Určite už ste sa s mandalami stretli. Možno ich vnímate ako antistresové alebo relaxačné omaľovánky. Hlavne pre dospelých. Možno vás aj prekvapilo, kde všade ste na ne už narazili. Třeba aj v obchodoch, ktoré nemajú s výtvarným umením nič spoločné.

A možno ste sa aj zarazili, čo na nich niektorí ľudia majú. Poďte o mandalách zistiť niečo viac. Zistíte, čo je mandala, ako sa kreslí a ako mandala funguje. 

Čo je vlastne mandala a ako funguje?

Mandaly väčšina ľudí považuje za inú kategóriu omaľovánok. Ďalší ich považujú za niečo, čo proste do bežného života nepatrí. Zaradzujú ich totiž do kategórie ezoteriky a to ich odrádza. K ich vlastnej škode.

Mandala je predovšetkým nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. A hoci máte možno pocit, že patrí len do Indie alebo Tibetu, mandaly sa používali od pradávna aj v našej kultúre. Ako to? 

Mandala totiž v preklade znamená kruh a taktiež ornament alebo oblúk. Slovo mandala pochádza zo sanskrtu, ale ornamenty a kruhové vzory nájdeme aj v kresťanstve. Kruhové vzory už od staroveku symbolizujú myšlienku, že život nikdy nekončí a všetko je prepojené. Kruhové sú rotundy aj obrazce nachádzajúce sa v rozetových oknách, kruhových bludiskách na podlahách katedrál i kupole kostolov. 

Pre niekoho je mandala a jej tvorenie spôsobom meditácie, pre iného naozaj len „obyčajná“ relaxácia. Pre ďalších sú mandaly niečo ako „liek“, niečo, čo ich podporilo pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. 

Mandalu do západnej kultúry vnesol predovšetkým psychológ C. G. Jung. Uvádza sa, že počas výskumu u duševne chorých pacientov zistil, že keď jeho pacienti maľujú sériu tibetských mandál (jednoducho guľaté obrazy), zlepšuje sa im zdravotný stav. Pripisoval to tomu, že vo svojich obrazoch nevedome vyjadrujú, čo ich trápi. 

Takto teda Jung objavil „liečivú“ schopnosť guľatých obrazov a stal sa prvým propagátorom kreslenia a vymaľovávania mandál v Európe. A aj vďaka nemu sa mandala postupne dostala do interiérového dizajnu a stala sa taktiež motívom omaľovánok pre dospelých

Ako teda mandala funguje? Uvádza sa, že má silný vplyv na naše nevedomie. Pri jej tvorbe aj len pri pouhom pozorovaní mandaly údajne dochádza k upokojeniu duše a získaniu vnútornej rovnováhy. Už ste to tiež zistili? Ak ešte nie, vyskúšajte si to a odpovedzte si na to sami. 

Jak na jednoduché mandaly?

Na kreslenie mandál alebo ich vymaľovávanie nie je vôbec nič zložité. Navyše sa mandaly nemusia „len“ kresliť alebo len vyfarbovať. Dajú sa vytvárať celou radou techník a práca s nimi nie je vôbec jednotvárna. Naopak, je veľmi kreatívna a zjednodušene sa dá povedať, že neexistuje pokažená mandala. 

Je pravda, že práca s mandalami má dnes iný rozmer než ten pôvodný, ale to nie je vôbec na škodu. Ak nájde niekto vo tvorení mandál záľubu, hľadá sám seba, svoj vnútorný svet a rozvíja svoj potenciál. Nachádza radosť z tvorenia, spoznáva, čo všetko dokáže. Pri tvorení si oddýchne, nájde svoj pokoj.

Môžete začať s jednoduchými šablónami, omaľovánkami a alebo sa môžete pustiť do ich tvorby s výtvarníčkou Jaroslavou Bártovou v jej kurze Mandaly pre radosť - omaľovánky pre dospelých.
Ako sa kreslí mandala
.

Jak už je zmienené vyššie, kreslenie a tvorenie mandál môže byť nesmierne rozmanité a tvorivé. Mandaly sa dajú rôzne strihávať, dokresľovať, dolepovať. Mandala a jej pravidelnosť sa dokonca môže využiť aj pri výučbe geometrie alebo výtvarnej výchovy.

Kludne môžete vziať tanierik, obkresliť si ho na papier a potom do kruhu kresliť čokoľvek vás napadne. Môžete využiť šablóny alebo rôzne kruhové tvary. Pri tvorbe nie je vôbec potrebné hľadať žiadny skrytý význam ani poslanie. Tvorbu mandál berte ako kreatívne tvorenie a seba vyjadrenie. 

Nemusíte sa zaoberať významom farieb alebo tvarov. Dôležité je, že tvoriť mandalu môže každý. Nezáleží na veku ani na tom, či ste alebo nie ste výtvarne príliš zdatní. Proste tvorte, vypnite tú analytickú časť mozgu a odpočiňte si. Je to aktívny odpočinok, pri ktorom sa ponorením do tvorby takzvane vyčistíte hlavu. 

Jaroslava Bártová vo svojom kurze radí: „Ak nemáte čas, je dobré začať menším formátom a hotový obrázok umiestniť na miesto, kde ho často uvidíte. Získate z neho veľa energie do ďalšieho tvorenia. A že sú mandaly naozaj výborným pomocníkom aj pri relaxácii alebo iných problémoch, už som zistila pred rokmi.”

Jak může mandala fungovat ve smyslu terapie nebo při diagnostice?

Ak vás zaujíma aj ten skrytý význam mandál, môžete skúmať tvary alebo farby, ktoré ste vo svojich mandalách použili. Môžete kresliť alebo tvoriť mandaly aj ako nástroj úľavy pri rôznych ťažkostiach. Proste sa zo svojich pocitov a starostí „vymaľujete“. 

Pri hlbšom štúdiu alebo rozbore viacerých mandál môžete objaviť skryté problémy a pomocou ďalšieho kreslenia ich aj riešiť. Môžete si dokonca robiť poznámky, ktoré vám pomôžu viac spoznať samých seba. 

Jaroslava Bártová sa dokonca pokúsila vysledovať, ako mandaly pomáhajú ako podporná terapia pri zdravotných problémoch.

Podporná terapia po mŕtvici

Jaroslava začala s pani, ktorá prodělala mozgovú mŕtvicu, pracovať s mandalami. Sledovala, ako sa pani zlepšovala uchop pastelky, tlak, i to, ako sa jej pri tvorbe spresňovala kresba. Začali s málo členitými mandalami, napríklad len na 8 dielikov a propracovali sa postupne k menším detailom. Vďaka tomu sa pani rozhýbali aj ďalšie prsty. 

Pre zapojenie celého mozgu Jaroslava pre pani vytvorila aj mandalu s jednoduchou tajenkou na doplňovanie. Predtým pani o nič nemala záujem, postupne sa jej ale vrátila radosť do života. 

Podporná terapia pri psychických problémoch

Jaroslava Bártová hovorí: „Ozvala sa mi aj pani, ktorej pravidelne rozosielam svoje mandaly na vyfarbenie, že jej aj manželovi pomohli psychicky zdolať obdobie ťažkej choroby. Rovnaký prípad mám aj vo svojom blízkom okolí. 

Navštívila som niekoľkokrát skupinu tých, ktorí prešli onkologickým ochorením. Predstavila som im mandaly. Niektorí si k nim našli cestu a pracovali s nimi ďalej. Niektorí od mandál „presedlali“ na omaľovánky, pre niekoho boli dôvodom na spoločné posedenie a popovídanie o tom, ako tvoria.

Jedna stará pani mi povedala, že sa jej vrátila chuť k životu, pretože myslela, že už nebude môcť nič robiť. Obrázky dá na výzdobu nemocnice a je rada, že ešte môže byť užitočná. Vyfarbovanie zvláda aj s miernym hendikepom uchopu výborne.”

Podporná terapia u detí i seniorov

Do kreslenia mandál sa radi zapoja v školách aj deti, ktoré inak odmietajú kresliť s tým, že to nevedia. U seniorov zase môže tvorenie mandál priniesť nový koníček a zábavu.

Jaroslava Bártová radí: „Seniori sú často obmedzení bolesťami kĺbov alebo zmenšenou pohyblivosťou. Potom je pre nich vhodný darček vo forme kurzu, omaľovánok alebo výtvarných potrieb. Niekoho práca unaví natoľko, že ju ani nedokončí. Dôležité je, aby sa k nej sám od seba chcel vrátiť.

Preto odporúčam mandalu umiestniť do izby, kde starší človek trávi väčšinu času. Na nástenku alebo do klipu, aby sa dala vymeniť, až vyfarbí ďalšie. Môžete sa spolu aj dohodnúť, komu potom mandaly ako darček dá. Či vnúčatám, opatrovateľkám alebo si z nich urobí vlastnú zbierku.”

Mandala ako darček

Ak nechcete tvoriť mandaly „len tak“, môžete ich použiť v nejakej forme ako darček. Taký darček poteší a nezriedka aj riadne prekvapí. Hotové obrázky mandál môžu slúžiť ako obrázok na stenu, motív na hrnček, tašku, potlač na tričko, podložku pod hrnček, stojan na ceruzky, ale napríklad aj závesnú dekoráciu alebo magnetky.  

A na záver ešte pár slov od Jaroslavy, ktorá vás naučí tvoriť mandaly vo svojom kurze: „Verím, že aj vo vašom okolí je niekto, kto mandaly ešte možno ani nepoznal, ale môžu mu pomôcť. Ukážte mu ich alebo mu nejakú dajte ako darček. Buď od vás vlastnoručne vyrobenú alebo takú, ktorú si môže dotvoriť sám.”

A my k tomu dopĺňame… alebo mu rovno darujte darčekový poukaz na kurz Mandaly pre radosť - omaľovánky pre dospelých. ;)

Váš tím Kurzov pre radosť
v spolupráci s výtvarníčkou Jaroslavou Bártovou
 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.