Popis kurzu:
V kurze „Základy majstrovstva maliarskeho remesla" získate základné maliarske zručnosti a návyky, ktoré vám uľahčia cestu k ďalšej tvorbe. Lektor Jaroslav Platil vás v kurze naučí, ako zmeniť svoj prístup k maľbe. Vo svojej maliarskej škole túto metódu a zmenu maliarskeho myslenia vyučuje a jeho študenti svojimi maľbami ukazujú jedinečnosť a úspešnosť tohto prístupu. Za viac než dvadsať rokov jeho školou prešlo mnoho absolventov, pre ktorých sa maľovanie stalo radostnou súčasťou ich života.
Jaroslav Platil sa riadi heslom: „Neučím umeniu, ale výtvarnému remeslu. Výtvarný jazyk je pochopiteľný a logicky čitateľný. Zato umenie je slovo abstraktné, nemerateľné, rovnako ako slovo láska a nikto vás jej nenaučí." Preto svojich študentov učí, ako pristupovať k maľbe inak a hovorí im, aby slovo umenie radšej vôbec nepoužívali. Začiatočníkom, ktorí majú pocit, že nevedia maľovať, dodáva sebadôveru odpozorovanou skutočnosťou: „Talent je len náskok, ak viete hovoriť - naučíte sa aj výtvarnému jazyku. Jediné, čo od vás vyžadujem, je trpezlivosť s novým myslením a chuť sa učiť.”
V kurze sa naučíte:
- ako myslieť ako maliar
- ako kresliť bez obrysovej linky
- ako vytvárať tvary pomocou tieňov
- ako dodať obrazu plasticitu pomocou studených a teplých tónov
- ako sa poučiť z diel majstrov
- ako si namaľovať psa alebo iného domáceho maznáčika
V kurze „Základy majstrovstva maliarskeho remesla" pre vás má Jaroslav Platil dôležité odporúčania: „Moje kurzy sú zostavené nadväzne. Krok po kroku spoločne zvládneme maľovať. Získate tým všetky potrebné zručnosti a maliarske návyky. Pri prvých etúdach nejde nikdy o výsledok, ale o proces zmeny myslenia. Preto sa nesúďte prísne."
(zobraziť celý popis kurzu)
Ďalej Jaroslav Platil v kurze „Základy majstrovstva maliarskeho remesla" hovorí: „Pri spoločnej práci sa vám postupne mení videnie, čo je prvý schod k základnej výtvarnej vybavenosti. Tento úvodný kurz sa tohto procesu dotýka, aj keď len okrajovo. Tu totiž nejde o výsledok, ale skutočne o postupné kroky. A prečo nejde o výsledok? Pretože sa k týmto etudám budeme neustále vracať. Budú vám pripomínané a ukazované na ďalších konkrétnych dielach. Mám skúsenosť, že až potom vám dôjde v plnej sile, prečo sme pracovali na týchto úvodných etudách. Budeme ich potrebovať pre vaše výtvarné vyjadrenie, podobne ako všetci pre svoju reč potrebujeme slovnú zásobu."
Lekcie kurzu:
V prvom diele sa na rytine Únos Sabiniek naučíte vytvárať objem pomocou čiar.
V praxi si overíme, že obrysové linky neexistujú.
Nakreslili ste jablká a urobili v obrázku chybu? Teraz sa naučíte, ako má byť obrázok nakreslený správne.
V tejto časti kurzu sa dozviete, čo je kľudová zóna a ako jej dosiahnuť pomocou „šmudlátka".
Pomocou tmavých a svetlých tieňov tulipán vystúpi z obrazu.
Prosím, pošlite mi názov alebo popis kurzu, ktorý chcete preložiť.
V kurze sa naučíte výtvarnému mysleniu. Šikovná ruka nie je taká dôležitá, ako správne myslenie.
Kresba vyjadruje osobitosť výtvarníka a znovu si ju precvičíte na ďalšom obrázku. Tentokrát budete trénovať na obrázku Tintoretta, ktorý svoje kresby robil podľa sôch.
Naučíte sa, ako pomocou svetla a tieňa nakresliť tvary.
Na kresbe malej dcérky Petra Paula Rubensa si vyskúšate prenášanie obrázka pomocou pauzovacieho papiera.
Na prenesenom obrázku začnete kresliť prvé rysy.
Na nakreslenie obrázka musíte nanášať farbu, ale obrázok je potrebné aj zosvetľovať - čistiť.
Kresliť tvary pomocou svetla a tieňa už viete. Ale ako na to, keď sa pridajú farby?
V tejto časti si vyskúšate kreslenie tvarov pomocou teplých a studených farieb.
Naučíte sa, čo je substraktívne miešanie farieb - CMYK.
V tejto časti kurzu sa naučíte, kedy miešať farby na plátne a kedy na papieri.
Ako si pripraviť veľký papier pred maľovaním, aby sa nezkrútil?
Čo je dôležité preniesť a čo nie je dôležité, sa naučíte v tejto časti.
Začnete tým, že si na obraze namalujete tmavé časti a spodnú farbu srsti. Budeme maľovať akrylovými farbami.
Keď už máte hotovú spodnú farbu psa, môžete sa pustiť do maľby pozadia.
Po zaschnutí farieb môžete začať maľovať detaily. A opäť začnete čiernou farbou.
Pes má veľa chlupov, takže vás čaká veľa práce. Ale ako na to, sa dozviete v tejto časti.
Ako dosiahnuť, aby sa srsť prepadala alebo vystupovala? S tým vám pomôžu teplé a studené farby.
Konečne sa môžete pustiť do detailov. Namalujete zuby, čumák a aj na srsti je stále veľa práce.
Odstúpte od obrazu na vzdialenosť dvojnásobku jeho uhlopriečky a uvidíte detaily, ktoré je potrebné upraviť alebo dokončiť.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Jaroslav Platil - Výtvarník
2 kurzy
Narodil som sa v roku 1962 v Prahe. Detstvo som však prežil v Příchovicích v Jizerských horách, kde môj otec pracoval ako správca rekreačnej chaty. Tomuto obdobiu prikladám dôležitý význam, pretože som bol v nejužšom vzťahu k vtedy ešte krásnej prírode.
Keď mi bolo šesť rokov, mohli sme sa vďaka Pražskému jari vrátiť späť do Prahy. No, bol to šok, žiadna príroda, len tie ľudské tváre v rozmanitosti ich pestrých pováh. Myslím, že som v ľuďoch hľadal to, čo kamenným zaprášeným domom chýbalo – život. Niekde v tej dobe som si v ľuďoch uvedomil silu slobodnej vôle tvoriť vlastný osud, ale hlavne znamenie ich vybranej cesty na mape tváre a v ich pohyboch.
Preto dnes stále tvrdím, že to, čo sme odhalili ako deti vďaka nášmu jemnejšiemu vyciťovaniu, dnes ťažko znovu objavujeme.
V desiatich rokoch som začal maľovať s pocitom, že maľovať viem a že mi to ide. Až neskôr som rozoznal rozdiel medzi talentom a pracovitosti, a že je potrebné predovšetkým úsilie, ktorým sa talent naplní. Výtvarnému povolaniu som sa naplno mohol venovať až po roku 1990. Rozhodnutie divoké, ale správne.
Počas mojej výtvarnej kariéry som zažil profesijné úspechy aj možnosť kariérneho rastu, ale rozhodol som sa vyhnúť galerijnému mainstreamu, ktorý ma svojím zaväzujúcim spôsobom vyčerpával. Postupom času som svoju výtvarnú profesiu obohatil výukou. Zámer to nebol. Môj prvý študent ma oslovil, aniž by som o možnosti učiť vôbec uvažoval. Za pár dní so sebou priviedol ďalšieho záujemcu o výuku. A ten ďalšieho a už sa to rozbehlo. Výhodou mi bolo, že som sa učil a objavoval konkrétne výtvarné formy sám. Vďaka tomu som k výuke využíval podobnú cestu spějící k výsledkom, akú som sám ušiel. Novou poznanou nevýhodou bolo verbalizovať naučené. Za roky skúseností som vybudoval jedinečnú metodiku výuky, ktorá študentov naučí technickú aj filozofickú súvislosť medzi obrazom, tvorcom a okolitým svetom. Mám radosť, keď moji študenti majú radosť zo svojich prác.
Jaroslava Včalová
5. 12. 2024
Kurz jsem si zakoupila s cílem naučit se základy malířství a doufám, že po několika měsících či let toho dovrším :-) Děkuji panu lektorovi, vše krásně vysvětluje. Docela ráda bych viděla jeho tvorbu osobně, snad někde bude zase vystavovat.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Jaroslavo,
děkujeme Vám za krásné hodnocení a pět hvězdiček! 😊 Je úžasné, že jste se rozhodla ponořit do malířského řemesla a věříme, že s takovou motivací postupně dosáhnete svých cílů. Pan lektor opravdu umí vše krásně a srozumitelně vysvětlit, takže jste v těch nejlepších rukou.
Vaše přání vidět jeho tvorbu osobně určitě chápeme – jeho díla jsou jistě inspirací. Budeme rádi, když nám časem dáte vědět, jaké pokroky jste udělala. 😊
Petra z Kurzů pro radost