Každý z nás sa niekedy v živote bál. O svojich blízkych, o zdraví, ale napríklad aj o svoj život. Cítiť strach je úplne prirodzené. Niekedy nás však zahltí natoľko, že netušíme, ako sa ho zbaviť, ani ako svoj strach zvládnuť. To, ako s takýmto strachom pracovať, vám načrtne tento článok.
Ako prvý krok môžete vyskúšať si úplne jednoducho svoj strach priznať. Ideálne to vyslovte nahlas, môžete napríklad povedať: Uff, zase mám strach z toho a z toho. Je mi to nepríjemné, ale proste to tak je. Niekedy len toto vyhlásenie stačí, aby strach tak nejako prirodzene odplynul.
Niekedy je však potrebné sa svojím strachom viac pracovať - pozrieť sa naň a zistiť, odkiaľ pramení. Potom sa z toho dá vytĺcť napríklad aj niečo, čo vám bude ku prospechu. So strachom sa totiž dá pracovať rôzne. Napríklad tým, že si budete so svojím strachom rozprávať. Prípadne si ho môžete predstaviť ako postavu, ktorej píšete list.
Ako pracovať so strachom
Vlastne sa dá povedať, že si zo strachu môžete urobiť takého sebekouča. Proste sa ho v duchu pýtajte, čo vám chce ukázať. Zkúste zistiť, prečo tu je a čo máte urobiť preto, aby zmizol. Najprv ho však môžete skúsiť predýchať.
Dýchejte
V prvotnej chvíli, keď sa do vás strach zakusne ako doga, skúste dýchať. Dýchajte skôr do brucha a dozadu do chrbta - takému dýchaniu sa hovorí bráničné dýchanie. Prirodzene tak dýchajú malé deti. Väčšina dospelých však už dýcha skôr len do hrudníka a často aj veľmi povrchne.
Rozprávajte sa so svojím strachom
K dýchaniu potom pridajte rozhovor so svojím strachom. Kľudne si svoj strach pomenujte, pán Smutný alebo jednoducho pán Strach. Možno vám vaše podvedomie v podobe pána Stracha ukáže cesty, ako sa strachu zbaviť alebo ako sa práve teraz zachovať, čo zmeniť a podobne. Ak si nie ste istí, či „uslyšíte“ správnu odpoveď, môžete si svoje strachy a dôvody pre ne zapísať. Možno zistíte, že dôvody vášho strachu sú vlastne prkotina.
Prípadne napíšte svojmu strachu list:
Milý pane Strachu,
bojím sa, pretože situácia nie je práve ružová a ja by som mohol stratiť prácu. Síce ma môj šéf chváli a viem, že si ma váži, ale čo ak sa situácia u nás vo firme zmení? Čo myslíte, môže sa zmeniť, alebo sa bojím zbytočne?
Je niečo, čo teraz môžem urobiť pre to, aby som mal prácu istú? Že áno? Čo to teda je? Môže to byť napríklad to, že poviem šéfovi konečne ten svoj nápad k nášmu projektu? To znie vlastne dobre. Dobre a čo ešte môžem urobiť pre to, aby som sa Vás pane Strachu mohol zbaviť? Že si Vás už nemám všímať?
Možno vám príde divné si rozprávať alebo si dopisovať so strachom. Kľudne si môžete ale vyskúšať napísať aj list z pozície pána Stracha a možno budete prekvapení, čo všetko zistíte.
Prípadne si môžete pokladať len stále dokola jednu jedinú otázku: Čo sa stane, až sa naozaj stane to, čoho sa bojím? Postupne potom budete získavať odpovede, až sa zrazu dostanete do bodu, kedy si zákonite musíte odpovedať: Nič. Nestane sa už vôbec nič.
Ten rozhovor môže vyzerať napríklad takto: Čo sa stane, ak naozaj prídem o prácu? Budem musieť ísť na úrad práce a budem mať problém uživiť rodinu. Čo sa stane, ak neuživím rodinu? Budeme musieť žiadať o dávky a budem sa strašne hanbiť.
Čo sa stane, keď budem musieť žiadať o dávky a nedostanem ich? Asi sa pôjdeme pásť alebo si budeme musieť požičať od rodičov. Čo sa stane, keď si budeme musieť požičať od rodičov? Asi nič, tie peniaze nám požičajú. A aj keď sa budem hanbiť, tak aj tak budem hľadať novú prácu a postupne im to zase splatím.
I vďaka takémuto vnútornému rozhovoru sa vám môže uľaviť.
Ako sa zbaviť strachu
Spisovateľ, motivátor a rečník Ivo Toman, ktorý trpí Touretteovým syndrómom, zase v kurze Ako sa zbaviť trém a strachov hovorí, že je dôležité sa nielen zbaviť strachu, ale aj získať odvahu vyjsť zo zaužívaných koľají.
Hovorí, že strach ovplyvňuje život každého z nás a že keď ho prekonáme, získame väčšie sebavedomie. A práve to, ako sa zbaviť strachu a získať väčšiu odvahu a sebavedomie vás Ivo Toman učí aj na Kurzoch pre radosť v týchto dvoch kurzoch:
V kurze Debordelizácia hlavy - zjednodušte sa k úspechu zase uvádza, že naprostá väčšina vecí, ktorých sa bojíme, nikdy nenastane. Bojíme sa teda obvykle zbytočne. Len zhruba osem percent vecí (čo je len jedna dvanástina), ktorých sa bojíme, niekedy môže nastať.
Naopak ale štyridsať percent situácií, ktorých sa bojíme, nikdy nenastane a dokonca ďalších tridsať percent sa týka záležitostí, ktoré sa stali už niekedy v minulosti. Tým pádom nie je potrebné ich riešiť a tudíž sa ich ani báť.
Náš strach môže byť ale pre telo natoľko veľkým stresom, že naštartuje psychosomatické procesy v tele. Z stresu sa potom môžu rozbehnúť aj zdravotné problémy. Preto je tak dôležité sa naučiť so strachom pracovať a zvládať stavy s ním spojené.
Jak zvládnout strach za pomoci spánku, jógou nebo meditací
Niekedy za to, že sa veľmi bojíme, môže len prebytok stresu a nedostatok spánku. Pre upokojenie môže pomôcť už spomínané dýchanie - bráničné dýchanie alebo napríklad aj jogový dych. Prípadne jogový spánok, ktorý sa nazýva joga nidra.
Veľkú úlohu v tom, ako zvládať strach, môže zohrať aj meditácia. Ak vám meditácia vôbec nič nehovorí a predstavujete si pod ňou jogína, ktorý sedí v pozícii lotosového sedu v tichej miestnosti alebo v prírode, robí óm, možno vás prekvapí, že meditovať ide aj inak.
Napríklad v električke alebo hlučnej miestnosti! Ako je to možné? To vám v kurze Meditácia jednoducho a prakticky vysvetlí lektor a učiteľ védskej meditácie Tomáš Reinbergr. Vďaka védskej meditácii, ktorá naozaj nie je o ómovaní, sa naučíte uvoľniť stres a zlepšiť tak svoje zdravie i spánok.
Ak sa vám však na vašich úzkostiach a strachu čokoľvek nezdá, určite vyhľadajte odbornú pomoc. Psychológa alebo psychoterapeuta. Takáto starostlivosť je dôležitá a má svoje miesto aj v našich životoch. Veď aj tie najväčšie svetové hviezdy alebo športovci svojho terapeuta majú a učia sa so svojimi strachmi, úzkosťami a depresiami pracovať.
Ak však cítite, že vaše strachy nehraničia s panickými atakmi alebo depresiami, vyskúšajte tu spomenuté tipy alebo kurzy, ktoré vám dokážu pomôcť.
Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!
Diskusia
Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:
Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.