Popis kurzu:
Strieborný šperk vytvorený vlastnými rukami je dnes dostupný pre každého. V kurze Výroba strieborných šperkov si vyskúšame prevratný materiál pochádzajúci z Japonska Art Clay Silver. Ide o hlinu, ktorá sa nám v dlaniach premení na strieborný poklad. Táto tvárna modelovacia hlina sa po vypálení stane rýdzim striebrom 999/1000. Naučíme sa tento modelovací kov pomocou video návodov a ukážok spracovať do strieborných šperkov.
V kurze sa dozviete:
- ako pracovať s materiálom Art Clay Silver
- aké budeme potrebovať pomôcky
- aké sú techniky spracovania modelovacej hmoty
- ako pracovať so štetcom a pištoľou
- ako vytvárať prstene a talizmany
- ako si vytvoriť duté tvary
- ako smaltovať a usadzovať kamene
V súčasnej dobe existuje celá škála nových typov modelovacích kovov a modelovacie striebro Art Clay Silver k nim právom patrí. Zoznámime sa v rámci kurzu Výroba strieborných šperkov s vytvorením krásnych výrobkov pomocou unikátnej technológie. Čisté striebro je klasický a napriek tomu stále veľmi moderný materiál. Ide o jedinečný spôsob spracovania striebra, ktorý nám uľahčuje prácu s týmto zaujímavým šperkárskym materiálom.
(zobraziť celý popis kurzu)
Nebudeme potrebovať žiadne špeciálne náradie, pec, odlievacie zariadenie ani dielňu je materiál, ktorý nám umožňuje vyrobiť takmer všetko. Modeluje sa s ňou ako s klasickou hlinou. na vianočné pečivo, alebo ju môžeme spracovávať jemnými šperkárskymi nástrojmi.
Modelovacie striebro je tvárny a mäkký materiál. Na prvý pohľad tak trochu vyzerá ako obyčajná biela keramická hlina. kuchynským valčekom. stužky, vlákna, rôzne uzávery aj kamene.
Po vypálení tejto hmoty sa takmer ako zázrakom vylúpne miesto bielej hliny pod našou obrusovacou kefou striebristý záblesk kovového šperku. Ide skutočne o rýdze striebro, ktoré je upravené patentovanou japonskou technológiou. na nanášanie na porcelán či na sklo. Dôležitá je aj pomocná korková. hlina, ktorá nám slúži ako nosný prvok na vyrobenie dutých tvarov a ich modelovanie. Korok vyhorí a zostane dutá guľôčka na ozdobenie.
Zaobstarať si môžeme aj špeciálnu silikónovú hmotu vhodnú na negatív a pozitív. Pre pokročilých sa potom hodí aj meď, z ktorej sa vyrábajú trochu iné šperky, viac zemitejšie a tvrdšie. strieborný kov. Materiál z Japonska je možné zakúpiť v podobe tehličky z hliny či pasty na nanášanie štetcom.
Zaujímavosťou je hlina v striekačke vytláčaná cez rôzne široké hroty s rôznymi priemermi, ktorá sa riedi vodou. Budeme pomocou nej tiež vytvárať jemné hádky z tvárneho materiálu. zase znovu spracovávať a dotvárať.
Po vypálení je zhotovený šperk v rýdzosti 99,9. s týmto materiálom poradia aj vaše deti.
V kurze premeníme čistý práškový kov prepojený s prírodným spojivom na vláčnu hlinu, a nakoniec v krásnej striebornej šperky:
- popis základných pomôcok na výrobu šperkov, zoznámenie sa so základnými materiálmi
- postup práce pri nanášaní pasty štetcom a vytváraní strieborných listov
- správne upevňovanie očiek a práca so strieborným drôtikom
- zdobenie pomocou striekačky a spevnenie jednotlivých šperkov
- práca s pinzetou a opaľovacou pištoľou a dočistenie kefou a leštenie
- výroba strieborného prstienka s krídlom aj ďalších prsteňov, prepojenie a dotvorenie vzhľadu
- výroba dutých tvarov pomocou korkovej hmoty, striekačky aj hrotov
- strieborný šperk so smaltovaním, výroba talizmanov, usadzovanie kameňov a odtlačky
Lektorom kurzu Výroba strieborných šperkov je Jana Veselá , ktorá nás naučí z pohodlia domova vytvoriť krásne strieborné šperky. úplne unikátne a jedinečné dielo.
Lekcie kurzu:
V úvodnom diele sa dozvieme, čo budeme na výrobu strieborných šperkov potrebovať.
V tomto diele sa naučíme, ako si vytvoriť krásne lístočky.
Na čo sa môžete tešiť v prémiovej časti kurzu?
Dnes sa pozrieme, ako si vytvoriť originálny prstienok s krídlom.
V tomto diele si ukážeme, ako sa tvoria duté tvary.
Dnes sa pozrieme na to, aké varianty prstienkov si môžeme vytvoriť a povieme si, na čo si dať pri tvorbe pozor.
Dnes sa naučíme pracovať so šperkárskym smaltom.
V tomto diele budeme tvoriť talizmany a amulety.
Dnes sa pozrieme, ako usadiť kamene do modelovacieho striebra.
V poslednom diele sa pozrieme na to, ako do modelovacieho striebra vnášať najrôznejšie odtlačky.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
O lektorovi:
Jana Veselá - Šperkár a publicista
1 kurz
Pôvodne som písala do detských časopisov (Ohníček, Sluníčko…) a robila šperky klasickou technikou smaltu na medi. S Art Clay Silver pracujem asi desať rokov. Hľadala som cesty, učila sa, trénovala, až som sa stala medzinárodným „master instruktorom“ pre prácu s Art Clay. Bolo to úžasné, v rukách som mala materiál, v ktorom bolo všetko, o čom som kedy v šperku snívala. Priestorovosť, jemnosť, drsné ťahy aj precíznosť, pohyb a dynamika.
Práca s modelovacími kovmi je dobrodružstvo. Zážitok, ktorý si môžu dopriať skúsení šperkári, zvyknutí na klasické striebro a zlatnícke techniky, umelci a výtvarníci, ktorí sa chcú rozmáchnuť v priestore v neobvyklom materiáli, ale aj deti a laici, ktorí chcú vytvoriť niečo osobité, jedinečné a neopakovateľné, alebo si proste len hrať.
Až sa vy sami pustíte do práce, hľadajte si vlastnú cestu. Do modelovacej hliny môžete otlačiť svoje predstavy, sny a úžasné nápady. Nenechajte sa ničím zväzovať, hrajte si a užívajte krásny materiál, ktorý vás poslechne…
Ukážky práce s Art Clay Silver sú určené pre spoznanie neuveriteľného materiálu. Môžete si vytvoriť vlastné šperky, objekty a dary pre radosť. Diela nie sú určené na predaj. Vypálením Art Clay Silver získate rýdze striebro. Predaj drahých kovov podlieha puncovnému zákonu. Ak vás práca s modelovacím striebrom zaujme do tej miery, že by ste s ním chceli pracovať ďalej na profesionálnej báze, vysvetlím vám možnosti a ďalší postup.
Jana Mišejková
3. 2. 2025
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, které kovové komponenty vydrží výpal šperku? Je to pouze stříbro? Nebo je možné zvolit i chirurgickou ocel, bronz?
Děkuji :)
Jana Veselá
Příjemný den, modelovací stříbro není dobré kombinovat při výpalu s…
Zobrazit celý komentář
Příjemný den, modelovací stříbro není dobré kombinovat při výpalu s jinými kovy. Lze je dodat po vypálení. Pokud je to nezbytně nutné, je potřeba použít Ag 999/1000, tedy ryzí plíšek nebo drátek. Rozhodně není vhodný měď, ani bronz nebo ocel. Jestli potřebujete podrobnější informace, můžete mi zavolat.
Veselá