Handling je správna manipulácia s bábätkom počas bežných denných činností. Ak sa správne handling a nosenie detí vykonáva, podporuje to zdravý vývoj dieťaťa. V opačnom prípade budujeme deťom nezdravé návyky od útleho veku.

V novej úlohe maminky sa každá potrebujeme uistiť, že s bábätkom vhodne manipulujeme a nosíme ho správne. V začiatkoch často vôbec nevieme, ako na to. Aj keď z okolia počujeme: „Veď na to prídeš.“ „Každá mama vie, ako dieťa nosiť, prebaľovať…“ „Neboj, nemôžeš mu ublížiť.“ Ale ty vôbec nevieš, si neistá a nevieš, čo sa naučiť skôr. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.

Čo je handling? Je dôležité správne nosenie detí? A ako na handling novorodenca?

Handling znamená zaobchádzanie s dieťaťom počas každodenných aktivít, tzn. napríklad pri zdvíhaní, nosení, prebaľovaní, chovaní, kojení, odgrgnutí… Skrátka pri všetkom, čo ťa napadne alebo ešte ani nenapadlo.

Handling novorodenca je vlastne o správnom dotyku a ten je pre správny psychický i fyzický vývoj nepostrádateľný. Pomocou dotyku učíš dieťa vnímať svoje telo i svet okolo seba. Handling je tak určitým spôsobom komunikácie medzi tebou a bábätkom. U väčších detí je možné handling zaradiť v rámci hry a pri pohybových aktivitách.

Na obrázku vhodná pozícia pre rozprávanie s bábätkom.

Na čo je dobré vedieť handling nielen u novorodenca?

Z pohľadu dieťaťa:

  • k uspokojovaniu jeho základných potrieb ako je pocit bezpečia, istoty; napríklad vďaka noseniu, chovaniu, utešovaniu, skrátka blízkosť milovanej osoby
  • dieťa získava skúsenosť s pohybom a povedomie o svojom tele dôležité v budúcnosti k správnemu zaťažovaniu tela
  • umožní bábätku správny štart bez odchýlok vo vývoji a motivuje ho k objavovaniu sveta
  • podporí svaly v správnej funkcii a uleví od bolestí bruška

Z pohľadu maminky:

  • buduješ vzájomný vzťah a sebejistotu pri zaobchádzaní s bábätkom
  • získavaš skúsenosti s pohybom svojho dieťaťa
  • priaznivo ovplyvňuješ pohybový vývoj i vývoj mozgu dieťaťa, vďaka noseniu, dotýkaniu sa a pozitívnym emóciám pri sebaistom zaobchádzaní
  • ulehčíš si deň a prípadnú prácu s riešením vývojových odchýlok

Zásady handlingu

K samostatným krôčikom tvojho dieťaťa je pomerne dlhá cesta. Rok i viac, záleží na telesnom i psychickom vybavení každého novorodenca. Než sa vydá po svojich do sveta, je odkázané na láskyplnú starostlivosť rodičov, na vašu dotekovú starostlivosť. Preto:

  • nerob žiadne nevhodné pohybové vzory = všetky pohyby by mali rešpektovať psychomotorický vývoj zdravého dieťaťa
  • len toľko dopomôcť, čo je nutné, rozhodne nie viac = rovnako sa neztotožňujem s názorom niektorých pediatrov, že dieťa všetko zvládne samo a netreba mu pomáhať vôbec
  • všetko skúšaj a vykonávaj na obe strany, svoje i dieťaťa
  • napriamenie chrbtice pri každej činnosti, samozrejme vzhľadom k veku bábätka, je dosť podstatné

Na obrázku bábätko 6 týždňov. Trénujeme správnu oporu pri pasení koníčkov.

Čo handlingom ovplyvňuje

Svaly a celý pohybový aparát dieťaťa by mal pracovať ekonomicky a v harmónii. Správnou manipuláciou už od narodenia tak optimalizuješ svalové napätie, tzn. pomáhaš získať pevnosť alebo naopak svaly relaxovať. Bábätko pomocou handlingu získava kvalitné zmyslové i pohybové zručnosti a návyky. Vedieš dieťa k samostatnosti aktívnym prístupom z jeho i tvojej strany, žiadne pasívne pohyby a tým nešikovné v budúcnosti.

Môžeš dieťaťu nešetrnou manipuláciou ublížiť?

Ano. Ale neboj sa, všetko má riešenie. Obzvlášť v začiatkoch bývajú noví rodičia neistý a boja sa dieťa nosiť. Takisto majú načítaných veľa informácií a boja sa chyby. Lenže chybami sa človek učí a žiadny učený z neba nespadol. Trénuj, dotýkaj sa, nos, chovaj a buď bábätku na blízku.

Určite nevedomky urobíš veľa prešľapov. Dôležité však je, že sa naučíš sústrediť na svoje dieťa a jeho potreby. Tým si čoskoro osvojíš vhodné zaobchádzanie. Nesrovnávaj sa, nájdi si kvalitný zdroj informácií, stačí jeden, aby si nemala chaos. Vo vnútri seba najlepšie vieš, či to s tebou rezonuje.

Veľká väčšina ťažkostí vzniká v bábätkovskom veku nesprávnou manipuláciou. Tieto boliestky sa prejavia často až v neskoršom veku. Typické je jednostranné zaobchádzanie a preťažovanie. Nos i zdvíhaj bábätko na obe ruky a strany, takisto k postieľke pristupuj z oboch strán, bábätko polohuj. Vždy zdvíhaj a pokladaj bábätko cez jeho bok.

Na záver

Všade počuješ, že spokojná mama = spokojné dieťa. Ale ako na to? Obzvlášť, keď toho moc nenaspíš, ješ za pochodu a nemáš na seba vôbec čas. Začni so správnou manipuláciou hneď od narodenia a ušetríš si množstvo slzičiek a pocitov viny z nevhodného zaobchádzania. Handling je cesta k spokojnej jednotke mama dieťa.

Nedbaj na nevyžiadane rady. Nepočúvaj vety typu: „Ja som ťa tiež takto nosila a žiješ.“ A nájdi si svoju unikátnu cestu rodičovstvom. Nauč sa počúvať intuíciu, svoje pocity a potreby. Vďaka handlingu, častému dotýkaniu, maznaniu a kontaktu s bábätkom, bude váš spoločný čas plynúť v pokoji a harmónii.

Si tou najlepšou mamou pre svoje dieťa!

Vaša Kateřina Blažková

autorka kurzu: Masáž bábätka pre správny psychomotorický vývoj dieťaťa


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.