Po celom svete sa teraz skloňuje nový fenomén. Umelá inteligencia. Ak vás toto téma zaujíma, rád by som sa s vami podelil o pár praktických skúseností. Náš pracovný tím sa pustil do preskúmavania umelej inteligencie a vy pri tom môžete byť s nami.
Objavujeme a testujeme nástroje, ktoré by nám mohli pomôcť vylepšiť Kurzy pre radosť. Troufam si tvrdiť, že v dohľadnej dobe vám na našom webe predstavíme jedno užitočné vylepšenie poháňané umelou inteligenciou, ktoré vám pomôže lepšie sa na našom webe orientovať.
Pri našom testovaní a objavovaní sme vyskúšali množstvo vecí a dosť sme sa toho naučili. A pretože už nie sme úplne na začiatku, nájdete u nás vo videokurze Umelá inteligencia (AI) a jej praktické využitie množstvo zaujímavých informácií.
Kurz je zaujímavý navyše tým, že zahŕňa prístup k sérii vyučovacích videí, v ktorých budú lektori zdieľať svoje skúsenosti a poznatky o AI. Každý týždeň sa v kurze objavuje nové video s praktickými návodmi a novinkami.
Čo to je umelá inteligencia?
Umelú inteligenciu sme pred pár desiatkami rokov poznali hlavne zo sci-fi knižiek. Keď sa opýtate ľudí okolo vás, čo to vlastne je, tak sa často odpovede budú blížiť niečomu, čo poznajú zo sci-fi príbehov. Poďme teda začať tým, že si povieme, čo to je umelá inteligencia a čo to je strojové učenie.
Umelá inteligencia (AI - z anglického “Artificial Intelligence”) je oblasť počítačovej vedy, ktorá sa zaoberá vytváraním počítačových programov a systémov, ktoré sú schopné riešiť problémy a úlohy obvykle spojené len s ľudským myslením. Tieto systémy môžu byť navrhnuté na riešenie úloh ako rozpoznávanie reči, rozpoznávanie obrazu, prekladanie jazykov, autonómna navigácia, rozpoznávanie vzorcov a mnoho ďalších.
Strojové učenie (ML - z anglického “Machine Learning”) je podoblasť umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá štúdiom a vývojom algoritmov a modelov, ktoré umožňujú počítačom učiť sa z dát a skúseností bez explicitného programovania. Toto sa deje pomocou tréningovania modelov na veľkom množstve dát a poskytovaní spätnej väzby, aby sa modely mohli prispôsobiť a zlepšovať svoje schopnosti.
Strojové učenie môže byť použité v mnohých oblastiach, vrátane spracovania prirodzeného jazyka, rozpoznávania obrazu, predikcie a detekcie anomálií, odporúčania produktov a mnoho ďalších. V súčasnosti sa strojové učenie stáva stále viac dôležitým pre priemyslové a vedecké aplikácie, a to vďaka schopnosti umožniť počítačom učiť sa a zlepšovať sa bez potreby ručného programovania.
Prečo náhle začal celý svet hovoriť o umelej inteligencii?
Pred ôsmimi rokmi s tým začal Elon Musk, ako spoluzakladateľ OpenAI. OpenAI je nezisková organizácia pre výskum umelej inteligencie, ktorej známym produktom je chatbot ChatGPT, schopný diskutovať prakticky na ľubovoľné téma a umí to aj v češtine.
OpenAI založili Elon Musk a Sam Altman v roku 2015 a na konci minulého roka bol ChatGPT sprístupnený zdarma verejnosti. Milióny ľudí si mohli začať rozprávať s umelou inteligenciou.
Ak ste to ešte nevyskúšali, tak sa do toho môžete pustiť zdarma na stránkach OpenAI: https://openai.com/
Jak se lépe učit cizí jazyky díky AI?
Umelú inteligenciu začínajú využívať aj prevádzkovatelia aplikácií pre výučbu cudzích jazykov. Pred pár dňami prepojenie s ChatGPT oznámilo Duolingo. Ak sa učíte cudzí jazyky a zatiaľ ste neskúsili aplikáciu Duolingo, tak si ju vyskúšajte na tomto odkaze: duolingo.com
Jak pomáhá AI s překládáním cizích jazyků?
Používate prekladač Google? Skúste niečo nové a budete nadšení! Vyskúšajte aplikáciu DeepL. DeepL je internetový prekladový nástroj s využitím umelej inteligencie, ktorý dokáže preložiť texty z jedného jazyka do druhého. Nástroj DeepL je v súčasnosti jedným z najpokročilejších a najvýkonnejších prekladových nástrojov na trhu.
DeepL využíva najmodernejšie metódy strojového učenia a neurónových sietí, ktoré mu umožňujú rozpoznávať a prekladať slová, frázy a vety v kontexte a s vysokou presnosťou. DeepL dokáže prekladať texty z niekoľkých jazykov, vrátane angličtiny, francúzštiny, nemčiny, španielčiny, portugalčiny, taliančiny, holandčiny, poľštiny, ruštiny a japončiny.
DeepL sa používa na preklad rôznych typov textov, ako sú napríklad e-maily, webové stránky, dokumenty, knihy a mnoho ďalšieho. Jeho vysoká kvalita prekladov a rýchlosť spracovania textu ho činí populárnym nástrojom medzi ľuďmi, ktorí pracujú s rôznymi jazykmi a potrebujú rýchlo a efektívne prekladať texty.
DeepL môžete používať zdarma a vyskúšať si ho môžete na tomto odkaze: https://www.deepl.com/translator
Nástroje AI, ktoré môžu desiť
Vznikajú tisíce nových nástrojov a aplikácií, ktoré nám môžu uľahčiť život. Vedľa toho vznikajú aj aplikácie, ktoré môžu vyvolávať otázky nad svojím zmyslom. Niektoré môžu vyvolávať množstvo otázok súvisiacich s etikou a niektoré môžu pôsobiť aj dosť desivo.
Dokážete si predstaviť, že si popovídáte so svojimi blízkymi, ktorí sú už niekoľko rokov po smrti? Ak je váš dedko alebo babička po smrti, tak sa vám to už nepodarí, ale môžete tento zážitok dopriať svojim vnúčatám.
Ano, znie to desivo a vyvoláva to množstvo otázok. Existuje aplikácia, ktorú môžu žijúci ľudia využiť na to, aby si s nimi ich deti alebo vnúčatá mohli popovídat po ich smrti. Aplikácia sa volá Hereafter a prezrieť si ju môžete zdarma na tomto odkaze: https://www.hereafter.ai/
Umelú inteligenciu využívajú aj podvodníci
Matke v seniorskom veku volá syn, že sa dostal do svízelnej situácie a potrebuje peniaze. Matka nemá sebemenšiu tušenie, že nehovorí so svojím synom, ale s klonom jeho hlasu. Bez rozpakov ide do banky a svojmu synovi posiela peniaze.
To nie je výmysel. Taký príbeh sa stal a pred pár dňami ho podrobne opísali novinári z The Washington Post. Celý článok si môžete prečítať tu. Článok je v angličtine, ale ak angličtinou nevládnete, tak si ho ľahko môžete preložiť pomocou DeepL.
Softvér na generovanie hlasu pomocou umelej inteligencie analyzuje, čo robí hlas človeka jedinečným - vrátane veku, pohlavia a prízvuku - a prehľadáva rozsiahlu databázu hlasov, aby našiel podobné hlasy.
Potom dokáže znovu vytvoriť výšku, farbu a jednotlivé zvuky hlasu danej osoby, aby vytvoril celkový efekt, ktorý je podobný.
Pred rokom ste potrebovali veľmi dlhý zvukový záznam, aby ste naklonovali hlas človeka. Teraz, keď si nájde podvodník nejaké polminútové video na Facebooku alebo Instagrame, môže ľubovoľného človeka naklonovať. Podvodník k tomu môže použiť verejne dostupné nástroje, ako je napríklad Eleven Labs.
Čo si teda s tou umelou inteligenciou počítať?
Umelá inteligencia je tu a ľudia k nej budú zaujímať rôzne postoje. To je v poriadku. Internet sa objavil pred tridsiatimi rokmi a ľudia k nemu zaujímali rôzne postoje. To je v poriadku. Prvé osobné počítače sa objavili pred štyridsiatimi rokmi a ľudia k nim zaujímali rôzne postoje. To je tiež v poriadku.
S istotou sa dá povedať, že ľudia, ktorí boli medzi prvými používateľmi osobných počítačov a internetu, mali veľký náskok pred ostatnými. S umelou inteligenciou to bude podobné. Preto má zmysel sa k nej nestavať chrbtom, ale učiť sa s ňou zaobchádzať.
Ako už bude váš postoj k umelej inteligencii akýkoľvek, majte radosť a užívajte si Kurzy pre radosť!
Sepsal Pavel Fara za podpory chatGPT a Wikipedie
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.