Mindfulness – úvod
Kurz: Kurz mindfulness: Japonská cesta k pokoju a naplneniu, lektor: Petr Rozkošný
O čom je všímavost, čo je a nie je, kde sa vzala, ako ju uchopiť a o čom všetkom si budeme rozprávať? To vám prezradím v prvom dieli tohto kurzu mindfulness.
Lekcie kurzu:
O čom je všímavost, čo je a nie je, kde sa vzala, ako ju uchopiť a o čom všetkom si budeme rozprávať? To vám prezradím v prvom dieli tohto kurzu mindfulness.
Hľadanie zmyslu vlastného života je podstatou každého organizmu, bunky a atómu. Zmysel a dôvod toho, prečo ráno vstávame alebo na čo sa tešíme, sa v čase mení. Poznať svoj ikigai, vedieť s ním pracovať a počúvať ho sa stalo pre dedinčanov v Ogimi (Okinawa, Japonsko) základným stavebným pilierom spokojného, naplneného života. Poznajte aj vy svoj ikigai a doprajte svojmu životu zmysel.
Známý prístup z druhej svetovej vojny zameriavajúci sa na zvyšovanie efektívnej výroby s minimalizovaním nákladov a dopadu. Ako však tento princíp uchopiť pre vlastný kontinuálny rozvoj a posun? Ako vo svojom živote maximalizovať svoj potenciál a využiť všetky príležitosti? Zamerajte sa na svoj posun o 1 %.
Táto filozofia nás navádza k tomu, aby sme sa nezapodievali a netrápili vecami, ktoré nemôžeme nijako ovplyvniť, rovnako ako situáciami z minulosti, ktoré nás spomaľujú. Oprostite sa od myšlienok a všetkého, čo už nám neslúži. Nelipnite na spomienkach, nebojte sa starnutia, prijímajte krásy každého dňa.
Opakom vnútorného šťastia sú závist a žiarlivosť. Odvracajú nás od našej disciplíny, ctižiadosti, vďačnosti a skromnosti. Neustále sa porovnávame s druhými, chceme byť niekým iným, niekde inde, alebo na inej pozícii, a to všetko nás decentralizuje od našej cesty. Oubaitori nám prináša hlboké pripomenutie, ako dôležité je zamerať sa na seba a svoje potreby.
Jednou z našich prirodzeností je neustále sa učiť. Od útleho detstva až po posledný výdych sa učíme. Aby sme vedeli túto zručnosť uchopiť čo najefektívnejšie, japonské bojové umenia (predovšetkým aikido) nám prinášajú filozofiu a smer nazývaný SHUHARI, ktorý delí systém sebarozvoja, riešenia problémov a efektívnej komunikácie na 3 úrovne. Staňte sa majstrami svojho rozvoja v tomto mindfulness kurze.
Mnohí z nás v našich životoch smerujú k dokonalosti a úplnosti. Perfektná práca, partner, dom, priatelia alebo koníčky. Pri snahe mať všetko dokonalé usilujeme o kontrolu, ktorú však nedokážeme naplniť. Čo je vlastne dokonalé? Wabi-sabi je filozofia, ktorá nás učí užívať si krásu v každej chvíli a oslavovať nedokonalosti, pretože všetko plynie a v čase postupuje ďalej. Pozrite sa na to, ako šetriť energiu krotením svojho perfekcionizmu.
Prvá z deviatich brán prítomnosti nás zavedie do sfér ryzej štedrosti a vďačnosti. Štedrosť je umenie dávať druhým bez vedľajšieho zámeru. Vďačnosť je zas nosným pilierom pozitívneho myslenia a uvedomovania si maličkostí, ktoré by sme mohli brať ako samozrejmosť.
V ďalšom dieli tohto kurzu mindfulness sa zameriame na to, ako rozvíjať a upevňovať dôveru v seba aj v druhých. Preskúmame, ako môžu japonské princípy a mindset všímavosti prispieť k lepším vzťahom, vnútornej stabilite a väčšej otvorenosti voči novým zážitkom.
Medzi ďalšie dve brány, konkrétne štvrtú a piatu, patrí snaha nesúdiť a neusilovať o zmeny. Hoci nám je súdenie nášho okolia prirodzené, môžeme upadať do prílišného nálepkovania, ktoré nám nepomáha, ba naopak, môže nám ubližovať. To isté platí o snahe usilovať o iné životy, šťastie, možnosti alebo o neustálom zameriavaní pozornosti na minulosť.
Šiestou bránou je schopnosť prijímať skutočnosť takú, aká je. Odpustenie minulosti a pevné ukotvenie v budúcnosti nám pomáhajú nájsť väčší pokoj. Prijať to, čo sa stalo, uvedomiť si, ako nás to ovplyvňuje, a jasne určiť, ako ďalej, je kľúčovým krokom k naozajstnej spokojnosti.
Je bežné, že chceme všetko hneď, teraz a tu. Rýchlosť dnešnej doby navádza k tomu, aby sme všetko vyžadovali hneď, a zároveň aby sme na všetko ihneď reagovali. Tým si skracujeme a nerozvážne rozhadzujeme svoju energiu. Potom nám jej na konci dňa už moc nezostáva. V trpezlivosti ide o to poznať svoju vnútornú silu a vedieť, kedy ju použiť.
Čas plynie, či chceme, alebo nie. Hodnota a význam vecí sa menia a niektoré prestávajú byť užitočné. Chceme-li si uľahčiť život a znížiť stres, je dôležité vedieť nechať veci ísť, rozlúčiť sa s nimi alebo ich jednoducho nechať voľne plynúť. Môže ísť o emócie, myšlienky, vzťahy, prácu, procesy, predmety v domácnosti, skrátka o čokoľvek, čo už nie je v súlade s našimi hodnotami.
Deti nám môžu byť skvelou inšpiráciou vo vnímaní prítomného okamihu, pretože žijú naplno tu a teraz. Keď pozorujeme, ako objavujú svet, hrajú sa a prežívajú emócie, môžeme sa od nich znovu mnohému priučiť. Mysel začiatočníka nám potom pomáha prijímať nevyhnutné zmeny a hľadať nové možnosti aj tam, kde by sme nečakali, že nás ešte niečo prekvapí.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Hodnotenie a komentáre:
Pre pridanie hodnotenia je nutné sa prihlásiť.
Zatiaľ neboli pridané žiadne hodnotenia.