Najprv vám chcem povedať, že s olejomaľbou môžete začať kedykoľvek. Moja najjednoduchšia rada je: Skáčte do toho oboma nohami. Skrátka začnite. Možno si ale hovoríte, ako na olejomaľbu, keď ste vo výtvarnej výchove v škole nevynikali? Úplne rovnako, ako keby ste naopak vynikali. :)

V ďalších riadkoch vám popíšem, ako začať s olejomaľbou a aký má mať olejomaľba postup. Platí vlastne jediné pravidlo, že všetko sa dá doučiť „za pochodu“.

Čo potrebujete pre maľbu s olejovými farbami? Samozrejme farby!

Ja osobne používam farby od českej značky Umton. Tie sú bohato dostatočné, žiadnu drahšiu značku nepotrebujete. Hlavne ale nedoporučujem kupovať lacné farby z bežných obchodných reťazcov – obsahujú nekvalitné pigmenty a tým pádom nebudete spokojní s tým, ako sa miešajú.

Aké odtiene budete potrebovať? 

Ak by ste na seba chceli byť veľmi prísni a nevadilo by vám, že musíte všetko miešať, potom by vám teoreticky stačila len:

  • titanová bieloba,
  • kadmium žlté svetlé,
  • kraplak (= taká zvláštna tmavá červená)
  • a ešte parížska modř. 

Ja by som vám k tomu ale odporučila si zaobstarať ešte:

  • ultramarin (modrá načervenalého odtieňa),
  • umbra prírodná,
  • okr žltý
  • a permanentná zeleň. 

Hodiť by sa vám mohlo tiež kadmium červené tmavé. S touto škálou farieb už namaľujete naozaj čokoľvek.

Čo potrebujete pre maľbu s olejovými farbami - ostatné potreby a pomôcky

Okrem farieb budete potrebovať terpentín na umývanie štetcov a nejaké médium (napr. ľanový olej). Ďalej potom paletu (ideálne trhací papierový) a pár plochých jemných syntetických štetcov rôznych veľkostí a pochopiteľne tiež plátno (o tom za chvíľu). 

K ruke si nachystajte ešte handru alebo rolku toaletného papiera.

Čo potrebujete pre maľbu s olejovými farbami - plátna

Plátna si môžete kúpiť vo štyroch prevedeniach. Prvá varianta je plátno v roli, ktoré ale rozhodne nedoporučujem.

Druhou variantou predstavuje plátno v bloku. To má výhodu v tom, že je skladné. Nevýhodou je, že ak sa obrázok podarí, musíte ho zarámovať. Pretože plátno vytrhnuté z bloku si len tak na stenu nepovešite a rámovanie samozrejme predstavuje náklad navyše.

Tretia varianta sú plátna natiahnuté na doske. Sú opäť pomerne skladné, ale rovnako ako plátna v bloku sa musia rámovať.

Štvrtou variantou sú klasické maliarske plátna natiahnuté na tzv. blind ráme (drevenej konštrukcii, ktorá je vlastne schovaná na rubu plátna). Tento typ plátien rámovať nemusíte, v moderných interiéroch vyzerajú obrázky namaľované na blind rámach dobre aj nezarámované. Výhoda = žiadne náklady na rám, nevýhoda = menej skladné.
 


Ako maľovať olejovými farbami - postup olejomaľby a základné rady

Než sa pustíte do maľovania, mali by ste poznať určité (technologické) zásady, ktoré je potrebné pri práci s olejovými farbami dodržať.

Mastnejšie vrstvy patria nahor!

Hlavnou technologickou zásadou je, aby ste – ak nebudete pracovať na jeden zátah (tzv. alla prima) – vrstvili mastnejšie vrstvy na vrstvy menej mastné. Mastná vrstva schne pomalšie než vrstva menej mastná a vďaka tomu nemôže dôjsť k popraskaniu obrazu. Dolná menej mastná vrstva totiž rýchlejšie proschnie a vytvrdne než vrstvy horné, ktoré súčasne tým tú spodnejšiu vrstvu chránia.

  • V praxi to znamená, že do dolných vrstiev musíte použiť menej mastné a těkavé médium (napr. terpentín), do horných vrstiev potom niečo mastnejšie (napr. ľanový olej).

Jak dlouho schnou olejové barvy a jak urychlit jejich schnutí?

Ak nepoužijete rôzne médiá v jednotlivých vrstvách, musíte na zaschnutie jednotlivých vrstiev aspoň týždeň počkať. Alebo si môžete pomôcť tzv. alkydovou bielobou. Tá urýchľuje schnutie farieb a vďaka nej vám olejové farby proschnú už do druhého dňa.

Farby sa miešajú na palete!

Potrebnú farebnú kombináciu si pripravíte na palete a na plátno farby nanášate už zmiešané.

Štetec sa v priebehu práce obvykle neomyvá!

I na odlišné farby sa používa jeden štetec - neomyvá sa. Aspoň sa farby v obraze vzájomne prepoja. V prípade potreby si štetec otrite do handry.

Jak vyčistit štětce od olejových barev?

Umyjte ich v terpentíne. Rovnako tak v ňom umyjete štetec, ak potrebujete vykonať naozaj dramatickú zmenu farby. 

Při olejomalbě se používají tahy štětcem!

Farby na plátno nanášate ťahaním štetcom, nie „pichaním“ štetcom do plátna. Pri nanášaní farieb na plátno skúste mať na pamäti to, že chcete, aby bol každý ťah v obrázku „okulibý“. Vaším cieľom sú krásne ťahy, nie umazané plátno.

Olejomaľba postup: Prípravná fáza

Prvý krok môže, ale nemusí, predstavovať natretie plátna na nejakú farbu (tzv. imprimitura). Aby proste nebolo biele. Klasika je napríklad okrová imprimitura, ja mám rada červenú.

  • K zatónovaniu plátna môžete použiť ledacos: temperu, kvaš, akryl i priamo olej (ten môžete – ale opäť nemusíte – nechať následne proschnúť, než naň začnete maľovať).

Druhým alebo niekedy prvým (nerobíme-li imprimituru) krokom môže byť podmaľba. I tento krok ale nemusí byť! Ja ju vykonávam rovno štetcom a bez rozkreslenia. 

  • Podmaľbu môžete opäť vykonať rôznymi materiálmi: temperou, kvašom, akrylom či priamo zriedeným olejom. V prípade použitia oleja nařeďte podmaľbu terpentínom, aby rýchlo proschnula. 
  • Pozor! Ak na podmaľbu použijete vodou riediteľné farby, nezabudnite podmaľbu nechať riadne proschnúť predtým, než na ňu začnete nanášať olejové farby!
     


Miesto podmaľby môžete ale vykonať iba podkresbu, napr. suchým pastelom alebo ceruzkou. Ja ale ceruzku nikdy na podkresby nepoužívam, pretože tá svádza k prehnanej detailnosti. :)

Po rozkreslení či podmaľovaní už nasleduje fáza maľby olejom.

Olejomaľba postup: Vlastná maľba s olejovými farbami

Jak už som uviedla, pri práci s olejovými farbami začínajte těkavějším, menej mastným médiom. V ďalších vrstvách postupne prejdite k mastnejším médiám.

Ja používam už spomínanú alkydovú bielobu a ľanový olej a žiadne ďalšie médiá neriešim. Keď mi náhodou obrázok do druhého dňa neproschne, tak proste deň počkám, než na ňom pokračujem v práci.

Pri olejomaľbe sa vždy postupuje od veľkých plôch k detailom! Najprv sa zamerajte na objemy predmetov, potom si teprve začnite všímať ich podrobnejšie členenie a maličkosti. 

Urobili ste pri olejomaľbe chybu? 

Ak sme na plátno naniesli nejakú farbu, ktorá je úplne zle, môžete ju odstrániť vlhčeným obrúskom. Je to lepšie, než sa na ňu snažiť naložiť obrovskú vrstvu inej farby. Čo keď ani tá nebude tá pravá? Potom budete len pridávať ďalšiu a ďalšiu vrstvu a nakoniec sa vám všetky tie vrstvy nevyhnutne pomiešajú a vznikne šedá pena… Takže radšej nepodarenú vrstvu jednoducho setrite.

Jak má vypadat první vrstva?

Dôležité je namalovať prvú vrstvu farby skôr tenšie. Na hrubú spodnú vrstvu farby sa totiž ďalšie vrstvy nanášajú veľmi ťažko, chce to grif a zo začiatku to človeku moc nejde.

Takže začnite tenšími vrstvami a teprve detaily môžete dávať v silnejších a výraznejších vrstvách.

Postupujte od tmavých plôch k svetlým!

U olejomaľby všeobecne platí, že musíte postupovať od tmavých plôch k svetlým.

Šetrite bielobu!

U olejomaľby je dôležité nedávať bielobu hneď od začiatku, ale pridávať ju postupne. Keď totiž do nejakej plochy dáte bielobu, už sa tej svetlosti budete len ťažko zbavovať. Tmavú plochu z toho už neurobíte. Takže na bielobu pozor.

Olejomaľba postup: Čo robiť po namalovaní a ako dlho schnú olejové farby na hotovom obraze?

Hotový obrázok musíte nechať dôkladne proschnúť. Respektíve – v prípade olejových farieb vlastne nejde o schnutie, ale o proces oxidácie a chemického vytvrdnutia farieb. Než farby poriadne vyzrejú a skutočne vytvrdnú, trvá to podľa hrúbky vrstiev od jedného mesiaca až trebárs do pol roka.

  • Na omak bude ale obrázok suchý už oveľa skôr, takže na stenu si ho môžete kľudne povesiť už trebárs po týždni. Len s prípadným rámovaním počkajte!

Po dôkladnom vytvrdnutí farieb je vhodné obrázok ošetriť záverečným lakom (osobne používam lak v spreji), ktorý ho ochráni proti UV žiareniu, aby v Louvri nezežltnul. :)

Máte obavy, že to ani s týmto návodom na olejomaľbu nezvládnete?

Za prvé, nie je treba mať obavy, že svojím začiatočníckym umením „zkazíte plátno“. Toho sa naozaj vôbec báť nemusíte. Každý obraz je v niečom pekný a ak sa vám fakt nepáči, tak veľkou výhodou olejových farieb je, že sa dá začať znovu. Olejové farby sa totiž dajú vždy prefarbiť.

Za druhé - nečakajte a proste sa pustite do maľovania a uvidíte, že to pôjde. S každým ďalším obrázkom budete lepší a lepší a budete mať z výsledkov väčšiu a väčšiu radosť. A to je predsa na tvorení to hlavné, nie?

Ale ak chcete vidieť celý postup radšej na vlastné oči a ísť so mnou krok po kroku, využite moje návody, ukážky a presné inštrukcie. Všetko nájdete vo videokurze Olejomaľba od A do Z.

Vaša Hana Danková
 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL+V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Diskusia


Pre pridanie príspevku si najprv vytvorte profil:

Máte už vytvorený profil? Prihláste sa kliknutím sem.