Hlavolam – čo budeme potrebovať
Kurz: Práca s drevom, lektor: Martin Louženský
Na výrobu krížového dreveného hlavolamu je potrebná latka 30 x 10 mm v dĺžke minimálne 280 mm a tiež dobré ručné náradie. Aké, to si ukážeme v prvom dieli kurzu „Práca s drevom“.
Lekcie kurzu:
Na výrobu krížového dreveného hlavolamu je potrebná latka 30 x 10 mm v dĺžke minimálne 280 mm a tiež dobré ručné náradie. Aké, to si ukážeme v prvom dieli kurzu „Práca s drevom“.
Na latku si narysujeme hlavolam.
Budú sa vám hodiť dve dláta - úzke a široké.
V tomto dieli stolárskeho kurzu si vyrežeme prestupy a rozdelíme si hlavolam na tri časti. Tiež vám ukážem vychytávku, ktorú používam namiesto zveráka.
Hlavolam dokončíme rašpľovaním a šmirgľovaním a ukážeme si, ako sa dá zložiť.
V poslednej neplatenej časti kurzu „Práca s drevom“ vám ukážem, aké používam oleje a povieme si všeobecne niečo málo o povrchovej úprave dreva.
Ukážeme si, z čoho sa stolička skladá, a uvidíte ju aj v rozobranom stave.
Ako široké latky používať pri výrobe škároviek, aby sa nám po zlepení nebortili? To si povieme v 9. dieli tohto stolárskeho kurzu.
V tomto diele si povieme, ako sa na drevo pozerá remeslík, ktorý chce vyrobiť niečo, čo pri správnom používaní vydrží dlhodobo.
Ukážeme si rôzne varianty toho, ako lepiť škárovky hrubé aj tenké, uvidíte aj tri druhy lepidiel a krátko si povieme niečo o ich používaní.
V tomto dieli kurzu „Práca s drevom“ vám prezradím, ako a pod akým uhlom sformátovať zlepené škárovky na výrobu nôh.
Správny uhol máme na kotúčovej píle nastavený a môžeme sa pustiť do rezania.
V tomto dieli vám ukážem, ako a prečo robiť tvarové rezanie priamočiarou pílou, vysvetlíme si rozdiel medzi pozdĺžnym a priečnym rezaním a povieme si o druhoch pílových plátkov na rezanie ao funkcii predkmitu.
V pätnástom dieli tohto stolárskeho kurzu si ukážeme, ako prekresliť tvar zo šablóny na škárovku a skúsime si aj tvarové rezanie. Okrem toho vám tiež prezradím, prečo je výhodné nerezať v tej nakreslenej čiare, ale kúsok vedľa.
Prenesieme si tvar sedadla zo šablóny na škárovku.
Teraz si vyvŕtame otvor do sedadla. Čo predtým nepodceniť? A ako vyzerá a čo to je Forstnerov vrták? To sa dozviete práve v tomto dieli kurzu „Práca s drevom“.
V tomto diele si ukážeme, ako si škárovku pripevniť mimo stôl a ako vyrezať tvar sedadla.
V tomto diele si povieme niečo o brúsnych valčekoch a zrnitosti. Odporučím vám, aké valčeky použiť pri tvarovom brúsení nôh a sedáku na spodnej frézke.
V dvadsiatom dieli tohto stolárskeho kurzu vám vysvetlím a ukážem, prečo je zrazená hrana na materiáli dôležitá, a to nielen ako estetická záležitosť.
Tam, kam sa brúsne valčeky nedostanú, tam musíme použiť rašpľu – napríklad v otvore sedadla.
V tomto diele vysvetľujem, ako začať s vrchnou frézkou a aké sú úskalia tohto náradia.
Ukážeme si, ako frézovať sedák aj nohy stoličky.
Ukážeme si, ako rysovať otvor pre dlaby a tiež si povieme niečo málo o tzv. zlatom reze. Ako bonus sa dozviete, ako celkom ľahko preniesť rozmery otvoru na druhú stranu. Poďte sa pozrieť na ďalšiu dielu kurzu „Práca s drevom“.
Ukážeme si, ako vŕtať otvory v rohoch dlabu, a že treba držať kolmosť pri vŕtaní.
Otvor pre trnož si urobíme za pomoci dláta. Dajte si pozor, aby ste si postrážili uhol. Najprv prerušíme zvislé vlákna a potom pozdĺžne.
V tomto dieli vám ukážem, ako dlátujem otvor pre trnož cez nohu.
V ďalšom dieli tohto stolárskeho kurzu vám ukážem dočistenie otvorov pre trnož rašplemi (nezabudneme na stráženie uhla sklonu) a nasadenie trnoža (zatiaľ bez klinu).
Je potrebné, aby ste si pripravili latku s rozmermi 43 x 25 x 395 mm na trnož stoličky, a ja vám vysvetlím, čo s ňou budeme robiť.
V tomto dieli kurzu „Práca s drevom“ si ukážeme tzv. osadenie čapu na trnoži na kotúčovej píle. Pod uhlom 13 stupňov a vysunutom kotúči 2,5 mm nad povrch stola odoberáme materiál z hrúbky laty z oboch strán. Výsledok stenčenia by mal byť 20 mm.
Pokračujeme v tzv. osadenie čapu na trnoži na kotúčovej píle. Tentokrát pod uhlom 90 stupňov a vysunutom kotúči 6,5 mm nad povrch stola odoberáme materiál z hrúbky laty z oboch strán. Výsledok stenčenia by mal byť 30 mm.
Teraz si v trnoži vyvŕtame otvory na klinky. Poďte sa pozrieť, ako a kam otvory vyvŕtať.
Na otvor pre klin v trnoži použijeme 8mm vrták cez osadenie trnoža.
V tomto dieli vám ukážem, ako sa pripraviť na výrobu klínkov.
Pozrite sa, ako odrezaný polotovar dobrúsiť do správneho tvaru.
Teraz si ukážeme, ako a na čom budeme kolíkovať spoj nôh a sedadla. A viete, prečo je klin pre stolárov nevyhnutnou pomôckou? Tak sa pozrite na ďalší diel tohto stolárskeho kurzu.
V tomto diele si ukážeme vŕtanie kolíkov na dlabačke a tiež sa dozviete, ako hlboko by mali kolíky byť.
Teraz si potrebujeme preniesť otvory kolíkov z nôh do sedadla. Urobíme to pomocou jednoduchej pomôcky, ktorú zoženiete v hobby markete. A tiež už osadíme kolíky 8 x 40 mm do nôh. Budete ich potrebovať celkom 8.
Pozrite sa, ako vyvŕtať otvory s dorazom pomocou vrtáka, keď na ňom otočíme záhlbník.
V tomto dieli kurzu „Práca s drevom“ si vysvetlíme, prečo je dôležité obrúsiť všetky diely stoličky pred zlepením. A tiež vám ukážem jednu vychytávku, o ktorej by ste mali vedieť.
Zostáva stoličku zlepiť – lepidlo nanášame do otvorov hore nohami.
Posledným krokom v našom stolárskom kurze bude povrchová úprava stoličky. Povieme si, ako pri povrchovej úprave postupovať a ukážeme si rôzne druhy olejov.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Hodnotenie a komentáre:
Pre pridanie hodnotenia je nutné sa prihlásiť.


Milada Stehlíková
2. 9. 2024
Dobrý den, ráda vyrábím ze dřeva, ale jen malé věci, spíše šperky. S dětmi v DDM pracujeme v kroužku Kutil, vyrábíme také jen drobné věci, děti se učí používat nástroje. Někteří chlapci jsou velmi šikovní. Tento kurz je velmi zajímavý. Děkuji

Kurzy pro radost
Dobrý den, Milado!
Děkujeme vám za vaše hodnocení. 😊 Jsme rádi, že…
Zobrazit celý komentář

Olga MOUCHOVÁ
2. 9. 2024
Vyrobit něco ze dřeva mě vždycky lákalo, takže kurz pana Martina Louženského mě hodně zaujal. Zatím zkouším vytvořit hlavolam a pořizuji postupně nářadí.

Kurzy pro radost
Dobrý den, Olgo!
Děkujeme vám za vaše hodnocení. 😊 Jsme rádi, že vás…
Zobrazit celý komentář

Štěpán Vašek
5. 12. 2024
Kurz mě obohatil o práci se dřevem. Zajímavé bylo povídání o lepidlech a jejich použití. Více by mohlo být povídání o frézování. To bylo zmíněno jen okrajově. Plánek stoličky je super. Celkovē kurz hodnotím pozitivně.

Martin Louženský
Štěpáne děkuji za vaše hodnocení. Co se týká frézování tak ze…
Zobrazit celý komentář
Jitka Brožová
26. 9. 2024
Dobrý den,
kurz jsem překoukala jedním dechem. Občas něco kutím a vše se dá dělat ještě o trochu líp. Stoličku asi ještě nezvládnu tak perfektně, ale třeba jednou... Zatím jen maličkosti nebo drobné opravy. Kurz se mi moc líbil a určitě potěší všechny domácí kutily, kteří se dřevem teprve začínají nebo i pro mírně pokročilé.
Martin Louženský
Dobrý den, Jitko. Moc děkuji za vaší zprávu. Pro všechny začínající i…
Zobrazit celý komentář
Dobrý den, Jitko. Moc děkuji za vaší zprávu. Pro všechny začínající i mírně pokročilé kutily mám jednu nevyžádanou radu: nevzdávejte se! Každý mistr začínal jako nováček a na chyby se můžete dívat jako na takové kroky k postupné dokonalosti. Buďte trpěliví, užívejte si každý projekt a nebojte se zkoušet nové techniky. S každým dalším kouskem se budete zlepšovat. Hodně štěstí a radosti z tvoření!