Tablet, mobil alebo fotoaparát?
Kurz: Animácia na tablete od A do Z, lektor: Hana Hořáková
V prvom diele kurzu animácie si povieme výhody a nevýhody animácie pomocou mobilu, tabletu a fotoaparátu.
Lekcie kurzu:
V prvom diele kurzu animácie si povieme výhody a nevýhody animácie pomocou mobilu, tabletu a fotoaparátu.
Aký budete pri animácii potrebovať stojan alebo úchyt na tablet si povieme v tomto diele.
Ak nechcete kupovať žiadny stojan, existujú aj alternatívne varianty uchytenia. Takmer nič nestojí, ale majú svoje výhody aj nevýhody.
Čo je stolný statív, stojan, husí krk Gorillapod, Boom Standy, Monopod alebo štúdiový statív? Aký je ich účel a aké majú využitie? To všetko sa dozviete v 5. diele tohto kurzu animácie.
V tejto časti si ukážeme, ako pracovať s denným svetlom a ako s tým umelým. Povieme si, čo je to softbox a na čo si dať pri animácii a osvetlení pozor.
V tomto videu si objasníme pojmy ako kulisy, postavy, pozadie alebo scéna. V akých detailoch tkví animačné triky a čo je pri animácii kľúčové? Nájdite si svoj vlastný štýl.
V tomto videu si ukážeme, ako si stiahnuť aplikáciu na animovanie. Táto aplikácia je k dispozícii zadarmo alebo si môžete zaobstarať aj platenú verziu bez reklám. Záleží na vašej voľbe.
V deviatom diele kurzu animácie sa naučíme pracovať s aplikáciou, ktorú sme si stiahli do tabletu. Ako používať funkcie v aplikácii? Pozrite si video.
Ako znázorniť rýchlosť v animácii? Ako mám urobiť pomalý pohyb? A ako zmeniť rýchlosť v nastavení v aplikácii? To všetko si ukážeme v tejto časti.
Ako na pohyb a jeho podoby? Pohyb plynulý, trhavý. Objekt môže stáť na mieste a predsa vyzerať, že sa hýbe.
Čo je plošková animácia a ako ju tvoriť? Aké materiály použiť na ploškovú animáciu? Poďme sa na to pozrieť.
Náraz do steny je ďalším princípom animácie. Ukážeme si, ako sa lietajúci objekt nárazom zploští.
V štrnástom diele kurzu animácie si vyskúšame, ako to vyzerá, keď niečo dopadne a nerozbije sa to, ale rozplizne. A ako to vyzerá, keď padá kvapka, ktorá znázorňuje vodu, a je z modelíny?
Zaujímavá je aj animácia modelínou. Akú použiť a prečo? A čo je to animačná kostra? Pozrite sa na tento diel a hneď budete mať jasno.
V tejto časti sa pozrieme na to, ako v animácii ukázať silu v pohybe. Rýchlosť, ktorou sa objekt vymršťuje a vlastnosti predmetu, ktorý padá. Či je mäkký, tvrdý, pružný, ľahký, ťažký a tak podobne.
Ako sa znázorní pohyb kýchania v animácii? Kde nájdem v nastavení tabletu priblíženie scény? To si ukážeme v sedemnástom diele tohto kurzu animácie.
Ako pri animácii znázorniť žuvanie, urobiť bublinu z žuvačky alebo ako znázorniť mrkanie sa naučíte v tomto diele.
V tejto časti sa budeme zaoberať rozprávaním našich postáv. Povieme si, koľko urobiť v animácii fáz pohybu pri rozprávaní a aký použiť tvar úst.
Chcete rozpohybovať oheň? Povieme si, nad čím je potrebné premýšľať pri animácii ohňa a tiež vám prezradím fígeľ, ktorý som použila, aby som si pri animácii ohňa ušetrila prácu.
V tejto časti si ukážeme, ako animovať s predškolákmi.
V tomto silnom kurze animácie si povieme, čo by vám mohlo robiť problém pri pohybe krídel. Vo videu sú dva návody – na let operenca a holubičky.
Čo je to pixilácia? A ako pri pixilácii snímame objekt? Pozrite sa na toto video.
Čo je to animácia gumovaním a ako na ňu? To sa dozviete v dvadsiatom štvrtom dieli tohto kurzu animácie.
Sypké materiály, ako je napríklad piesok, múka alebo bylinky, sú veľmi vďačné na vytváranie animácie. V tejto časti sa pozrieme, ako s týmito materiálmi pracovať.
Ako rozprávať príbeh kolážou? Útržky z novín, časopisov alebo prospektov pod našimi rukami ožijú a vytvoria príbeh.
V tejto časti si ukážeme tipy na jedlú – mlsaciu animáciu. Ovocie a zelenina sa tu objavia na scéne v úlohe postáv.
Tentokrát si vyskúšame animáciu snehom a tiež si ukážeme fígeľ, ako urobiť dokonalý tvar kačky.
Ako vyrobiť animovaný dáždnik? Na to sa poďte pozrieť v tomto diele kurzu animácie.
Aby sme mohli animovať pomocou vzniknutého tieňa, musíme mať na to svetelné podmienky.
Čo je to storyboard a prečo ho musíte mať? Ako vzniká? Tým sa budeme zaoberať v tridsiatom prvom diele tohto kurzu animácie.
Jedným z najstarších a najrozšírenejších typov animácie je kreslenka. Čo to presne je, si povieme v tomto diele.
V tejto časti si ukážeme, ako animovať s predškolákmi v domácich podmienkach.
Aké nám dáva animácia možnosti v praktickom živote aj podnikaní?
V tejto časti vám ukážem rôzne triky, ktoré by sa vám mohli pri animácii hodiť.
Čomu sa vyvarovať pri tvorbe animovaného filmu? Aké sú najčastejšie chyby? To sa dozviete v tomto videu.
V predposlednej časti sa budeme zaoberať zvukom. dozviete sa teda, ako ozvučiť váš film.
Za akú dobu sa to všetko naučíte? Kurz vám poskytol nespočetné množstvo nápadov a inšpirácie a ako sa hovorí, cvičenie robí majstra. Teraz je to teda už len na vás.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Hodnotenie a komentáre:
Pre pridanie hodnotenia je nutné sa prihlásiť.
Milan Klail
24. 11. 2024
Už dávno, když jsem byl kluk a měl kameru na film, tak jsem se o něco takového pokoušel. Rozpohyboval jsem umělou myšku, jak leze po stole atd. Pak jsem to ukazoval dětem. Po prožití svého života bych se něco podobného chtěl naučit. Jsem fotograf amatér, foťáky mám, stativy taky. Chtěl jsem se zeptat, jaký objektiv je k tomu nejlepší. V dávné době byly na trhu figurky, drát obalený gumou a figurka se dala různě ohýbat a tvarovat. Nemáte náhodou znalosti této animace a jestli to děláte s těmito figurkami a jestli jsou někde k prodeji? Jestli seženu ty figurky, tak jdu do vašeho kurzu. S pozdravem Klail Milan Teplice.
Kurzy pro radost
Zdravíme Vás, pane Milane!
Děkujeme za Váš milý a inspirativní komentář! 😊 Je úžasné, že se chcete vrátit k animaci, která Vás zaujala už v mládí. K Vašim otázkám: Pro animaci se nejčastěji používá objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm, který zajistí přirozený pohled, ale záleží i na velikosti prostoru, kde animujete.
Pokud jde o figurky, lektorka v kurzu využívá české Igráčky. Nebo by se určitě daly použít i figurky z Lega.
Držíme Vám palce a těšíme se, jak se Vám bude dařit, pokud se do kurzu pustíte. 😊
Přejeme Vám hodně radosti z tvorby!
Petra z Kurzů pro radost
Jana Radostová
21. 9. 2024
Dobrý den, přehrála jsem si neplacené části a musím konstatovat, že tyto kurzy animace jsou velmi zajímavé, spousta nápadů a hodně témat, vysvětleny opravdu srozumitelně.
Hana Hořáková
Dobrý den, děkuji za hodnocení. I když jste si kurz nekoupila udělala jste si čas na komentář. Moc si toho vážím. Co vás vedlo k tomu pustit si neplacené části, všeobecná zvědavost o téma nebo zájem o animaci?
Irena Kovalova
2. 9. 2024
Z tohoto kurzu jsem nadšena. Nikdy mě nenapadlo, ze budu umět animaci. Dlouho jsem hledala čím bych obohatila svou kreativitu. Dekuji, ze jsem toho součástí
Hana Hořáková
Paní Irenko jsem dojatá. Děkuji za hodnocení od srdce. Pokud pracujete například s dětmi a nebo to dokážete využít jinak, tak jsem vypracovala pro lidi jako jste Vy e-Book: "Objevte klíč k animování venku" najdete ho na stránkách streamkids.cz.
Bety Štědrá
2. 5. 2024
Hanka mně rychle naučila pracovat v aplikací. Bez nějakých obav a s výbornými výsledky. Naučila jsem to i své žáky :)
Hana Hořáková
Bety děkuji. S Bety jsem naposledy řešila takové "jobovky" co nejsou jobovky. Co s tím když si děti udělají animák vzhůru nohama :D
Milada Stehlíková
23. 12. 2024
Dobrý den, paní Hořákovou znám z TV, její kurzy a prezentace jsou vždy názorné a dobře pochopitelné. Hodně dávno jsem s dětmi v DDM také vytvářela animací filmy. Docela se nám dařilo. Ale technika i software jde stále kupředu. Uvažuji o nákupu tohoto kurzu. Moc se mi líbí. Děkuji
Hana Hořáková
Dobrý den, vidíte a já si myslela, že jsem zcela zapomenutá, "sláva" je pomíjivá, sejde z očí a sejde z mysli. Vy jste důkazem, že výjimka potvrzuje pravidlo. Děkuji za milá slova. Hanka