Ako začať hrať na gitaru? Okrem spomínaného hudobného nástroja a niekoľkých ďalších maličkostí budete potrebovať hlavne odhodlanie a spočiatku aj trpezlivosť. Áno, možno vás po prvých pokusoch budú bolieť brieška prstov, vaše prvé tóny najskôr nebudú znieť tak, ako by ste si predstavovali, a budete chcieť uložiť gitaru niekam do kúta. Ale to by bola škoda. Ostatne ani tí najväčší koncertní majstri či rockové hviezdy spočiatku netušili, ako sa hrá na gitaru. Ale mali pevnú vôľu a nadšenie, vďaka ktorým sa stali legendami. Takže ako sa naučiť na gitaru?

Jak vybrať gitaru

Je jasné, že prvé, čo budete musieť urobiť, je zaobstarať si gitaru. Lenže akú? Obecne sa dajú gitary rozdeliť na tri základné typy – klasické (niekedy sa im prezýva „španielky“), akustické (tie sa delia na ďalšie typy) a elektrické. Ponechajme stranou elektrické gitary, u ktorých je rozdiel jasný už z názvu, rozdiel medzi klasickou a akustickou gitarou spočíva predovšetkým vo forme a používaných strunách. Na „španielku“ sa natiahnu struny nylonové, na akustickú iba kovové.

Ak ste v hraní úplným nováčikom, iste premýšľate, ako vybrať gitaru pre začiatočníka. Najčastejšie sa odporúča gitara klasická, a to ako deťom, tak dospelým. Spousta ľudí pri „španielke“ už zostane, ostatne pri táborákoch apod. sa stretnete najčastejšie práve s ňou. Býva rovnako najlacnejšia. S výberom konkrétneho modelu si nechajte poradiť v obchode.

Vybavenie pre hru na gitaru

Čo ďalšie sa oplatí zaobstarať, ak ste sa rozhodli naučiť hrať na gitaru?

Ladička

K samotnému hudobnému nástroju sa oplatí zaobstarať ladičku, predovšetkým ak ste vo svete gitár začiatočník. Najjednoduchšie je samozrejme používať elektronickú ladičku (stačí si len vybrať typ, ktorý vám bude vyhovovať). Ukáže vám totiž pomerne presne, ako moc sa odchýlite od požadovaného tónu. Ďalšou možnosťou sú najrôznejšie mobilné aplikácie, ktoré sa pre ladenie používajú. U nich ale počítajte s nižšou presnosťou, predovšetkým ak nemáte kvalitný mikrofón. Ako naladiť gitaru bez ladičky? Najsnáze podľa iného nástroja, ak ho máte k dispozícii. Ak nie, potom sa budete musieť spoliehať iba na svoj sluch. Ak ste ale v hre na gitaru úplným nováčikom a samoukom, nemusí sa vám to podariť.

Struny

Nezbytnou výbavou ku gitare sú náhradné struny. Ako vybrať struny na klasickú a akustickú gitaru? K dispozícii máte dva základné typy – nylonové a kovové. Prvne menované sa odporúčajú práve začiatočníkom – sú mäkšie a toľko neškrabú do prstov. Majú taktiež o niečo jemnejší zvuk a používajú sa na klasickú gitaru. Kovové struny zabezpečia zvuk o niečo výraznejší, ničmenej počítajte s tým, že ak nie ste zvyknutí hrať, budú vás od nich v prvých lekciách bolieť brieška prstov oveľa viac. Ďalším kritériom, ako vybrať struny na gitaru, je ich hrúbka. Mäkšie struny sú opäť vhodnejšie pre začiatočníkov. Vzhľadom k tomu, že o type strún môže rozhodovať aj konkrétny druh gitary (zcela samostatná problematika potom je, ako vybrať struny na elektrickú gitaru), oplatí sa poradiť sa s odborníkom v obchode.

Trsátko

Trsátko slúži k drnčaniu na kovové struny (nie nylonové). Vďaka trsátku je zvuk gitary výraznejší a hlasnejší. Zjednodušene povedané ide o kúsok plastu v tvare trojuholníka so zaoblenými rohmi. Typicky sa drží medzi palcom a ukazovákom a prechádza sa ním po strunách. Na trhu nájdete rôzne veľkosti trsátok, líšia sa taktiež ich tvrdosťou či hrúbkou. Výber záleží predovšetkým na type gitary a hudby, ktorú chcete hrať. Ideálne si nechajte pri nákupe opäť poradiť od odborníka.

Ďalšia výbava

Ku gitare sa rovnako oplatí zaobstarať klasické puzdro či textilný obal na gitaru, vďaka ktorým sa nástroj pri prenášaní nepoškodí. Ďalej potom popruh na gitaru pre snažšiu manipuláciu, prípadne stojan na gitaru, ktorý zabezpečí, že bude nástroj bezpečne uložený, keď naň práve nebudete hrať, ale zároveň bude vždy po ruke.

Jak správne držať gitaru

Ešte než sa vrhnete do odhaľovania tajov, ako na gitaru, a pokúsite sa o prvé tóny, mali by ste tento nástroj dokonale poznať. Aby ste vedeli, čo je kobylka, rezonančný otvor, hmatník, pražce apod. Popis gitary nájdete na internete (či v učebnici) a oplatí sa ho naučiť, aby ste sa mohli orientovať v pokynoch a lekciách hry na gitaru.

Ďalšou dôležitou vecou je správny úchop gitary, ktorý je nevyhnutný pre pohodlné a správne hranie. Ak patríte k pravákom, potom budete ľavou rukou tlačiť na hmatníku struny medzi pražcami, zatiaľ čo pravou brnkať na struny. Gitara by mala spočívať na vašom kolene a jej zadná strana by sa mala dotýkať vášho brucha a hrudníka. Ľavá ruka by sa mala voľne pohybovať po krku gitary, palec zostáva na jeho zadnej časti. Ak sa umení, ako hrať na gitaru, učíte sami, nájdite si na internete video, ktoré presne ukazuje pozíciu pre hranie na gitaru. Svoje držanie tela a nástroja potom skontrolujte v zrkadle.

I keď vás to bude spočiatku zvádzať, snažte sa nedržať gitaru kŕčovito. Pre začiatok sa oplatí sedieť na stoličke s opierkou, ktorá vám poskytne oporu. Prvých pár lekcií pre vás najskôr nebude pozícia pre hranie na gitaru práve najpohodlnejšia, ale je to len otázka času, než si na ňu zvyknete a bude pre vás úplne prirodzená.

Jak se naučit na kytaru

Máte gitaru, natiahnuté struny, dokonalý „posez“, naladené a ste pripravení pustiť sa do hrania, respektíve výuky? Skvelé! Dobrou správou je, že ak zvládnete základy (a s nimi aj nejakú tú teóriu) hry na gitaru, budete schopní zahrať množstvo piesní, takže na rozdiel od iných nástrojov je pokrok pomerne rýchly. Nicmenej aspoň zpočiatku budete predsa len potrebovať pomoc „zvonku“.

Veľkým pomocníkom pre samoukov sú učebnice prezrádzajúce, ako hrať na gitare pre začiatočníkov, ktoré vám vysvetlia predovšetkým nevyhnutnú teóriu (čo sú akordy alebo rytmus, ako vám pomôžu diagramy akordov alebo k čomu vám poslúžia tabulatury). Pamätajte, že bez nevyhnutnej teórie do umenia, ako zahrať na gitaru, poriadne neproniknete.

Keď sa naučíte základné jednoduché akordy, môžete už hrať bez problémov množstvo piesní. Tieto akordy sú: G, C, D, Dm, A, Am, E, Em. Na internete aj v kníhkupectvách nájdete množstvo spevníkov určených pre gitary, ktoré sú špecializované práve na piesničky „zložené“ iba z týchto akordov. Pri posedení s priateľmi či u táborákov už budete dokonalým gitaristom. Navyše po zvládnutí základov vám učenie, ako hrať akordy na gitare, pôjde oveľa ľahšie, takže čoskoro zvládnete aj zložitejšie skladby.

Když vás učí mistři

Ak si na úplné samoučenie hry na gitaru netrúfate, potom máte možnosť navštevovať najrôznejšie kurzy venované tomuto nástroju. Existujú ako lekcie pre deti, tak pre dospelých. Nicmenej ak už tak bojujete s časom, je predstava, ako pravidelne každý týždeň dochádzate do hudobnej školy, trochu nerealistická. Ak vo svojom okolí nemáte nikoho (napríklad známeho), kto by bol ochotný vás učiť, existuje ešte jedna možnosť – online kurzy hry na gitaru.

Vďaka online kurzom budete mať rozvrh lekcií pevne vo svojich rukách, navyše nebudete musieť opustiť pohodlie domova. Keď vám niečo nepôjde hneď napoprvé, môžete sa k danému problému vracať toľkokrát, koľkokrát budete potrebovať.

A čo viac, radou z nich vás prevedú osobnosti z hudobného sveta, na ktoré by ste v „hudebce“ proste nenarazili. Jeden z našich kurzov napríklad vedie legendárny Petr Janda zo skupiny Olympic. Ten vám na svojich piesňach mimo iné názorne ukáže originálny spôsob, ako sa naučiť akordy na gitaru, ako hrať sóla harmonicky, ale aj ako pri hraní vydržať a nenechať sa kvôli prvotným neúspechom odradiť. Pre kurz Hra na gitaru s Petrom Jandou stačí poznať základné akordy, ocení ho ale aj skúsenejší hráči.

Gitaristka, skladateľka a skúsená lektorka Eva Hosnedlová vás potom vo svojich kurzoch 13 gitarových rytmov, ktoré si zamilujete a Gitarové kolovrátky prevedie svetom najpoužívanejších gitarových rytmov a akordov. Oba kurzy sa hodia pre začiatočníkov a mierne pokročilých a budú ideálne aj pre tých, ktorí by sa radi naučili, ako hrať na elektrickú gitaru.

Gitarista a lektor Jiří Kynčl potom ponúka kurz pre úplných začiatočníkov, ktorí túžia preniknúť do základov hry na gitaru čo najrýchlejšie a radi by sa naučili niekoľko jednoduchých piesní. Ak ste vždy túžili hrať na gitaru, ale nikdy ste nemali dosť odvahy alebo času, je Rýchlokurz hry na gitaru podľa Jiřího Kynčla tým pravým.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.