Drôtovanie je stará remeselná technika, ktorá kedysi slúžila hlavne k opravám popraskané keramiky, drôtovaniu hrncov a iných nádob. Proste k výrobe ryze praktických vecí predovšetkým do domácnosti. Napriek tomu ale nepostrádala krásu a zdobnosť. Snáď práve preto je aj dnes stále obľúbená. Kde ale nájsť návody na drôtovanie? Návody pre začiatočníkov alebo aj na zložitejšie výrobky z drôtov?

V tomto článku nájdete návod na drôtovanie malého motýlika aj všetko dôležité, čo potrebujete vedieť do začiatkov práce s drôtom. A hlavne dostanete aj tip, kde sa môžete naučiť drôtovanie krok po kroku. Jednoducho online pri sledovaní videí.

Ale začnime pekne od začiatku.
 



Fotky výrobkov od účastníkov kurzu Kajjky Hátleovej „Drôtovanie pre začiatočníkov”.

Čo všetko možno vyrobiť drôtovaním?

Spôsobov drôtovania existuje naozaj mnoho. A vecí, ktoré sa z drôtov môžu vyrobiť, je ešte viac. Môžete pracovať s jemnými drôtikmi a tvoriť nežnú krásu šperkov. Alebo siahnuť po silných drôtoch a vyrábať napríklad mísy, lustry či veľké dekorácie

Čo budete pre drôtovanie potrebovať? Drôty!

Pochopiteľne že drôty, ale aké? Na trhu je k dostaniu mnoho druhov drôtov a nie všetky sú vhodné na všetko. Drôty medené  sú mäkké a poddajné a veľmi dobre sa s nimi drôtuje. Sú však vhodné skôr pre jemné menšie drôtovanie, pretože nemajú dostatočnú pevnosť.

Medené drôty sa predávajú v mnohých priemeroch. Takisto ich môžete zakúpiť buď surové, nelakované a tie sú vhodné v prípade, že výrobok máte v úmysle patinovať sulfídom amónnym, alebo tie s povrchovou úpravou – lakované či pokovené. 

Drôty hliníkové sú takisto veľmi dobre tvarovateľné, ale zároveň veľmi krehké a pri opakovanom ohýbaní sa často lámu. Výhodou je, že ich dostanete v mnohých krásnych odtieňoch.

Drôty železné žíhané čierne sú vhodné na drôtovanie väčších projektov. Sú tvrdé a pracuje sa s nimi zložitejšie, ale hotové výrobky sú veľmi odolné. Pri práci s týmito drôtmi je treba myslieť na konečnú povrchovú úpravu výrobkov, čo môžete urobiť buď olejovaním, žíhaním alebo lakovaním.

Drôty pozinkované sú väčšinou veľmi pevné, majú strieborný vzhľad a je vhodné ich voliť napríklad pre výrobky, ktoré budú vystavené poveternostným vplyvom.

Existuje ešte mnoho ďalších druhov drôtov. V podstate sa dá drôtovať s akýmkoľvek drôtom, ktorý dokážete úspešne tvarovať. Zmienila by som možno ešte drôty z chirurgickej ocele, ktorým sa takisto hovorí zubárske a ktoré majú tú výhodu, že šperky z nich vyrobené sú stopercentne antialergénne.
 



Fotky výrobkov od účastníkov kurzu Kajjky Hátleovej „Drôtovanie pre začiatočníkov”.

Pomôcky na drôtovanie - kliešte

Na drôtovanie samozrejme potrebujete kliešte. Kliešte štípacie a podľa sily drôtov potom buď kliešte maličké bočné alebo kliešte na káble či veľké pákové na veľmi silné drôty.

Takisto potrebujete takzvané kombinačky neboli kliešte kombinované – to sú tie, čo majú na čeľustiach ryhovanie a majú aj štípaciu časť. Podľa sily drôtov zvoľte aj ich veľkosť.

Z klieští sú ďalej potrebné ešte kliešte ketlovacie, ktoré majú okrúhle čeľuste a používajú sa k výrobe krúžkov.

Pomôcky na drôtovanie - ostatné

Ďalšie pomôcky sú potrebné podľa druhu drôtovania. Existujú rôzne formy na drôtovanie, ale všeobecne sa dá povedať, že ako forma k ohnutiu drôtu môže slúžiť čokoľvek, čo má správny tvar. Kružky sa dajú stáčať na pletených ihliciach, veľké kolesá môžete naohýbať napríklad pomocou hrncov.

Aké existujú výplety? Čo sú základné zručnosti?

Je pomerne ťažké dať všeobecný návod na všetky drôtovania. Existuje však niekoľko základných výpletov, napríklad pre drôtovanie nádob: výplet smyčkový, výplet šesťuholníkový a výplet štvorcový.

Výplet smyčkový sa používa na drôtovanie fliaš i drobností,  ako sú napríklad vajíčka či kamienky. Hovorí sa mu šité čipky.



Výplet šesťuholníkový sa používa najviac k drôtovaniu nádob, ako sú mísy, kvetináče či džbány.

 

Výplet štvorcový je najviac používaný takisto na nádoby. Napríklad pri drôtovaní hrnkov a kvetináčov. 



K základným zručnostiam, ktoré potrebujete pre drôtovanie poznať, patrí okrem výpletov aj znalosť:

  • ako drôt tvarovať a stáčať,
  • ako robiť ostré uhly, spirálky, smyčky atď.

Drôtovanie chce grif a samozrejme najlepšie je to pochopiteľne vidieť a vyskúšať. Každý výrobok má svoj postup a jeho výroba obsahuje malé fígle, ako sa s drôtom dohodnúť, aby poslúchal a tvoril presne to, čo si prajete. 

Viac, než ďalšie čítanie o drôtovaní, vám preto dá určite skúsenosť. Skrátka vziať drôt, kliešte a vyskúšať to. Môžete to vyskúšať podľa môjho videokurzu Drôtovanie pre začiatočníkov a neskôr aj Drôtovanie pre pokročilejších.

Tu vám pridám ešte jeden konkrétny návod na drôtovanie motýlika. Užite si predovšetkým radosť z tvorenia... veď tvorenie má byť hlavne radosť.

Návod na drôtovanie motýlika


Čo budete potrebovať (materiál)?

Potrebujete v podstate akýkoľvek drôt, ktorý dokážete tvarovať. Podľa jeho pevnosti následne zvolíte veľkosť motýlika. Všeobecne platí, že čím mäkší drôt, tým menšieho motýlika možno úspešne vyrobiť. 

Tento návod na drôtovaného motýlika je na malý prívesok na krk. Preto je naň použitý lakovaný medený drôt (1 mm silný) a pre výplet je použitý takisto medený lakovaný drôt (0,4 mm silný).

Ďalšie pomôcky:

Kliešte malé kombinované a kliešte malé štípacie (oboje ľahko kúpite v akomkoľvek hobby markete alebo výtvarných potrebách).

Postup:

  1. Pripravte si cca 30 cm dlhý drôt a v polovici ho prehnite. Pri ďalšej práci držte drôt prehnutím dole a konce drôtov hore tak, aby tvoril tvar písmena „V“.
  2. Nyní pracujte najprv jednou a potom druhou polovinou drôtu. Vezmite koniec drôtu a vytvarujte najprv horné krídlo a potom hneď protilehlé spodné krídlo motýlika. Ohýbaný drôt pri tom vytvorí osmičku.


     
  3. V mieste, kde sa ohýbaný drôt skríži s pôvodným ohnutím, urobte otočku, ktorá spojí všetky drôty dohromady.


     
  4. Rovnakým spôsobom vytvorte aj druhé dve krídla.
  5. Potom pridajte ešte po jednej otočke okolo stredu každým drôtom. Konce drôtov veďte medzi horné krídla. Budú tvoriť tykadlá motýlika.


     
  6. Konce oboch drôtov skráťte na rovnakú dĺžku a na ich koncoch stočte malé spirálky. Tým je hotový základ motýlika a môžete začať vypletať. 


     
  7. Pripravte si tenký drôt dlhý cca 1,5 m a v polovici jeho dĺžky ho namotajte na stred motýlika.
  8. Opäť pracujte najprv jedným a potom druhým koncom drôtu.
  9. Spôsobov, ako vypletať krídla, je viac. Najjednoduchšie je nepravidelné preplétanie zo strany na stranu. Proste len tak cik-cak. Len nezabudnite, že pri každom krížení slabého výpletového drôtu so silným drôtom kostry je nutné urobiť slabým drôtom na kostre aspoň jednu až dve otočky. 


     

Prajem vám zo srdca, aby sa vám drôtovanie darilo!

Kajjka Hátleová 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.