pohyb? A ako zmeniť rýchlosť v nastavení v aplikácie? To všetko si ukážeme v tomto dieli.
Ako na pohyb a jeho podoby? Pohyb plynulý, trhavý. Objekt môže stáť na mieste a napriek tomu vyzerá, že sa hýbe.
Čo je plošková animácia a ako ju tvoriť? Aké materiály použiť na ploškovú animáciu? Poďme sa na to pozrieť.
Náraz do steny je ďalším princípom animácie. Ukážeme si, ako sa letiaci objekt nárazom sploští.
V štrnástom dieli kurzu animácie si vyskúšame, ako to vyzerá, keď niečo dopadne a nerozbije sa to, ale rozplizne. A ako to vyzerá, keď padá kvapka, ktorá znázorňuje vodu, a je z modelíny?
Zaujímavá je aj animácia modelínou. Akú použiť a prečo? A čo je to animačná kostra? Pozrite sa na tento diel a hneď budete mať jasno.
V tomto diele sa pozrieme na to, ako v animácii ukázať silu v pohybe. Rýchlosť, ktorou sa objekt vymrští a vlastnosti predmetu, ktorý padá. Či je mäkký, tvrdý, pružný, ľahký, ťažký a tak podobne.
Ako sa znázorní pohyb kýchania v animácii? Kde nájdem v nastavení tabletu priblíženie scény? To si ukážeme v sedemnástom dieli tohto kurzu animácie.
Ako pri animácii znázorniť žuvanie, urobiť bublinu zo žuvačky alebo ako znázorniť žmurkanie sa naučíte v tomto dieli.
V tomto diele sa budeme zaoberať rozhovorom našich postáv. Povieme si, koľko urobiť v animácii fáz pohybu pri rozprávaní a aký použiť tvar úst.
Chcete rozpohybovať oheň? Povieme si, nad čím je potrebné premýšľať pri animácii ohňa a tiež vám prezradím fígeľ, ktorý som použila, aby som si pri animácii ohňa ušetrila prácu.
V tomto dieli si ukážeme, ako animovať s predškolákmi.
V tomto silu kurzu animácie si povieme, čo by vám mohlo robiť problém pri pohybe krídiel. Vo videu sú dva návody – na let operenca a holubičky.
Čo je to pixilácia? A ako pri pixilácii snímame objekt? Pozrite sa na toto video.
Čo to je animácia gumovaním a ako na ňu? To sa dozviete v dvadsiatom štvrtom dieli tohto kurzu animácie.
Sypké materiály, ako napríklad piesok, múka alebo bylinky sú veľmi vďačné pre vytváranie animácie. V tomto diele sa pozrieme, ako s týmito materiálmi pracovať.
Ako rozprávať príbeh koláží? Výtržky z novín, časopisov alebo prospektov pod našimi rukami ožijú a tvoria príbeh.
V tomto dieli si ukážeme tipy na jedlú – maškrtnú animáciu. Ovocie a zelenina sa tu objavia na scéne v úlohe postáv.
Tentokrát si vyskúšame animáciu snehom a tiež si ukážeme fígeľ, ako urobiť dokonalý tvar kačice.
Ako vyrobiť animovaný dáždnik? Na to sa poďte pozrieť v tomto diele kurzu animácie.
Aby sme mohli animovať pomocou vzniknutého tieňa, musíme na to mať svetelné podmienky.
Čo je to storyboard a prečo ho musíte mať? Ako vzniká? Tým sa budeme zaoberať v tridsiatom prvom dieli tohto kurzu animácie.
Jednou z najstarších a najrozšírenejších typov animácie je kreslenka. Čo to presne ich si povieme v tomto dieli.
V tomto dieli si ukážeme, ako animovať s predškolákmi v domácich podmienkach.
Aké nám dáva animácie možnosti v praktickom živote aj podnikaní?
V tomto dieli vám ukážem rôzne fígle, ktoré by sa vám mohli pri animácii hodiť.
Čomu sa vyvarovať pri tvorbe animovaného filmu? Aké sú najčastejšie chyby? To sa dozviete v tomto videu.
V preposlednom dieli sa budeme zaoberať zvukom. Dozviete sa teda, ako ozvučiť váš film.
Za ako dlho sa to všetko naučíte? Kurz vám poskytol nespočetné množstvo nápadov a inšpirácie a ako sa hovorí, cvičenie robí majstra. Teraz už je to teda len na vás.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Kateřina Mikšová
26. 3. 2025
Dobrý den.Naprosto skvělý kurz. Je super že se člověk může naučit spoustu věcí takto online. Mockrát vám děkuji za super vysvětlení. Každého to moc potěší
Hana Hořáková
Moc vám děkuji za recenzi a budu ráda pokud se pochlubíte i vlastním…
Zobrazit celý komentář
Moc vám děkuji za recenzi a budu ráda pokud se pochlubíte i vlastním animákem. Hanka