ÚZKOSŤ: Prečo sa vám nedarí sa jej zbaviť?
Kurz: Ako na úzkosti, obavy, stres a emócie, lektor: Mgr. Tereza Hrušková
V prvom diele tejto psychológie online sa budeme rozprávať o tom, prečo vyhýbanie sa úzkosti nefunguje.
Lekcie kurzu:
V prvom diele tejto psychológie online sa budeme rozprávať o tom, prečo vyhýbanie sa úzkosti nefunguje.
V tomto diele sa zameriame na to, ako o sebe hovoríme, ako hovoríme o svojich pocitoch, a prečo je to dôležité.
Čo môžete urobiť, keď práve prežívate nejaké nepríjemné emócie? To sa dozviete v treťom dieli tohto kurzu psychológie online.
Ako sa líšia úzkosť, obava, strach a stres? Poďme si pripomenúť, ako veľmi je dôležité rozlíšiť emócie, myšlienky a telesné pocity.
V šiestom dieli tohto online kurzu psychológie sa pozrieme na to, prečo je dôležité rozlišovať, čo je len obava, a ako sa líši od riešenia problémov. Najčastejšou chybou pri tom, keď cítime úzkosť, je to, že sa snažíme kontrolovať nekontrolovateľné - naše myšlienky (=obavy). Poďme sa pozrieť na to, prečo to nefunguje. Čo máme pod kontrolou as čím môžeme pracovať?
Technika 3 šuplíkov nám pomôže sa lepšie vyznať v úzkosti. Vďaka tejto technike dokážeme od úzkosti na chvíľu poodstúpiť a reagovať na ňu zdravo a flexibilne.
Prirodzenou reakciou tela na nebezpečenstvo je stres. Telo je pripravené na boj alebo útek. V krátkom časovom úseku je stres nápomocný, ale dlhodobo nám môže ubližovať. Ako sa stresom pracovať a nenechať sa ním vláčiť? To sa dozviete v siedmom diele tejto psychológie online.
Na čo sa pri práci s úzkosťou zamerať, aby sa jej intenzita dlhodobo znížila? Technika „reťazec úzkosti“ nám odpovie na to, čo nám úzkosť dlhodobo udržuje a ako s tým pracovať. Pozrieme sa na príčiny a rizikové faktory úzkosti.
Prečo sa mi úzkosť zhoršuje? Veď meditujem, dýcham a stále nič. Akú úlohu hrajú copingové (zvládacie) stratégie pri udržaní úzkosti? Prečo fungujú len z krátkodobého hľadiska? O tom sa budeme rozprávať v tomto dieli online kurzu psychológie.
Postavte si svoj vlastný reťazec úzkosti a poodhaľte, prečo sa úzkosť neustále vracia a neodchádza.
Kto v mozgu môže za zapnutia stresovej reakcie? Amygdala, mozgová štruktúra, dokáže identifikovať nebezpečenstvo.
Tolerujme obavu, kontrolujme obávania sa a znížme si dlhodobo a udržateľne úzkosť. Potláčanie myšlienok alebo prečo „nemysli na ružového slona“ nefunguje.
Paradoxom pri práci s úzkosťou je prevažne náš vzťah k nej. Čo by sa stalo, keby sme úzkosť skúsili prijať takú, aká je? To sa dozviete v štrnástom dieli kurzu psychológie online.
Kedy je správny čas pracovať s úzkosťou? Prečo je dôležitý náš postoj k nej? Dávkujme si prácu s úzkosťou. Len tak budeme dlhodobo úspešní pri práci s ňou.
V tomto diele sa pozrieme na jednoduchú techniku každodenného plánovaného a vedomého obávania sa, ktorá nám dlhodobo zníži intenzitu úzkosti.
Čo robiť v momente, keď cítime úzkosť? Ako s ňou pracovať zdravo a flexibilne? Metóda S3P nám s tým pomôže.
V tomto diele si zhrnieme všetko, čo sme sa dozvedeli o práci s úzkosťou.
Najzákladnejšia otázka, na ktorú ale mnohí z nás nevedia odpovedať alebo možno len nevedia, ako odpovedať. Na rozohriatí si skontrolujeme svoje baterky a pomenujeme, čo práve teraz cítime.
Možno sa niekedy pristihnete pri tom, že si hovoríte, prečo tie emócie vôbec máme. Sú často také nepríjemné a negatívne, že urobia viac škody ako úžitku. No len si spomeňme na poslednú situáciu, keď sme nečakane emočne vybuchli na ____. Alebo sa mýlim? Video nám pomôže pochopiť, prečo je dôležité vedieť, čo sú to emócie, na čo nám slúžia a aký dôležitý pre nás majú význam. Z výskumu vyplýva, že čím viac o emóciách vieme, tým schopnejší sme pri práci s nimi. A to predsa všetci chceme.
Prečo niekedy reagujeme zbrkle a niekedy sme „v pohode“ dlhšiu dobu? Poďme si ujasniť, aký je rozdiel medzi emóciami a náladami.
Honba za výkonom a nedostatok odpočinku vyvolávajú stres a množstvo príjemných aj nepríjemných emócií. Prináša so sebou pocity viny, zahltenia a frustrácie, prečo nemôžeme byť aspoň chvíľu v pohode. Takto to vidíme my. Čo sa deje za oponou pociťovaného stresu? V tomto diele kurzu psychológie online si povieme, ako využívať stres pre seba a nie proti sebe.
Tipnite si, ako dlho by trvala emócia, keby sme sa jej nesnažili vyhnúť. Máte svoj tip? Odpoveď sa dozviete vo videu aj s konkrétnym cvičením „využi medzeru“, ako sa nenechať pohltiť emóciou, keď príde.
Zlé, niekedy nami nazývané "negatívne" emócie by sme predsa cítiť nemali. Myslíš si to aj? Pozitívne naopak vítame s otvorenou náručou. V dvadsiatom štvrtom dieli tohto online kurzu psychológie sa dozviete, prečo máme tendenciu škatuľkovať emócie na dobré a zlé, pozitívne a negatívne. Nakoniec zistíme, že to nie je o emóciách samotných, ale o našej reakcii a vzťahu k nim. Tešiť sa môžete na techniku cibule.
„Ja už sa nechcem cítiť ______.“ Chceme byť šťastní, spokojní, mať dobrú náladu a šíriť okolo seba pozitivitu. Zlosť, smútok alebo úzkosť prirodzene nechceme. Emócie a pocity sme sa postupne naučili skrývať a maskovať. Krátkodobo nám stratégia „teraz emóciu nerieš“ pomáha a prináša úľavu. Dlhodobo nám však narúša vzťahy k sebe aj k ostatným. Vo videu poodkryjeme, kedy je v poriadku emócie skryť a kedy nie.
Ovládnuť svoje emócie je najčastejšia zákazka u mňa v psychoterapii. Poďme si na jednoduchých cvičeniach ukázať, ako konkrétne pracovať s emóciou, keď príde. Technika „ja som/ja sa cítim“ a špecifický popis emócií nám pomôže s pomenovaním emócií a následnou prácou s nimi.
Techniku pomenovania emócie už sme si skúsili. Teraz nás čaká ďalšia technika – „tanier emócií“ – vďaka ktorej sa správne naučíme emócie popisovať.
Búdzate niekedy internetom a hľadáte zaručenú radu, ako na emócie, keď ju práve cítite? Použijeme techniku „ako na emócie teraz a tu“.
Vracajú sa vám niektoré emócie späť? Prídete si, ako by ste sa točili v začarovanom kruhu a neviete z neho vyliezť von? Mám pre vás riešenie. Poďme vziať neposednú emóciu na kávu pomocou jednoduchej techniky "S emóciou na kávu".
Emočne vypäté situácie sú náročné. Čo potom, keď na nás druhá strana prenáša ťažké emócie ako je zlosť, naštvanosť, výčitky alebo pocity hanby. V tomto diele psychológie online sa dozviete konkrétne techniky, čo pre seba a pre druhých vo vypätej emočnej situácii môžete urobiť.
Bolí vás niekedy za krkom, v chrbte alebo máte nafúknuté brucho? Aj za tým môžu byť nespracované a nevyriešené emócie, ktoré sa postupne kopia a kopia, ako v papiňáku. Ukážeme si jednoduchú techniku „zajaca“, vďaka ktorej zo seba počas pár sekúnd emócie zotrepeme. Do práce s emóciami zapojíme naše telo.
Poďme si všetky znalosti techník, tipov a trikov poskladať dohromady do jednoduchého kufríka, ktorý si môžeme vziať kamkoľvek so sebou. Na časovej osi emócie nájdeme jednotlivé techniky, ktoré sme si v kurze predstavili.
V poslednom dieli tohto kurzu psychológie online si pripomenieme, na čo pri práci s emóciami nezabudnúť.
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Hodnotenie a komentáre:
Pre pridanie hodnotenia je nutné sa prihlásiť.


jana čížková
14. 12. 2024
Děkuji za moc přínosný kurz. Pomůže zvládat náročné situace člověka i v běžném životě. Jsou zde velmi užitečné rady. Přispěje ke zklidnění a celkovému vyrovnání lidské psychiky. Velmi užitečné.

Jana Radostová
5. 12. 2024
Dobrý den, vážení, v prvé řadě bych chtěla poděkovat za tenhle kurz, za vaše rady a povídání, v dnešní době velice aktuální. Věřím, že bude prospěšný.

Kurzy pro radost
Dobrý den, Jano,
moc Vám děkujeme za krásné hodnocení a Vašich pět…
Zobrazit celý komentář

Renata Kozielová
18. 8. 2024
Díky za rady,budu zkoušet techniky paní Mgr.jelikož si myslím,že přirozeně potřebujeme umět pracovat se svými emocemi.

Mgr. Tereza Hrušková
Dobrý den, paní Renato,
moc děkuji za hodnocení. :) Mějte se hezky,…
Zobrazit celý komentář

Hana Hlávková
10. 6. 2024
S nepříjemnými pocity strachu, nejistoty a stresu se setkáváme denně. Tělesné úzkosti dokážou být opravdu velmi nepříjemné. Děkuji za praktiky, které mohou pomoci k duševní pohodě.

Mgr. Tereza Hrušková
Dobrý den, paní Hano,
moc děkuji za zpětnou vazbu. Jsem ráda, že…
Zobrazit celý komentář
Silvie Venderová
24. 2. 2025
Myslím , že tento kurz je velice přínosný pro každého, kdo chce mít duševni klid a rovnováhu ve svém životě. Je důležité umět pracovat se svymi emocemi a vedět, jak léčit nepříjemné stavy duše.
Kurzy pro radost
Milá Silvie, Vaše hodnocení je jako balzám na duši, děkujeme za pět…
Zobrazit celý komentář
Milá Silvie,
Vaše hodnocení je jako balzám na duši, děkujeme za pět hvězdiček pro kurz „Jak na úzkosti, obavy, stres a emoce“. Je úžasné slyšet, že kurz pro vás byl přínosný a pomohl vám na cestě k psychické rovnováze a uklidnění. 🧘♀️
Umění pracovat se svými emocemi je klíčem k vnitřnímu klidu, zejména v dnešní uspěchané době. Naše duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické, a mít nástroje na zvládnutí stresu a úzkostí je neocenitelné.
Přejeme Vám hodně klidu a duševní rovnováhy.
Víťa z Kurzů pro radost