Zatiaľ čo predtým bol v rodine jediný fotoaparát, strážený najčastejšie hlavou rodiny, a každá fotka sa vzhľadom na pouhých 36 snímkov na filme starostlivo zvažovala, dnes má vďaka chytrým telefónom k dispozícii foťák prakticky každý. Samozrejme to, že všetci fotíme, ešte neznamená, že fotit vieme. Čo stojí za profesionálne vyzerajúcimi fotografiami a ako vlastne správne fotiť?

Ak by ste sa radi v umení zachytávať okamihy zdokonalili, máme pre vás niekoľko tipov, ako fotiť.

Chce to začať. Najlepšie hneď.
So závisťou sledujete prácu vyhlásených fotografov a snívate o tom, že raz budete schopní „vyrobiť“ rovnako podarené snímky? Pokiaľ sa do fotenia naozaj nepustíte, navždy zostanete len pri snoch. Mnoho ľudí vlastne ani netuší, ako začať fotiť, a má strach, že sa im nebude dariť. Lenže hovoriť si hneď na začiatku, že vlastne neviete, ako správne fotografovať, je chyba. Veď aj vami obdivovaní profesionáli boli kedysi amatéri ako vy. Len sabrali odvahu a foťák do ruky a pustili sa do práce.

Hurá pre techniku
Aj keď má dnes väčšina z nás foťák doslova v vrecku, ak to myslíte s fotografovaním naozaj vážne, pravdepodobne vás čaká nákup príslušného vybavenia.

Ačkoľvek pre profesionálne fotografovanie môže byť kvalitný fotoaparát nevyhnutný, nesmieme opomenúť revolúciu v oblasti mobilného fotografovania. Dnešné smartfóny umožňujú zachytiť úžasné snímky, a to aj bez rozsiahlych znalostí fotografie. Naučiť sa, ako využiť plný potenciál vášho mobilného telefónu pre fotografovanie, môže byť prvým krokom k profesionálnym výsledkom. Možno by sa vám mohli hodiť dva špeciálne online kurzy, ktoré vás prevedú touto cestou. Prvým z nich je kurz Ako fotiť dokonalé fotky mobilom, vďaka ktorému sa dozviete množstvo užitočných rád a tipov, ktoré vám dopomôžu k skvelým fotkám, takmer nerozoznateľným od fotografií vyfotených zrkadlovkou. Druhý kurz Ako fotiť krajinu mobilom sa zameriava na fotografovanie prírodných scenérií a architektúry. Oba kurzy vás naučia, ako využiť mobilný telefón pre vytváranie ohromujúcich fotografií, nech ste kdekoľvek.

Pre ďalšiu inšpiráciu a užitočné tipy sa neváhajte pozrieť na záznam webinára s fotografom a lektorom Pepom Cvrčkom, kde sa dozviete ešte viac o technikách a trikoch pre fotografovanie mobilom. 

Rozumieť svojmu foťáku…
Túto radu berte doslova. Predpokladom toho, ako sa naučiť fotiť, je naučiť sa dokonale ovládať zvolený fotoaparát. A aj keď čítanie manuálov nepatrí zrovna k vašim obľúbeným činnostiam, tu ho rozhodne nepreskakujte. Nejdem ani tak o to, že by ste prístroj svojou nevedomosťou nejako poškodili, ale bola by škoda nevyužiť jeho potenciál naplno.

Preskúmajte rôzne nastavenia foťáku, prejdite si jeho funkcie. Zistite, ako vyzerajú snímky pri použití rôznych nastavení. Skúste napríklad fotiť na rôzne režimy jeden a ten istý predmet a potom fotky porovnávať. I taká maličkosť vám pomôže lepšie a rýchlejšie preniknúť do schopností foťáku.

…i základným pojmom
K tomu, aby ste prenikli do všetkých tajov svojho prístroja a zistili, ako začať fotografovať, by ste sa mali oboznámiť aj so základnými fotografickými pojmami. Kompozícia, expozícia, clona, ISO, ohnisková vzdialenosť, expozičný čas, hĺbka ostrosti, manuál, automat… Že vám tieto slová vôbec nič nehovoria? Potom je čas na štúdium.

I keď je pre fotografovanie najdôležitejšia prax, bez teórie sa proste neobídete. Zvlášť keď vážne uvažujete nad tým, ako začať profesionálne fotiť. Ak sa vám nechce každý pojem, ktorý sa k foťáku a fotografovaniu vzťahuje, hľadať na Googli, potom sú pre vás skvelým riešením online kurzy. Naučíte sa v nich základy fotenia aj triky, ktoré vaše snímky pozdvihnú na vyššiu úroveň. Vyskúšajte napríklad Kurz fotografovania: Tajomstvá fotografie aneb Ako fotografovať správne, v ktorom vám skúsený lektor a profesionálny fotograf Pavel Fara ukáže, ako sa stať fotografom.

Ideme fotiť. Ale čo?
Od teórie opäť k praxi. Už máte foťák, tak toho poriadne využite! Pýtate sa, čo máte vlastne fotiť? Čokoľvek! Možno zatiaľ neviete, či vás lákajú skôr krajinky, alebo napríklad portréty. A nech sa rozhodnete akokoľvek, vyskúšať by ste mali všetko!

Hrajte sa s najrôznejšími štýlmi či farbami, skúšajte fotiť jeden objekt z viacerých uhlov, skrátka experimentujte a bavte sa. Foťte portréty, momentky, slávnostné udalosti, reportážne fotografie, zvieratá, skúšajte, ako zachytiť pohyb, ako fotiť architektúru alebo prírodné scenérie, ako fotiť detaily či panorámy. Uvidíte, že za chvíľu budete mať v tom, čo vás baví a čo vám ide najviac, úplne jasno.

Čo sa oplatí vedieť
A čo by ste mali taktiež vedieť, nech už sa rozhodnete pre fotografovanie čohokoľvek? Tak napríklad, že:

  • kľúčovú rolu v každej fotografii hrá svetlo;
  • najdôležitejší objekt na fotke by nemal byť v jej strede, ale skôr v tretine;
  • oplatí sa osvojiť si aj pár základných postupov, ako upravovať fotografie;
  • nie je na škodu inšpirovať sa slávnymi fotografmi a pokúšať sa ich napodobniť;
  • fotografia by mala vyžarovať emócie – nech už pozitívne alebo negatívne;
  • fotografovanie je veľmi individuálna záležitosť a nikto vám nemôže diktovať, čo máte a nemáte fotiť;
  • fotografovanie by vás malo predovšetkým baviť, inak výsledok nebude taký, ako by ste si predstavovali.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.