Objavíme kúzlo techniky zvané Kanzashi - textilné kytičky, kde sa spolu naučíme vyrábať krásne a jedinečné textilné šperky zo zbytkov látok z najrôznejších materiálov, ktoré zvládne naozaj každý. Kanzashi je technika výroby textilných kytičiek zo zbytkov látok, ktorými môžeme ozdobiť svoje šaty alebo napríklad kabelky. Môžu sa použiť tiež ako výzdoba interiérov alebo ako krásne textilné šperky, brošne, spony a čelenky.
V kurze Kanzashi - textilné kytičky sa naučíme vyrábať skvelé dekoratívne kytičky z tých najmenších zbytkov látok, ako sú bavlnené látky, satén, džínovina, tyl, dekoračné a štruktúrované látky alebo napríklad organza. Štýlovo nimi ozdobíte vankúšiky, závesy alebo truhlíky s kvetinami. Jedná sa o techniku Kanzashi, ktorá pôvodne podľa jej názvu vychádza zo starých japonských tradícií. V minulosti sa jej zaoberali najmä Gejše
(zobraziť celý popis kurzu)
Budeme spolu na začiatok tvoriť kytičky predovšetkým z bavlnenej látky, ktorá je dostatočne pružná a veľmi vhodná na použitie najmä pri prvých krôčikoch zvládania techniky. Aby sme si všetky látky mohli správne nastrihať, neobídeme sa bez naozaj ostrých nožníc. Ak ich ešte nemáte, určite si ich dopredu zaobstarajte.
Klasické špendlíky využijeme pri zafixovaní tvaru látky, k úpravám stredu kytičiek tavnou pištoľou, nemôže chýbať ani ostrá ihla a samozrejme niť. Na tú budeme krok za krokom postupne navliekať jednotlivé okvetné lístky. Veľmi užitočnými pomocníkmi budú aj okrem iného pinzeta a klieštičky, ktoré nám mnohokrát uľahčia prácu a čas od času sa naozaj hodia.
Dozvieme sa, ako si pripraviť okvetné lístky pre techniku Kanzashi, pre ktorú sú typické práve textilné kytičky. Naučíme sa strihať látky do rozličných tvarov a rôzne ich prekladať tak, že budú kvety tisíckrát iné. Základom kytičiek sú jednotlivé trojuholníčky, ktoré niekoľkokrát prekladáme. Naučíme sa, ako tvoriť krídla a malé šípky.
Základné okvetné lístky si pripravíme zo štvorcovo nastrihanej látky prehýbanej do základných trojuholníkov a následne zase ďalej prekladáme a fixujeme špendlíkom. Ďalším príkladom je opäť výsledná malá šípka vychádzajúca z pôvodného štvorca prekladaného až do výsledného ostrého hrotu.
Japonci sú majstri na podobné techniky a rôzne origami. Metód Kanzashi pre tvorbu textilnej kytičky i samotných variant, ako poskladať látku pokaždé inak, je naozaj nepreberné množstvo. Akonáhle zvládnete základy a popustíte uzdu vašej fantázii, prídete možno aj na spoustu ďalších vlastných spôsobov, ako látku poskladať.
Po príprave okvetných lístkov sa spolu pustíme do kompletovania kytičiek. Jeden po druhom postupne navlečieme na niť a voľné odstrihnuté konce po oboch stranách budeme zväzovať ihneď po srovnaní jednotlivých lístkov do jedného smeru. Prekrížime nite a uzol trikrát obtočíme a utiahneme.
Nakoniec za pomoci tavnej pištole vytvoríme pekný stred, kam môžeme prilepiť malinkú kúpenú kytičku. Svoje dielo dokončíme, keď zo zadnej strany kvet vycpeme odstrižkami a začistíme ich kúskom vybranej látky. Za pomoci našich video kurzov Kanzashi - textilné kytičky sa spolu všetko dokážeme naučiť.
V kurze Kanzashi - textilné kytičky získame návody na vytvorenie nádherných doplnkov a ozdôb zo zvyškov látok a naučíme sa:
- rôzne varianty a tvary kytičiek pre dekoráciu
- ako pracovať ďalej s kytičkami a kam ich používať
- spona do vlasov zo dvoch farieb a spôsob upevnenia na brožový špendlík
- dvoubarevné kytičky s úzkymi a dutými okvetnými lístkami
- čelenka do vlasov a jej zdobenie z materiálov, ako je satén, dekoračná látka alebo štruktúrované plátno
- kytičky z džínového materiálu rôznych odtieňov a ozdoba na kabelku
- kytičky pre slávnostné príležitosti z tylu a z lesklej priesvitnej organzy
- tkáčstvo na kolíkovom stave a pletenie krásnych koberečkov
Lektorkou kurzu Kanzashi - textilné kytičky je Jaroslava Marková, ktorá nás naučí, ako využiť aj tie najmenšie zbytky látok a vytvoriť z nich kúzelné kytičky. Akonáhle zvládneme techniku ich tvorby, zrodia sa v našich rukách prekrásne textilné šperky, brože, spony, čelenky alebo ozdoby kabeliek či krásne dekorácie interiérov. Nepotrebujeme zháňať žiadne zvláštne vybavenie a môžeme sa rovno pustiť do dobrodružstva tvorby.
Věra Čížkovská
2. 9. 2024
Děkuji paní Markové za názornou ukázku techniky výroby látkových kytiček. Je to jednodušší než se na první pohled zdálo. Hezký nápad na zajímavý dáreček.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Věro!
Děkujeme vám za vaše hodnocení. 😊 Jsme rádi, že se vám kurz výroby látkových kytiček líbil a že vám připadal jednodušší, než se zdálo. Skvělé, že jste našla hezký nápad na zajímavý dárek!
Potěší nás, když nám dáte vědět, jaké kytičky jste vytvořila a jaké další techniky vás zaujaly.
Pavel z Kurzů pro radost