Odjakživa ste túžili zachytávať krásy okolia na papier, lenže vaše kresbičky nikdy nesklidili očakávaný obdiv. A pani učiteľka odporučila vašim rodičom, aby vás skôr než na výtvarnú zapísali na hudobnú výchovu alebo na športový krúžok. Nie je ale treba vešať hlavu – naučiť sa kresliť alebo maľovať môže každý. Aj keď už ste dávno dospelí.

Jak sa naučiť kresliť alebo maľovať, keď ste odjakživa počuli, že máte talent na úplne iné veci a ste „ztratený případ“? Kde vziať odvahu, keď ste ceruzku alebo štetec nemali v ruke od základnej školy, kde pre vás boli hodiny strávené nad štvrtkou pravým utrpením?

Dobrou správou je, že nemusíte byť rodený Picasso alebo Mucha, aby ste mohli maľovať. Kreslenie a maľovanie sa môže naučiť každý – a ak vás bude taká činnosť baviť a prinášať vám radosť, bude pre vás svet výtvarného umenia čoskoro miestom, kam budete môcť utiecť pred starosťami a stresom. Takže ako začať?

Odhoďte obavy

Zbaviť sa predsudkov voči sebe samému je asi to najťažšie. Ak odjakživa počujete, že kreslenie či maľovanie nie je pre vás, môže sa stať, že vaše sebavedomie vám aj po rokoch bude šeptať, že na to nemáte. Prestaňte ho počúvať!

Chcete vziať do ruky ceruzku či štetec a začať s nimi kúzliť? Tak to urobte! Možno zpočiatku nebudú vaše diela príliš odlišné od výkresov, ktoré ste odovzdávali na základke, ale to predsa nevadí! Chce to čas. Porádne odhodlanie je v tom, ako začať kresliť, to najdôležitejšie.

Ceruzka, papier a tí druhí

V úvahách, ako na kreslenie, vás určite taktiež napadne, že potrebujete poriadnu výbavu. Úprimne povedané, zpočiatku vám bude stačiť obyčajný blok alebo skicár a ceruzka, prípadne vodovky, ktoré si požičiate od svojich ratolestí.

Jasné, môžete zájsť do výtvarných potrieb a nakúpiť si profi výbavu. Třeba vás motivuje k tomu, že u kreslenia a maľovania naozaj vydržíte. Ale ak začnete len so základnými pomôckami a k tým „pokročilejším“ sa dostanete postupne, vôbec nič sa nedeje!




Diela účastníkov kurzu Pavla Michalici „Ako maľovať zvieratá pre začiatočníkov

Pekne si všetko osahať

Ať už sa rozhodnete pre ceruzky či štetce za pár korún alebo tie určené profesionálom, nie je od veci si najprv vyskúšať, ako sa vám s nimi bude kresliť, respektíve maľovať. Ako sa chovajú jednotlivé typy ceruziek, ako si hrať s vodovými či akvarelovými farbami, čo môžete vykúzliť uhlom…

Než zistíte, ako nakresliť napríklad portrét alebo krajinu, osahať si poriadne pomôcky, ktoré vám k obrazu pomôžu. I keby ste mali „vyplýtvať“ skicár na najrôznejšie čiary a abstraktné či geometrické obrazce. Ide skrátka o to, aby ste prenikli do rôznych techník, respektíve aby ste si osahali jednotlivé pomôcky. A taktiež aby ste získali istejšiu ruku pri kreslení základných tvarov.

Inšpirácia, kam sa pozriete

Okrem otázky, ako kresliť, vás určite taktiež napadne, čo kresliť. Sedíte s ceruzkou v ruke nad prázdnou štvrtkou a chýba vám inšpirácia? Potom sa len rozhliadnite okolo seba. Neležal vám na stole hrnček s kávou? Nedojedená desiata? Nemáte na okne rastlinu v kvetináči?

Zkrátka a dobre, pokúste sa zväčšiť čokoľvek, čo vidíte. Nelámte si hlavu, ako sa kreslí ten či onen predmet správne. Proste sa doňho pustite, pilujte ho, kým nebudete spokojní (je úplne normálne, že to zabere niekoľko pokusov). A ak nenájdete potrebnú inšpiráciu doma, vyrazte von.

Od malých krôčkov po veľké

Ak s kreslením či maľovaním začínate, potom si pri prvých pokusoch vyberajte jednoduchšie objekty a témy, ktoré spracujete. Hoci postup kreslenia nemusí byť pre každého rovnaký a niektorým sa môže podariť zložitější obraz hneď napoprvé, vyplatí sa „odškrtávať“ si z pomyselného zoznamu najprv začiatočnícke kresby či maľby.

Ak si na nejaký objekt či techniku bez pomoci netrúfnete, existujú návody na kreslenie a maľovanie na internete. A ak by ste radi radu opravdového odborníka, vyplatí sa nájsť si niektorý online kurz maľovania a kreslenia.

Pod dohľadom odborníkov

Práve najrôznejšie kurzy vám môžu ukázať to, na čo by ste samostudiem kreslenia a maľovania najspíš nepřišli. Odborníci, ktorí ich vedú, vám prezradia najrôznejšie „triky“, ale taktiež vás upozornia na časté chyby, ktorých sa začiatočníci dopúšťajú a ktoré môžu stáť v ceste vášmu neskoršiemu rozvoju v maľovaní a kreslení.

Navyše sa vďaka online kurzom naučíte snáze konkrétne techniky – napríklad ako kresliť pastelkami, ako kresliť karikatúry, ako kresliť pravou hemisférou a prečo by ste sa to mali naučiť. Chcete sa dozvedieť, ako sa naučiť kresliť ceruzkou, ako kresliť tušom alebo suchým pastelem? Túžite maľovať krajinu alebo portréty, radi by ste prenikli do tajov abstraktného maľovania, premýšľate, ako nakresliť akt alebo figúru? Potom sú práve online školenia tou najlepšou cestou. Vždy si ale vyberajte kvalitné kurzy so skúsenými lektormi.
 



Diela účastníkov kurzu Petry Cibulkovej „Kreslenie pravou hemisférou - naučte sa kresliť správne

Na nič nečakajte

Všetko máte nachystané, ceruzky sú orezané, skicár žiari novotou… Skrátka len a len začať. Lenže kedy? Odpoveď je jednoduchá – ešte dnes. Áno, vždy by ste si mali vyhradiť na kreslenie a maľovanie dostatok času, ktorý sa v dnešnej dobe ťažko hľadá. Ale ruku na srdce, koľko času strávite napríklad pozeraním na televíziu alebo na sociálnych sieťach?

Práve túto dobu môžete venovať kresleniu a maľovaniu, ktoré vám prinesie oveľa viac radosti. Pár hodín týždenne teda určite nájdete. Navyše môžete občas zapojiť aj svoje ratolesti, ktorým ukážete, že nie je až tak dôležité, čo o ich výtvarnom talente hovorí pani učiteľka, ale že oveľa dôležitejšie je, keď robia to, čo ich baví.

Pár tipov na záver

  • Schovávajte si všetky svoje kresby a maľby. Budete tak môcť pozorovať, ako sa zlepšujete.
  • Nemajte na seba prehnané očakávania. Že po pár týždňoch nebudú vaše maľby a kresby pripomínať diela slávnych majstrov, je úplne prirodzené. Buďte skrátka trpezliví a radujte sa aj z tých najmenších úspechov a zlepšení. Veď máte byť na čo hrdí!
  • Trénujte, kedykoľvek budete mať chvíľku času. I keby ste si mali len tak „čmárať“ na kúsok papiera v MHD cestou do práce alebo napríklad u televízie.
  • Nebojte sa kresliť si najprv „kostru“ daného obrazu alebo základné obrysy tvarov, z ktorých sa vami ztvárnený objekt skladá. Začínajte hrubými obrysmi, ktoré postupne zdokonaľujte (napr. tienením apod.).
  • Experimentujte – s objektmi kreslenia či maľovania aj najrôznejšími technikami. Poznáte tak, čo vás najviac baví (a čo vám ide) a v čom sa zlepšiť.
  • Nenechajte sa odradiť neúspechmi, potýkali sa s nimi aj tí najslávnejší umelci! Ak budete mať pocit, že „stojíte na mieste“, nechajte si poradiť napríklad prostredníctvom online kurzov kreslenia a maľovania
  • Nemyslite len na to, ako správne kresliť. Výtvarné umenie je spôsob, ako vyjadriť svoju osobnosť. Ak vám kreslenie či maľovanie prináša radosť, ide o techniku až na poslednom mieste.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.